Tajuplný ostrov

Velká Británie / USA, 1961, 101 min

Cy Endfield

Wilkie Cooper

Charles H. Schneer

Mile naivní a vizuálně poměrně zdařilá dobrodružná podívaná s nezaměnitelným rukopisem trikové legendy Raye Harryhausena. Jednoduché trikové techniky, zadní projekce, malované kulisy a rozpohybované animatrické loutky v podobě obřího kraba, obřích včel, jekéhosi křížence pštrosa a slepice a gigantická chobotnice - to všechno jsou znaky Harryhausenovy práce, jenž je už od dob The Beast From 20000 FAthoms až po Souboj titánů stále neměnná, jasně čitelná a působivá. Verneův román Tajuplný ostrov jsem nečetl, takž nemohu posuzovat, do jaké míry se tvůrci drželi předlohy, ale podívaná je to vkusná a trikově bohatá.(24.9.2004)

V době asi před deseti lety a i později byl Tajúplný ostrov mým nejoblíbenějším filmem na videokazetě a dodnes je to jediný snímek, který také na VHS stále ještě přechovávám. Viděl jsem to v době, kdy jsem ještě neměl ponětí o tom, kdo to byl Jules Verne, a tak mi bylo a stále je úplně jedno, jak moc věrnou adaptací tohle dobrodružné fantasy je. Naprosto geniální je hudba Bernarda Herrmanna a i speciální efekty jsou na svou dobu opravdu překvapivé. Přeplácanost děje se mi vždy u tohohle díla líbila a vidím jako velkou škodu, že dosud nevyšlo v české DVD distribuci. Doporučuji to jako svou lásku z dětských let, díky které možná mám dnes takový filmový vkus, jaký mám. Parádní nostalgie!(28.8.2012)

Úžasný snímek ne jako ty počítačové propadaky ( ja vím učí se ) ale tohle byla nádhera útěk z vězení souboj s obřím krabem vosou a uchvatnou chobotnici s ulitou jo šlo poznat ve filmů že tam sou platná a podobně ale bylo to prostě výborné jen sem čekal obřího pavouka když sem viděl v jeskyni ty pavučiny ale nevadí co mi nesedělo byl muž s ulitou a ponorka,ale budiž výborný film(31.12.2016)

Fantastické dobrodružství je sice místy pomalejší, ale staromilcům by to vadit nemělo. Obří krab, pták, včely...asi bych těch potvor nasadil ještě více. Harryhausenovu práci je totiž radost sledovat v každém filmu. Půvabně vytvořená pozadí ostrova, jeskyně s Nautilem a H. Lom, který bohužel moc prostoru nedostal, což je pro mne smutné, ale pochopitelné. Snad jen souboj s krakenem zvládl lépe Karel Zeman (Vynález zkázy), to se dá ovšem odpustit. Jediné mé očekávání se nenaplnilo - v nadzemní jeskyni jsem byl připraven na obřího pavouka...Na zamračený podvečer jako stvořené.(17.3.2018)

Četl jsem několik verneovek, ale Ostrov mezi nimi nebyl. Asi taky proto s tímhle filmem nemám žádné větší problémy, kromě některých chyb ve scénáři. SPOILER: Pomalu potopená loď jistě skýtá možnost záchrany alespoň několika pasažérů - nestalo se. Když už zůstali všichni na lodi, proč po jejím vynoření nebyly někde mrtvoly?___Trikově zapadající do technického kontextu doby, 3D grafiku rozhodně nečekejte.(2.2.2010)

• - Když jižanští důstojníci uniknou balonem, zastihne je liják nad mraky. (Sinecod)