Příslib

La promesa

The Promise

Historický / Drama

USA / Španělsko, 2016, 133 min

Pokud se o tohle téma zajímáte, doporučuji se raději podívat na Ararat Atoma Egoyana. Už je to sice pár let, co jsem jeho film o likvidaci Arménců viděla, ale nepamatuji se, že by v něm bylo tolik limonády, co v Promise. Dala jsem na doporučení Chrise Cornella, který složil závěrečnou píseň a v rozhovoru zmínil osud předků své manželky, ale tím jsem se při vší úctě k tématu nemohla nechat ovlivnit. Film o tragédii, nespravedlnosti, brutalitě a hrůze je natočen vyloženě bojácně a ještě s ústřední romantickou linií, s kterou jde celé poselství jaksi do kopru.(24.7.2017)

• verbal

A je to. Jeden doufá v konečně pořádnou ránu do věčného židobyznysu a monopolu na vyhlazování, kterými pravidelně dvakrát do roka cílevědomě krmí celosvětové filmové distribuce, aby každého, koho už to docela obyčejně sere, mohli označovat za antisemitu, a místo ostré Arménské genocidy se dočká tupé arménské telenovely, plné zubokazného tureckého medu a přeslazených Marlenek. Telenovelu, v níž nechybělo málo, a jediný nepřizdisráčský a totálně kůl americký pissálek spolu s ještě hustějším a kůlovějším americkým velvyslancem se vylodili v Anatolii, dobyli Konstantinopol, přeplavali Bospor, vyčistili Západní frontu, vyhráli první světovou a ještě při tom sepsali Šindelijanův seznam. A do toho všeho pydlooká vypleštěná francouzka, hrající charakterově pokřivenou arménskou štěrbinu, hoří takovou láskou k výše zmíněnému pissálkovi, až z toho opíchá prvního Naránějana, který ji pípne na radaru, což ji existenciálně rozpoltí. Naránějan je však ženat, vzniká tolik napínavý mezinárodní milostný kosočtverec a otylé hospodyňky si budou dozajista samým napětím pálit enormní spodní prádlo a okusovat madla žehliček, kdo že to nakonec bude zholokostěn. A genocida? Na tu jebat, když je tu ta láska! Pohodíme v jediném záběru k řece pár vymydlených a vyfintěných figurantů, jemně jim zacákáme xichty kečupem, aby se z toho holkám za prkny náhodou hrůzou neroztřásly všechny brady, a jen budeme verbálně erkově tvrdit, že byli totál vykuchaní, rozsekaní, naklepaní a pomletí. No děsivý děs. Tak nic, no, třeba se i Arméni jednou prolichví do centra šoubyznysu, ISIS jim povolí otevřít si v Aleppu nějaký ten Judassic park a Jerevanwood to píárko taky rozjede pěkně naprudko.(15.7.2017)

Ne, že by příběh byl nějak objevný, ale za ty snímky, které dokumentovaly tu hrůznost arménské genocidy, přidávám na hodnocení. A nakonec Oscar, Christian a krásná Charlotte hráli věrohodně, nemluvě o krásném vizuálním prožitku.(13.7.2017)

Celé je to takové ustrašené a klouzající po povrchu, ani v milostné linii ani ve scénách utlačování slabších nejdeme na dřeň, bojíme se přidat plyn, o rozsekaných a vykuchaných lidech jen mluvíme. Celkově se na další příspěvek režiséra Terryho George dobře koukalo, ale po jedné stěžejní dějové události jsem si říkal, zda to tvůrci dotáhnou do líbivého finále, s kterým jsem tak nějak počítal. Jenže ona přede mnou byla ještě skoro hodina. Zmiňovaný závěr je nakonec lepší, než jsem čekal. Statisícové vyvražďování Arménů Turky během let 1915 až 1918 bylo podle mnohých názorů první jednoznačnou historicky zaznamenanou genocidou v dějinách. A Turci podle všeho inspirovali nacisty při přípravě židovského holokaustu. Namísto toho, abychom se o konfliktu dozvěděli víc, je nám předložena (divácky vděčnější) milostná linie, která představuje „boj“ dvou mužů o srdce jedné ženy. Funguje jen částečně. Dobová atmosféra je naopak výtečná, několik momentů rovněž. A ač Oscara Isaaca rozhodně nepovažuju za herce s pestrým výrazovým rejstříkem, já se docela bavil. Každopádně při devadesátimilionovém rozpočtu obrovský komerční propadák.(19.7.2018)

• Xmilden

Hrozný film o hrozné historické události. Nechápu moc důvod proč to měli a mají Arménci tak těžké. Ale silně doporučuju zvolit jako oslavu arménské hrdosti System of a Down. Tohle dobrý film v žádném případě není a Christian Bale, můj někdejší oblíbený herec se mě začíná povážlivě zajídat. 40%(20.5.2018)

Přiběhově nijak zvlášť originální. Zkrátka klasická zápletka o dvou mužích bojujících o srdce jedné ženy. Tenhle film je důležitý a stojící za zhlédnutí z jiných důvodů. Tvůrci perfektně pracovali s kulisami a dobovou atmosférou. Ne každý historický film vás dokáže takhle pocitově přenést do úplně jiné doby a kultury. Oscar Isaac pak s přehledem vede hvězdné obsazení. Jeho přerod z bezstarostného studenta do muže co ztratil vše, co mohl, je vskutku obdivuhodný. Každopádně The Promise je důležitý film hlavně proto, co popisuje. Genocida Arménů, je něco o čem se nemluví, ale mluvit by se mělo. Už jen proto, co se v Turecku odehrává dnes.(2.5.2017)

Ničím veľkolepým, tento film nedisponuje, ale predsa svojou skromnosťou vytvára vynikajúci zážitok. Základy sú položené na jednoduchosti a na výkonoch hercov. Škoda, že popri Balevi sa tu neobjavil aj iný kvalitnejší herec. Zas na druhej starne Isaac skvele zapadol do Arménskej populácie a aj ta jeho angličtina bola cítiť za netypickým prízvukom. Bale je znovu nekompromisný, citovo sa neviaže a proste zahral to dobre. Zas som sa dozvedel niečo nové z obdobia prvej svetovej a tak dávam 70%.(12.11.2017)

Terry George sa vo svojom filme zameral skôr na samotné postavy a ich príbehy, všetko to ostatné (turecko-arménsky problém) sa síce vinie celým filmom, ale ja by som prijala konkrétnejšie a drsnejšie zobrazenie. To je jediná výtka. Ako spomínala emma53 vizuál je parádny, výprava, kostýmy .. super. Herecky kvalitné. Charlotte prirodzená, Christianovi rola akoby šitá na mieru a budem sa zase opakovať Oscar je krásny muž a to mi stačí :-). A netreba zabudnúť ani na Chrisa .. https://www.youtube.com/watch?v=WPiJ79Ure1I .. 3,5*(14.7.2017)

• Lokutus

Zbytečně přestřelená stopáž a proč proboha minimálně polovina filmu vypadá jak ten nejdebilnější a nejodfláklejší televizní digitál?! K zblití!(28.7.2017)

Výborně obsazené drama, které v počas První světové války mapuje osud Arménců, jejichž osudy a samotnou existenci Turci neuznávali. Toto všechno zní jako ty správné ingredience pro vtahující flmový zážitek, avšak celý film společně s tímto příběhem je podáván divákovi za hodně "tlustým sklem", jímž neproniknou téměř žádné emoce. Celý film v kombinaci s nataženou stopáží tedy působí značně neosobně a do jisté míry i nudně. Je to velká škoda, jelikož právě tato stěžejní kapitola z počátků První světové války si nezaslouží být podávána v tak průměrném filmovém balení. „You are a Jew, Ambassador Morgenthau. Why should you care about these people?“(21.7.2017)

• Lacike

Bombasticka vyprava, ploche postavy a vysledkom je pekelna nuda. Pritom to je film o genocide. Teda asi by mal byt. Dost dlho sa tam riesi nejaky nefunkcny milostny trojuholnik. O to to je smutnejsie. Naviac som z filmu ani prilis nepochopil preco vlastne tych Armencov vrazdili. 3/10.(14.7.2017)

Láska za časů Arménské genocidy. Turecký zločin tu je sice všudypřítomný, ale ten hlavní prim hraje milostný trojúhelník sestávající se z amerického novináře, mladého medika a arménské krasavice, což má za následek, že filmový svět zůstává stále Arménům něco dlužen. Ale i tak se mi to líbilo. Výprava je nádherná, když dojde na nějaký ten masakr, tak má film sílu a vystačí si bez nějakých výrazně explicitních scén, herecky parádní a v případě Charlotte Le Bon už pomalu přemýšlím, koho nahradí v mojí topce a navrch emoce, které jsou možná trochu prvoplánové, ale na mě fungovaly. 85% a docela by mě zajímalo, co na to říká Turek.(16.8.2017)

• kaylin

Natočit o arménské genocidě v podstatě romantický film s tragickým průběhem, mi přijde jednoduše idiotské. Tohle je tak zásadní téma, o kterém by se mělo mluvit a psát, že je až neuvěřitelné, že se z toho nepodařilo vytřískat víc. A to jsou zde přitom hodně dobří herci, kteří by něco mnohem kontroverznějšího a smysluplnějšího zvládli.(10.7.2017)

Nemôžem si pomôcť, ale historické filmy ma proste takmer za každým dostanú. Obzvlášť, keď je príbeh postavený na skutočných dejinných súvislostiach alebo aspoň v reálnom dejinnom kontexte s dobovými reflexiami ako sú kostýmy, reálie, vzhľad miest, a pod. No a tento film to dokázal napokon úplne všetko poňať tak, aby som mohol konštatovať moju veľkú spokojnosť. O arménskej genocíde sa toho už popísalo dosť - a zďaleka to asi nebolo až tak jednoznačné ako si mnohí myslia, ale jedno je isté - tak ako pri každej vojne, aj tu trpeli najviac bežní a nevinní ľudia. Čo sa filmového príbehu týka, tak nemám žiadne väčšie výhrady, hoci niektoré reakcie postáv boli dosť neuveriteľné (najmä Chrisove priateľstvo k Michaelovi napriek tomu čo si všimol), ale inak ma zápletka so zakomponovanou lovestory aj so všetkým ostatným naozaj bavili. Takže chválim a s čistým svedomím dávam 5*.(28.7.2017)

Pro mě skvělý filmový zážitek, kvalitní a dobře zvolené herecké obsazení, k tomu silný příběh. Doufám, že se filmu dostane větší pozornosti, rozhodně si jí zaslouží! Až na nějaké drobnosti mě nenapadají přešlapy a snímek mohu jedině doporučit.(3.8.2017)

Věru nedokáži pochopit, jak moc hluboko "Krisčn" klesl. Je sice chvály hodné, že se distancuje od US produkce, ale proč ksakru účinkuje v ryze regionálních počinech produkované tureckými či čínskými penězi? Jinak zápletka je skrz naskrz tragická se spoustou uhynulých arménských kusů. Metráž velkolepě přetažená. 62%(18.9.2017)

Dovedl bych si asi představit mnohem zajímavější zpracování podobného tématu. Ale asi musíme být vděční, že se arménskou genocidou vůbec nějací filmaři rozhodli zabývat. Některé momenty byly zajímavé, jinak spíš telenovela. 60%(4.9.2017)

Monumentální pomník ke stoletému výročí památky a zeširoka pojatá historická epopej s hlubokou a v první řadě nesmírně důležitou výpovědní hodnotou, rozštěpená a kolísající mezi kýčovitou romancí soustředěnou okolo milostného trojúhelníku a sugestivním převyprávěním hrůz arménské genocidy. Objektivně určitě zdaleka ne za 100 %, ale za tohle filmovým mainstreamem a širokou veřejností v tichosti opomíjené "ruce pryč" třaskavé politické téma, musím a vice versa nadhodnotit. Terry George se musel jevit po Hotelu Rwanda jako naprostá režijní sázka na jistotu, ale jak se říká, dvakrát nevstoupíš do téže řeky a platí to i v tomto případě, The Promise se nemůže kvalitám a naturalismu Rwandy ani zdaleka přiblížit, svou výpověď systematického vyvražďování jednoho národa se pokouší prodat ve více prodivácky orientovaném balení, což bohužel značně zmírňuje dopad celkového vyznění, několik zapamatováníhodných, emocionálně drtivých scén se ale přeci jen najde (Michael nad zmasakrovanými těly své rodiny, atd..). Láska nás činí jedním a platí to i v milostném trojúhelníku Chris - Anna - Michael, kdy se z původně soupeřících charakterů o jednu famme fatale, soupeři stávají společnou jednotkou, hlavně díky nesobeckému učebnicovému klaďasovi v podání Christiana Balea. Dávám plné hodnocení z piety nad zmařenými životy a z úcty k post mortem poselství arménce Kirka Kerkoriana, který celý tenhle nákladný spektákl ze staré školy na sklonku svého života inicioval a zafinancoval veškerou produkci, minimálně 90 mega $. Žel, The Promise prošuměla za tichého a zbabělého nezájmu velkých distributorů. Ale zbytečný film to vůbec není, právě naopak, díky za něj!(15.12.2017)

Velmi emocionální, velmi smutné, přesvědčivě zahrané a krásně natočené výpravné drama o milostném trojúhelníku na pozadí šílené arménské genocidy. Tenhle téměř epický milostný příběh bez zbytečného patosu je pro mě jednoznačně pětihvězdičkový.(9.9.2017)

Oceňuji, že tvůrci angažovali opravdové arménské kněze v rolích arménských kněží. Horší je to, že se celý film úmorně patlají v milostném trojúhelníku Michael-Ana-Chris , ani tomu nepomáhá vizáž alá Buffalo Bill u Christiana Balea. Škoda, že se film více nesoustředí na samotnou arménskou genocidu - v tomhle se jedná jen o další zklamání, podobné tomu, které jsem měl u "Araratu", avšak i navzdory vyjmenovaným neduhů, považuji "The Promise" přece jen za lepší film než tu nesoudržnou a nelogickou splácaninu.(6.4.2018)

<< předchozí 1 2