Reklama

Reklama

Hatari!

  • USA Hatari! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slovo "hatari" znamená ve svahilštině nebezpečí. Stejnojmenný film slavného amerického režiséra Howarda Hawkse vypráví příběh skupiny lovců divoké zvěře ve východoafrické republice Tanganyika (dnes součást Tanzánie). Hawks, který byl velkým příznivcem safari, svůj snímek plánoval už od poloviny padesátých let. Do hlavní role chlapáckého lovce Seana Mercera obsadil Johna Waynea a obklopil ho různorodým hereckým souborem. V hlavní ženské roli fotografky Dallas se objevuje tehdejší italská kráska Elsa Martinelliová, v úloze bývalého automobilového závodníka Kurta známý německý herec Hardy Krüger, figurku řidiče Pocketse ztělesnil americký komik Red Buttons a postavu francouzského dobrodruha Chipse zase Gérard Blain. Jeho krajanka Michele Girardonová vytvořila postavu mecenášky lovecké skupiny Brandy. Samozřejmě že ve filmu nejde o zabíjení divoké zvěře, ale o odchyt živých exemplářů pro potřeby světových zoologických zahrad. Scény z jednotlivých loveckých výprav jsou natočeny se zjevným gustem a herci jsou v nich vidět při skutečné práci (podle Hawkse nebyli použiti žádní kaskadéři!). Jinak je děj tohoto zručně natočeného snímku zdařilou kombinací akčních scén, romantických meziher a nezbytných komických vložek. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (23)

sud 

všechny recenze uživatele

Škoda že John Wayne nedostával mnoho příležitostí uplatnit komediální talent, ačkoli ho skutečně měl. Howard Hawks, tvůrce legendárních a geniálních westernů s tímto hrdinou, do toho šel a vyšlo to na výbornou. Vynikající dobrodružná komedie, která dokáže pobavit po celou dvou a půl hodinovou stopáž. Kromě Johna Wayna zde předvedl svůj komediální talent i Hardy Krüger, Red Buttons nebo i westernista Bruce Cabot. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,NUŽ PÁNI, KTO JEJ POVIE ABY ODIŠLA?" ,,NOSOROŽCE, SLONY, BYVOLY ... A ZELENÁČ:" __ Kedysi dávno som videl film, v ktorom kdesi v savane pomáhali belochovi pri stavbe hospodárstva černošskí väzni, čo robilo vrásky na čele najmä jeho manželke. Dlho som bol v presvedčení, že to zaujímavé dielo sa volá Hatari! a bol to dôvod, prečo som si v tejto mylnej mienke pustil toto africké dobrodružstvo. Popis deja? Najprv márne chytajú nosorožca, potom postavy medzi sebou vedú nezáväzné rozhovory, chytajú žirafu, ďalšie rozhovory a riešenie vzťahov medzi niektorými postavami, chytajú zebru, rozprávajú sa, chytajú opice, opäť riešenie vzťahov a nejaké omáčky, opäť chytajú nosorožca ... Nemožno povedať, že by tieto opakujúce sa eskapády napriek pomerne slaboduchému deju boli vyložene nudnými, avšak na ploche dve a polhodiny je ich až príliš. Skrátiť film minimálne o polhodiny a odstrániť tak z neho celý rad do očí bijúcich zbytočných scén, vrátane detinského humoru by bolo len ku prospechu veci. Wayne hrá rovnakého frajera ako v ďalších iných 100 filmoch, zato vynikne dynamická kamera s krásnymi scenériami a Marciniho hudba s nefalšovaným africkým koloritom. (82. hodnotenie, 13. komentár k filmu) ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Úchvatná práce se zvířaty, která se jen tak nevidí. Ano, je to o lovení zvířat, ale když nic jiného, je to o lovení pro zoologické zahrady. To, jak se tu skutečná zvířata někdy chovají, je až neuvěřitelné. Asi si také ochočím svého geparda. John Wayne tu má roli klasického tvrďáka, kterého musí žena dobývat. No, netrvá jí to dlouho. Přesto, že se romance táhne celým dvě a půl hodiny dlouhým filmem, je tu mnoho záběrů z africké divočiny, které stojí za to. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

V podstatě od samého začátku jsem tušil, že Hatari bude mít na nejvyšší hodoncení! A nemýlil jsem se. Dobrodružný snímek Howarda Hawkse s Johnem Waynem v hlavní roli je správnou oddechovkou s dávkou slušného a nevtíravého humoru. Příběh je sám o sobě zajímavý a je okořeněn o dvě romantické linie. Nechybí tu však ani porce napětí. Stejně tak tu není nouze o dobrou hudbu a příjemné záběry kamery na africkou přírodu. Herecké výkony ústředních postav diváka potěší a pokud mu nevadí sledovat film, na němž je jeho stáří patrné, bude určitě spokojen. Posledních 10 minut sice již hraničilo s trapností, což mírně zkazilo můj celkový dojem, ovšem kvůli tak krátké pasáži neuberu hvězdičku z jinak parádní podívané. ()

(mOnkey) 

všechny recenze uživatele

Symbióza s přírodou sice občas lehce vázne zbytečným nadužíváním zadní projekce, ale vše plně vynahrazují úžasně zpracované lovy divoké zvěře ve volné přírodě (raději ani nechci vědět, kolik pokusů bylo k natočení potřeba a kolik nervů to muselo celý štáb stát). Ostatně rozličné druhy zvířectva jsou hybatelem příběhu a i uvnitř rezervace jsou zvířata nositelem komických situací (u nahánění pštrosů, které se zvrtne v nahánění černoušků, jsem se skutečně pobavil). Naštěstí i lidská osádka africké savany má co nabídnout, takže ten čas strávený ve společnosti Johna Wayna a jeho party byl příjemným zážitkem. 85% ()

Galerie (71)

Související novinky

Zemřel herec Hardy Krüger

Zemřel herec Hardy Krüger

20.01.2022

V americké Kalifornii včera v požehnaném věku 93 let opustil filmový svět německý herecký veterán a spisovatel, Hardy Krüger. Rodák z Berlína má k dnešnímu dni na svém kontě na 70 filmových a… (více)

Reklama

Reklama