Reklama

Reklama

Tajuplný ostrov

  • Česko Tajemný ostrov (více)
Trailer
Dobrodružný / Rodinný / Sci-Fi / Fantasy
Velká Británie / USA, 1961, 101 min

Filmové dobrodružství natočené podle Julese Verna o skupině lidí, kteří ztroskotali na odlehlém ostrově a odvážně se postavili podivným stvořením. (oficiální text distributora)

Videa (1)

Trailer

Recenze (29)

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Tajuplný ostrov jsem miloval, když jsem byl malý, a pouštěl jsem si ho na videokazetě aspoň tak jednou do měsíce. Neskutečně se mi líbily stop-motion speciální efekty Raye Harryhausena - ostatně jsem jimi fascinován dodnes. Naprosto geniální je v tomto snímku i hudba Bernarda Herrmanna. Ve všech dalších ohledech jde o prvotřídní dobrodružný film se vším, co k tomu patří. A moc rád se k němu vracím. Doporučuji ho jako svou filmovou lásku z dětských let, díky které možná mám dnes tak silný vztah ke kinematografii jako takové. Parádní nostalgie! ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Tajuplný ostrov? Hmpf. Jak vidím, je potřeba podložit pro nečtenáře, proč touto verzí my čtenáři opovrhujeme. Verneův Tajuplný ostrov je dějově nadupaná oslava industrialismu, tedy jeho nejlepších stránek, a humanismu. Na ostrově se ocitnou progresivní muži (ano, jen muži), a vybudují z nuly technickou civilizaci během velmi krátké doby. Čtenář nenuceně dostane ukázku, jak funguje chemický, stavební průmysl, metalurgie, pracuje se s pokročilými poznatky z energetiky. Trosečníci mají svůj život plně v rukou, kapitán Nemo jim skrytě pomáhá pouze z život bezprostředně ohrožujících nesnází (horečka a nedostupný lék, dělostřelecký útok...). Zde jsou to trapné loutky proplouvající spektáklem, který je převlečená stá kopie Ztraceného světa. Mno. Za ten netajuplněostrovní spektákl a Herberta Loma 3 hvězdy, těsně. ()

Reklama

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Fantastické dobrodružství je sice místy pomalejší, ale staromilcům by to vadit nemělo. Obří krab, pták, včely...asi bych těch potvor nasadil ještě více. Harryhausenovu práci je totiž radost sledovat v každém filmu. Půvabně vytvořená pozadí ostrova, jeskyně s Nautilem a H. Lom, který bohužel moc prostoru nedostal, což je pro mne smutné, ale pochopitelné. Snad jen souboj s krakenem zvládl lépe Karel Zeman (Vynález zkázy), to se dá ovšem odpustit. Jediné mé očekávání se nenaplnilo - v nadzemní jeskyni jsem byl připraven na obřího pavouka...Na zamračený podvečer jako stvořené. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Úvod s letem v balonu mě navnadil, zbytek filmu poměrně zklamal. Ano, díky Rayi Harryhausenovi je v něm všechno (doslova) velké - krab, "praslepice", včely... Jenže tentokrát mi to nestačilo. Těšil jsem se na Verneův příběh, který znám z předlohy, a na ten se tvůrci doslova vybodli. Nezachránil to ani Herbert Lom v roli kapitána Nema. Trikově za čtyři hvězdy, ale se vším všudy dvě a půl. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Mile naivní a vizuálně poměrně zdařilá dobrodružná podívaná s nezaměnitelným rukopisem trikové legendy Raye Harryhausena. Jednoduché trikové techniky, zadní projekce, malované kulisy a rozpohybované animatrické loutky v podobě obřího kraba, obřích včel, jekéhosi křížence pštrosa a slepice a gigantická chobotnice - to všechno jsou znaky Harryhausenovy práce, jenž je už od dob The Beast From 20000 FAthoms až po Souboj titánů stále neměnná, jasně čitelná a působivá. Verneův román Tajuplný ostrov jsem nečetl, takž nemohu posuzovat, do jaké míry se tvůrci drželi předlohy, ale podívaná je to vkusná a trikově bohatá. ()

Galerie (68)

Zajímavosti (3)

  • Když jižanští důstojníci uniknou balonem, zastihne je liják nad mraky. (Sinecod)
  • Film je natočen podle románu Jules Verne z roku 1875 „Mysterious Island“. (ARI50)

Reklama

Reklama