Tajemný ostrov

Velká Británie / USA, 1961, 101 min

Cy Endfield

Wilkie Cooper

Charles H. Schneer

Film s geniální hudbou Bernarda Hermanna a zábavnými (v dobrém slova smyslu) triky Raye Harryhousena. Pro Čechy stojí za zmínku i postava kapitána Nema, kterou ztvárnil Herbert Lom. Jinak celkem typické sci-fi béčko přelomu 50.-60-let s barvitými dekoracemi (interiér Nautilu, svícení jeskyních prostor) a spoře oblečenou dívkou. Příběh žádná sláva. Verneova obsese popisem jak přežít na ostrově je zaměněna za přímočarou akci ředěnou prázdnými dialogy.(8.4.2012)

V době asi před deseti lety a i později byl Tajúplný ostrov mým nejoblíbenějším filmem na videokazetě a dodnes je to jediný snímek, který také na VHS stále ještě přechovávám. Viděl jsem to v době, kdy jsem ještě neměl ponětí o tom, kdo to byl Jules Verne, a tak mi bylo a stále je úplně jedno, jak moc věrnou adaptací tohle dobrodružné fantasy je. Naprosto geniální je hudba Bernarda Herrmanna a i speciální efekty jsou na svou dobu opravdu překvapivé. Přeplácanost děje se mi vždy u tohohle díla líbila a vidím jako velkou škodu, že dosud nevyšlo v české DVD distribuci. Doporučuji to jako svou lásku z dětských let, díky které možná mám dnes takový filmový vkus, jaký mám. Parádní nostalgie!(28.8.2012)

• D.Moore

Úvod s letem v balonu mě navnadil, zbytek filmu poměrně zklamal. Ano, díky Rayi Harryhausenovi je v něm všechno (doslova) velké - krab, "praslepice", včely... Jenže tentokrát mi to nestačilo. Těšil jsem se na Verneův příběh, který znám z předlohy, a na ten se tvůrci doslova vybodli. Nezachránil to ani Herbert Lom v roli kapitána Nema. Trikově za čtyři hvězdy, ale se vším všudy dvě a půl.(9.7.2011)

Úžasný snímek ne jako ty počítačové propadaky ( ja vím učí se ) ale tohle byla nádhera útěk z vězení souboj s obřím krabem vosou a uchvatnou chobotnici s ulitou jo šlo poznat ve filmů že tam sou platná a podobně ale bylo to prostě výborné jen sem čekal obřího pavouka když sem viděl v jeskyni ty pavučiny ale nevadí co mi nesedělo byl muž s ulitou a ponorka,ale budiž výborný film(31.12.2016)

Mile naivní a vizuálně poměrně zdařilá dobrodružná podívaná s nezaměnitelným rukopisem trikové legendy Raye Harryhausena. Jednoduché trikové techniky, zadní projekce, malované kulisy a rozpohybované animatrické loutky v podobě obřího kraba, obřích včel, jekéhosi křížence pštrosa a slepice a gigantická chobotnice - to všechno jsou znaky Harryhausenovy práce, jenž je už od dob The Beast From 20000 FAthoms až po Souboj titánů stále neměnná, jasně čitelná a působivá. Verneův román Tajuplný ostrov jsem nečetl, takž nemohu posuzovat, do jaké míry se tvůrci drželi předlohy, ale podívaná je to vkusná a trikově bohatá.(24.9.2004)

• - Když jižanští důstojníci uniknou balonem, zastihne je liják nad mraky. (Sinecod)