Příslib

La promesa

The Promise

Historický / Drama

USA / Španělsko, 2016, 133 min

Terry George sa vo svojom filme zameral skôr na samotné postavy a ich príbehy, všetko to ostatné (turecko-arménsky problém) sa síce vinie celým filmom, ale ja by som prijala konkrétnejšie a drsnejšie zobrazenie. To je jediná výtka. Ako spomínala emma53 vizuál je parádny, výprava, kostýmy .. super. Herecky kvalitné. Charlotte prirodzená, Christianovi rola akoby šitá na mieru a budem sa zase opakovať Oscar je krásny muž a to mi stačí :-). A netreba zabudnúť ani na Chrisa .. https://www.youtube.com/watch?v=WPiJ79Ure1I .. 3,5*(14.7.2017)

Celé je to takové ustrašené a klouzající po povrchu, ani v milostné linii ani ve scénách utlačování slabších nejdeme na dřeň, bojíme se přidat plyn, o rozsekaných a vykuchaných lidech jen mluvíme. Celkově se na další příspěvek režiséra Terryho George dobře koukalo, ale po jedné stěžejní dějové události jsem si říkal, zda to tvůrci dotáhnou do líbivého finále, s kterým jsem tak nějak počítal. Jenže ona přede mnou byla ještě skoro hodina. Zmiňovaný závěr je nakonec lepší, než jsem čekal. Statisícové vyvražďování Arménů Turky během let 1915 až 1918 bylo podle mnohých názorů první jednoznačnou historicky zaznamenanou genocidou v dějinách. A Turci podle všeho inspirovali nacisty při přípravě židovského holokaustu. Namísto toho, abychom se o konfliktu dozvěděli víc, je nám předložena (divácky vděčnější) milostná linie, která představuje „boj“ dvou mužů o srdce jedné ženy. Funguje jen částečně. Dobová atmosféra je naopak výtečná, několik momentů rovněž. A ač Oscara Isaaca rozhodně nepovažuju za herce s pestrým výrazovým rejstříkem, já se docela bavil. Každopádně při devadesátimilionovém rozpočtu obrovský komerční propadák.(19.7.2018)

Ničím veľkolepým, tento film nedisponuje, ale predsa svojou skromnosťou vytvára vynikajúci zážitok. Základy sú položené na jednoduchosti a na výkonoch hercov. Škoda, že popri Balevi sa tu neobjavil aj iný kvalitnejší herec. Zas na druhej starne Isaac skvele zapadol do Arménskej populácie a aj ta jeho angličtina bola cítiť za netypickým prízvukom. Bale je znovu nekompromisný, citovo sa neviaže a proste zahral to dobre. Zas som sa dozvedel niečo nové z obdobia prvej svetovej a tak dávam 70%.(12.11.2017)

• verbal

A je to. Jeden doufá v konečně pořádnou ránu do věčného židobyznysu a monopolu na vyhlazování, kterými pravidelně dvakrát do roka cílevědomě krmí celosvětové filmové distribuce, aby každého, koho už to docela obyčejně sere, mohli označovat za antisemitu, a místo ostré Arménské genocidy se dočká tupé arménské telenovely, plné zubokazného tureckého medu a přeslazených Marlenek. Telenovelu, v níž nechybělo málo, a jediný nepřizdisráčský a totálně kůl americký pissálek spolu s ještě hustějším a kůlovějším americkým velvyslancem se vylodili v Anatolii, dobyli Konstantinopol, přeplavali Bospor, vyčistili Západní frontu, vyhráli první světovou a ještě při tom sepsali Šindelijanův seznam. A do toho všeho pydlooká vypleštěná francouzka, hrající charakterově pokřivenou arménskou štěrbinu, hoří takovou láskou k výše zmíněnému pissálkovi, až z toho opíchá prvního Naránějana, který ji pípne na radaru, což ji existenciálně rozpoltí. Naránějan je však ženat, vzniká tolik napínavý mezinárodní milostný kosočtverec a otylé hospodyňky si budou dozajista samým napětím pálit enormní spodní prádlo a okusovat madla žehliček, kdo že to nakonec bude zholokostěn. A genocida? Na tu jebat, když je tu ta láska! Pohodíme v jediném záběru k řece pár vymydlených a vyfintěných figurantů, jemně jim zacákáme xichty kečupem, aby se z toho holkám za prkny náhodou hrůzou neroztřásly všechny brady, a jen budeme verbálně erkově tvrdit, že byli totál vykuchaní, rozsekaní, naklepaní a pomletí. No děsivý děs. Tak nic, no, třeba se i Arméni jednou prolichví do centra šoubyznysu, ISIS jim povolí otevřít si v Aleppu nějaký ten Judassic park a Jerevanwood to píárko taky rozjede pěkně naprudko.(15.7.2017)

Láska za časů Arménské genocidy. Turecký zločin tu je sice všudypřítomný, ale ten hlavní prim hraje milostný trojúhelník sestávající se z amerického novináře, mladého medika a arménské krasavice, což má za následek, že filmový svět zůstává stále Arménům něco dlužen. Ale i tak se mi to líbilo. Výprava je nádherná, když dojde na nějaký ten masakr, tak má film sílu a vystačí si bez nějakých výrazně explicitních scén, herecky parádní a v případě Charlotte Le Bon už pomalu přemýšlím, koho nahradí v mojí topce a navrch emoce, které jsou možná trochu prvoplánové, ale na mě fungovaly. 85% a docela by mě zajímalo, co na to říká Turek.(16.8.2017)

• - K arménské genocidě došlo v Osmanské říši v letech 1915-1918. Bylo během ní zabito podle někerých zdrojů až 1,5 milionu Arménů.  Arméni byli vyháněni na dlouhé pochody přes poušť, kde jich mnoho zahynulo cestou do táborů. Ti, kteří pochod přežili, byli následně vyháněni do pouště, kde neměli šanci na přežití. (Cheeter)

• - Populární zpěvák Serj Tankian společně s Chrisem Cornellem zkomponoval část ze závěrečné melodie. (PanZahadnyCZ)

• - Těsně po premiéře na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v září 2016 se stal profil filmu v databázi IMDb terčem podvodných hodnocení kvůli kontroverzní otázce arménské genocidy v Osmanské říši, kterou moderní Turecko stále odmítá veřejně uznat. Záhy po festivalové premiéře se na IMDb objevily desetitisíce negativních hodnocení (1 hvěza z 10) s cílem poškodit pověst filmu. V reakci na to se začali mobilizovat odpůrci popíračů arménské genocidy a začali film hodnotit plným počtem bodů (10 hvězd). Začátkem dubna 2017, stále před oficiálním uvedením filmu do distribuce, kdy mohlo film reálně vidět jen pár tisíc festivalových návštěvníků, měl film na IMDb již více než 110 tisíc hodnocení, z toho 53% negativních (1 hvězda) a 45% pozitivních (10 hvězd) a jen minimum jiných hodnocení. (Iggy)