Hatari!

• USA Hatari! (více)
Trailer

Slovo "hatari" znamená ve svahilštině nebezpečí. Stejnojmenný film slavného amerického režiséra Howarda Hawkse vypráví příběh skupiny lovců divoké zvěře ve východoafrické republice Tanganyika (dnes součást Tanzánie). Hawks, který byl velkým příznivcem safari, svůj snímek plánoval už od poloviny padesátých let. Do hlavní role chlapáckého lovce Seana Mercera obsadil Johna Waynea a obklopil ho různorodým hereckým souborem. V hlavní ženské roli fotografky Dallas se objevuje tehdejší italská kráska Elsa Martinelliová, v úloze bývalého automobilového závodníka Kurta známý německý herec Hardy Krüger, figurku řidiče Pocketse ztělesnil americký komik Red Buttons a postavu francouzského dobrodruha Chipse zase Gérard Blain. Jeho krajanka Michele Girardonová vytvořila postavu mecenášky lovecké skupiny Brandy. Samozřejmě že ve filmu nejde o zabíjení divoké zvěře, ale o odchyt živých exemplářů pro potřeby světových zoologických zahrad. Scény z jednotlivých loveckých výprav jsou natočeny se zjevným gustem a herci jsou v nich vidět při skutečné práci (podle Hawkse nebyli použiti žádní kaskadéři!). Jinak je děj tohoto zručně natočeného snímku zdařilou kombinací akčních scén, romantických meziher a nezbytných komických vložek. (Česká televize)

Trailer

Han22

Moc jsem tomuhle filmu nedával, ale velice příjemně mě překvapil. Hatari je klasický dobrodružný film z divočiny se spoustou zvířat, které jsou opravdu na každém kroku. Opice, sloni, nosorožci, pštrosi, kočkovité šelmy, zebry, žirafy atd... Parta lovců je chytá a odváží do zoo, což se neobejde bez smůly, zranění a občas pěkně napínavé scény (lov na nosorožce). Divočina a houfy zvířat jsou úžasné a pokud se zrovna neloví, máme tu skvadru naprostých pohodářů v čele s drsňákem a bručounem Waynem, dvě krásné ženské, spoustu vtípků i gagů až skoro animákovitých (raketa, šlápnutí na ocas), trošku romantiky a fantastické finále ve městě se slony. Takový předchůdce všech těch úžasných dobrodrodružných komedií z 80. let. Jen by to nemuselo mít 2,5 hodiny. Dobrodružný film roku 1962. ()

kaylin

Úchvatná práce se zvířaty, která se jen tak nevidí. Ano, je to o lovení zvířat, ale když nic jiného, je to o lovení pro zoologické zahrady. To, jak se tu skutečná zvířata někdy chovají, je až neuvěřitelné. Asi si také ochočím svého geparda. John Wayne tu má roli klasického tvrďáka, kterého musí žena dobývat. No, netrvá jí to dlouho. Přesto, že se romance táhne celým dvě a půl hodiny dlouhým filmem, je tu mnoho záběrů z africké divočiny, které stojí za to. ()

Martin741

Reziser Howard Hawks /Big Sleep, El Dorado, Rio Bravo/ natocil len priemerny safari film. Film ide podla sablony dialogy - safari - dialogy - safari - dialogy ..... Dialogy su obcas len prazdne rozhovory o nicom, safari zase nenadchne. Len sa herci prevazaju v autach a nic realne sa nestane. Preco davam priemer, bola len slusna rezia a africke realie Vychodnej Afriky, konkretne dnesnej Tanzanie. 60 % ()

cheyene

V podstatě od samého začátku jsem tušil, že Hatari bude mít na nejvyšší hodoncení! A nemýlil jsem se. Dobrodružný snímek Howarda Hawkse s Johnem Waynem v hlavní roli je správnou oddechovkou s dávkou slušného a nevtíravého humoru. Příběh je sám o sobě zajímavý a je okořeněn o dvě romantické linie. Nechybí tu však ani porce napětí. Stejně tak tu není nouze o dobrou hudbu a příjemné záběry kamery na africkou přírodu. Herecké výkony ústředních postav diváka potěší a pokud mu nevadí sledovat film, na němž je jeho stáří patrné, bude určitě spokojen. Posledních 10 minut sice již hraničilo s trapností, což mírně zkazilo můj celkový dojem, ovšem kvůli tak krátké pasáži neuberu hvězdičku z jinak parádní podívané. ()

Mol

YOU HAVE BEEN DRINKING A LITTLE, HM? NO MA'AM. I'VE BEEN DRINKIN A LOT!!! V dnešní době tento film vypadá hodně krutě. John Wayne se svou bandou neohrožených "pytláků" loví mírumilovná stvoření, která si spokojeně žila ve svém přirozeném prostředí, které jim po prodeji do zoologických zahrad, nahradí klece a stísněné výběhy, aby se na ně mohli lidé o víkendech chodit dívat. Freaking show. Dřív se to tak samozřejmě nebralo a dnes i některé druhy zvířat žijí pouze v zoo a v přírodě je již nenajdeme. Samo sebou, ve filmu se každý večer chlastá a kouří a nad některými scénami jsem i žasl. Natáčení scén s nosorožcem, muselo být dost nebezpečné. Kurt a Francouz byli super a Brandy úplně vymaštěná, když si nakonec vybrala kapsáře. ()

• Velká část zvuku v sekvencích zachycení musela být předabována kvůli nadávkám Johna Waynea (Sean) při zápase se zvířaty a Howard Hawks uvedl, že Wayne přiznal, že se během některých akčních scén bál, zejména těch, ve kterých sedí na odkrytém „chytacím sedadle“, zatímco se náklaďák řítí terénem plným skrytých děr a překážek. Podle Hawkse měl Wayne při každém zatočení pocit, že se auto převrátí, když visel jako o život, na volném prostranství, jen s bezpečnostním pásem jako oporou, motor řval, tělo se třáslo na všechny strany, zvířata kopala hlínu a kamení a hřmot stovek kopyt mu zvyšoval hluk v uších. Na druhou stranu, když jednou večer Buttons (Pocket) a Wayne hráli venku karty, z křoví se k nim vyřítil leopard, ale když se Buttons zmínil o blížícím se leopardovi, Wayne prý jen řekl: „Uvidíme, co bude chtít.“ (classic)
  • Howard Hawks si prohloubil své znalosti o chytání zvířat studiem práce slavného jihoafrického ochránce zvířat Dr. Iana Playera. V roce 1952 Jihoafrická republika likvidovala velká divoká zvířata kvůli ochraně hospodářských zvířat a přežilo jen 300 bílých nosorožců. Player tehdy vynalezl svou proslulou techniku odchytu nosorožců, aby bílé nosorožce přemístil a zachránil. Jeho projekt se jmenoval „Operation Rhino“ a byl zaznamenán ve stejnojmenném proslulém dokumentárním filmu. (classic)
  • Protože zvířata často odmítala vydávat zvuky „na povel“ (zejména mláďata slonů odmítala troubit v obydlených oblastech), byli najati místní znalci zvěře z Arushy a sběratelé ze zoo, aby pro film napodobovali hlasy zvířat. (classic)

Související novinky

Zemřel herec Hardy Krüger

Zemřel herec Hardy Krüger

20.01.2022

V americké Kalifornii včera v požehnaném věku 93 let opustil filmový svět německý herecký veterán a spisovatel, Hardy Krüger. Rodák z Berlína má k dnešnímu dni na svém kontě na 70 filmových a… (více)