Tajuplný ostrov

Velká Británie / USA, 1961, 101 min

Cy Endfield

Wilkie Cooper

Charles H. Schneer

Tajuplný ostrov? Hmpf. Jak vidím, je potřeba podložit pro nečtenáře, proč touto verzí my čtenáři opovrhujeme. Verneův Tajuplný ostrov je dějově nadupaná oslava industrialismu, tedy jeho nejlepších stránek, a humanismu. Na ostrově se ocitnou progresivní muži (ano, jen muži), a vybudují z nuly technickou civilizaci během velmi krátké doby. Čtenář nenuceně dostane ukázku, jak funguje chemický, stavební průmysl, metalurgie, pracuje se s pokročilými poznatky z energetiky. Trosečníci mají svůj život plně v rukou, kapitán Nemo jim skrytě pomáhá pouze z život bezprostředně ohrožujících nesnází (horečka a nedostupný lék, dělostřelecký útok...). Zde jsou to trapné loutky proplouvající spektáklem, který je převlečená stá kopie Ztraceného světa. Mno. Za ten netajuplněostrovní spektákl a Herberta Loma 3 hvězdy, těsně.(8.6.2015)

Film s geniální hudbou Bernarda Hermanna a zábavnými (v dobrém slova smyslu) triky Raye Harryhousena. Pro Čechy stojí za zmínku i postava kapitána Nema, kterou ztvárnil Herbert Lom. Jinak celkem typické sci-fi béčko přelomu 50.-60-let s barvitými dekoracemi (interiér Nautilu, svícení jeskyních prostor) a spoře oblečenou dívkou. Příběh žádná sláva. Verneova obsese popisem jak přežít na ostrově je zaměněna za přímočarou akci ředěnou prázdnými dialogy.(8.4.2012)

Úžasný snímek ne jako ty počítačové propadaky ( ja vím učí se ) ale tohle byla nádhera útěk z vězení souboj s obřím krabem vosou a uchvatnou chobotnici s ulitou jo šlo poznat ve filmů že tam sou platná a podobně ale bylo to prostě výborné jen sem čekal obřího pavouka když sem viděl v jeskyni ty pavučiny ale nevadí co mi nesedělo byl muž s ulitou a ponorka,ale budiž výborný film(31.12.2016)

Mile naivní a vizuálně poměrně zdařilá dobrodružná podívaná s nezaměnitelným rukopisem trikové legendy Raye Harryhausena. Jednoduché trikové techniky, zadní projekce, malované kulisy a rozpohybované animatrické loutky v podobě obřího kraba, obřích včel, jekéhosi křížence pštrosa a slepice a gigantická chobotnice - to všechno jsou znaky Harryhausenovy práce, jenž je už od dob The Beast From 20000 FAthoms až po Souboj titánů stále neměnná, jasně čitelná a působivá. Verneův román Tajuplný ostrov jsem nečetl, takž nemohu posuzovat, do jaké míry se tvůrci drželi předlohy, ale podívaná je to vkusná a trikově bohatá.(24.9.2004)

Tam za vodou v rákosí je ukrytý půvabný ostrůvek, po kterém se prohání obří krabi, ohromní kříženci slepice a pštrosa a spousta dalších roztomilých zvířátek a na tomto ostrově si udělá neplánovanou dovolenou skupina vojáků v adaptaci knihy Julese Verna, která zřejmě nebude své předloze moc věrná, protože můj kamarád, veliký milovník předlohy po zhlédnutí snímku hooodně prskal. Mě jako člověku neznalého předlohy se film líbil. Hlavně díky trikům Raye Harryhausena, který tentokrát vytáhl z klobouku hodně barevná stvoření. Ještě se musím zmínit o sice zajímavé hudbě, která je místy skvělá a místy hrubě nesedí. Za zmínku ještě stojí Herbert Lom v roli kapitána Nema, slušná vizuální stránka a správně naivní příběh. Poctivé 4*.(6.5.2008)

• - Film je natočen podle románu Jules Verne z roku 1875 „Mysterious Island“. (ARI50)

• - Když jižanští důstojníci uniknou balonem, zastihne je liják nad mraky. (Sinecod)

• - Ray Harryhausen připravil pro film miniatury balonu, sopky a dalšího. (ARI50)