Hatari!

Howard Hawks

Stuart Gilmore

Kostýmy:

Edith Head

,,NUŽ PÁNI, KTO JEJ POVIE ABY ODIŠLA?" ,,NOSOROŽCE, SLONY, BYVOLY ... A ZELENÁČ:" __ Kedysi dávno som videl film, v ktorom kdesi v savane pomáhali belochovi pri stavbe hospodárstva černošskí väzni, čo robilo vrásky na čele najmä jeho manželke. Dlho som bol v presvedčení, že to zaujímavé dielo sa volá Hatari! a bol to dôvod, prečo som si v tejto mylnej mienke pustil toto africké dobrodružstvo. Popis deja? Najprv márne chytajú nosorožca, potom postavy medzi sebou vedú nezáväzné rozhovory, chytajú žirafu, ďalšie rozhovory a riešenie vzťahov medzi niektorými postavami, chytajú zebru, rozprávajú sa, chytajú opice, opäť riešenie vzťahov a nejaké omáčky, opäť chytajú nosorožca ... Nemožno povedať, že by tieto opakujúce sa eskapády napriek pomerne slaboduchému deju boli vyložene nudnými, avšak na ploche dve a polhodiny je ich až príliš. Skrátiť film minimálne o polhodiny a odstrániť tak z neho celý rad do očí bijúcich zbytočných scén, vrátane detinského humoru by bolo len ku prospechu veci. Wayne hrá rovnakého frajera ako v ďalších iných 100 filmoch, zato vynikne dynamická kamera s krásnymi scenériami a Marciniho hudba s nefalšovaným africkým koloritom. (82. hodnotenie, 13. komentár k filmu)(21.1.2013)

V podstatě od samého začátku jsem tušil, že Hatari bude mít na nejvyšší hodoncení! A nemýlil jsem se. Dobrodružný snímek Howarda Hawkse s Johnem Waynem v hlavní roli je správnou oddechovkou s dávkou slušného a nevtíravého humoru. Příběh je sám o sobě zajímavý a je okořeněn o dvě romantické linie. Nechybí tu však ani porce napětí. Stejně tak tu není nouze o dobrou hudbu a příjemné záběry kamery na africkou přírodu. Herecké výkony ústředních postav diváka potěší a pokud mu nevadí sledovat film, na němž je jeho stáří patrné, bude určitě spokojen. Posledních 10 minut sice již hraničilo s trapností, což mírně zkazilo můj celkový dojem, ovšem kvůli tak krátké pasáži neuberu hvězdičku z jinak parádní podívané.(28.12.2012)

Symbióza s přírodou sice občas lehce vázne zbytečným nadužíváním zadní projekce, ale vše plně vynahrazují úžasně zpracované lovy divoké zvěře ve volné přírodě (raději ani nechci vědět, kolik pokusů bylo k natočení potřeba a kolik nervů to muselo celý štáb stát). Ostatně rozličné druhy zvířectva jsou hybatelem příběhu a i uvnitř rezervace jsou zvířata nositelem komických situací (u nahánění pštrosů, které se zvrtne v nahánění černoušků, jsem se skutečně pobavil). Naštěstí i lidská osádka africké savany má co nabídnout, takže ten čas strávený ve společnosti Johna Wayna a jeho party byl příjemným zážitkem. 85%(11.12.2010)

Reziser Howard Hawks /Big Sleep, El Dorado, Rio Bravo/ natocil len priemerny safari film. Film ide podla sablony dialogy - safari - dialogy - safari - dialogy ..... Dialogy su obcas len prazdne rozhovory o nicom, safari zase nenadchne. Len sa herci prevazaju v autach a nic realne sa nestane. Preco davam priemer, bola len slusna rezia a africke realie Vychodnej Afriky, konkretne dnesnej Tanzanie. 60 %(10.5.2016)

Úchvatná práce se zvířaty, která se jen tak nevidí. Ano, je to o lovení zvířat, ale když nic jiného, je to o lovení pro zoologické zahrady. To, jak se tu skutečná zvířata někdy chovají, je až neuvěřitelné. Asi si také ochočím svého geparda. John Wayne tu má roli klasického tvrďáka, kterého musí žena dobývat. No, netrvá jí to dlouho. Přesto, že se romance táhne celým dvě a půl hodiny dlouhým filmem, je tu mnoho záběrů z africké divočiny, které stojí za to.(13.12.2014)