Na Kaer Morhen zavítá návštěvnice, která podá Ciri pomocnou ruku a pro Geralta má lákavou nabídku. Yennefer je v Redanii na útěku a hledá úkryt v podzemí. (Netflix)

WathanajX

Konečně mám pocit, že jsem se koukala na slušný díl. Dočkala jsem se dalšího děje, který alespoň z nějaké části i když ne úplně dokonale odpovídá knižní předloze. A tou je příchod Triss na Kaer Morhen. V knížce mi tato postava působila dost sympaticky a musím říct, že až na detaily se mi zamlouvá i v seriálu. Doufám, že se dočkáme i dalších událostí, které v předloze spojují Ciri, Triss a Geralta. Uvidíme. Konečně se také do děje vrací i další postava kterou si jistě spousta z nás oblíbila v předchozí sérii a tou je nikdo jiný než Marigold. Nebudu lhát upřímně jsem na něj nějak dokázala zapomenout a z mého počátečního nadšení z jeho návratu bylo takové spíše šklebení se, protože v první sérii byl Marigold vtipný zvláště ve spojení s Geraltem. Nevím tedy čím to je, jestli Yennefer nebo čím ale tady mi připadá spíše směšný než vtipný a nějak nemám pocit, že se dívám na jednu a tu samou postavu (opět). Na mém oblíbeném zpěvákovi se tvůrci také dokonale vyřádili. Asi by jim někdo měl říct, že přehnaně sprostý neznamená nutně vtipný. Chudák malej hubatej. Když opět nad touto dějovou linkou přimhouřím oči a zacpu si uši, tak mi alespoň nebude kazit dojem z druhé strany příběhu, což je opět Ciri, Geralt a ostatní. Jelikož touto částí jsem byla nestydím se říci potěšena. Milým překvapením byl také Graham McTavish. Nakonec to nebyla až tak špatná epizoda. Hodnocení: (4*) ()

molcan2

Najlepšie časti boli opäť v Kaer Morhen. Aj keď mám Yennefer rád a chcem mať rád aj jej dejovú líniu, nepriniesla toľko, ako dejová línia v Kaer Morhen. Zdá sa však, že čoskoro začne byť zaujímavá, možno už v ďalšej epizóde. Táto epizóda sa tiež viac ponorila do politického aspektu všetkého a nastavila viac nitiek, ktoré sa navzájom prepletajú, čo je pravdepodobne dôležitá časť; románov, ale zatiaľ sa nezdá, že by to v tejto sezóne správne pristalo. Možno je to len tým, že ma takéto veci nezaujímajú, alebo to môže byť tým, že nie sú napísané dostatočne presvedčivo, aby ma zaujali. Dijkstra bol predstavený. Zatiaľ pôsobí trochu zastrašujúco a som si istý, že to je veľký aspekt jeho postavy v románoch/hrách. Ha! Chápete? Obrovský? Eh, koho to zaujíma. A jeho postava a účasť v tejto epizóde bola podľa mňa jednou z dobrých vecí, aj keď všetky jeho scény mali politický aspekt. A aj tá sova bola predstavená. Viem, čo "to" je. Nie som si istý, či v románoch bolo veľké odhalenie týkajúce sa nej. Ale myslím, že tí, čo ich čítali, by to pravdepodobne považovali za obrovský spoiler pre tých, čo ich nečítali. No, ja viem. Nič viac však neviem. Som zvedavý, akú úlohu v príbehu zohrajú Dijkstra a sova. Nie som si istý, aký bol účel príšery v kanáloch. Zdá sa mi, že to bolo len preto, aby zabila Dermaina. Bolo to hlúpe, lebo Yennefer momentálne nemá svoju mágiu, ale čakala som, že dôjde k bitke, a ono sa to zabije. To nemôže byť prvý a jediný raz, čo sa objaví. Možno zaútočí na loď v ďalšej epizóde. A zdá sa mi trochu čudné, že Yennefer bola stiahnutá dole a potom sa vrátila späť. Nemohla sa oslobodiť, kým Dermain nie. Muselo ju to pustiť. Uniká mi niečo? Buď to, alebo to bola stará dobrá zápletková pohodlnosť. Jaskier je späť a ja som voči jeho návratu neutrálny. Viem, že ľudia ho majú výrazne radi: Ja som napríklad nebol ani šťastný, ani nahnevaný, že je späť. Je to v poriadku postava. A som si istý, že ľudia milujú jeho novú pieseň, čo dokazuje počet jej pozretí na Youtube, na rozdiel od partitúr v soundtracku tejto sezóny. Bolo to v poriadku. Myslím, že sa mi viac páčila "Dej groš zaklinači". "Burn, Butcher, Burn" nebola zlá. Netuším, aká bude jeho úloha v nasledujúcich epizódach alebo v pokračovaní. Ale viem si predstaviť, že jeho postava bola nakoniec v románoch trochu dôležitá. Seriál má pocit, že dosahuje body, v ktorých príbeh začína naberať na obrátkach. Som zvedavý, kam všetko smeruje. Neviem, či je to kvôli hereckému výkonu Anny Shafferovej, alebo čím to je, ale Triss, ktorá Lamberta a Coena postavila na ich miesto za to, že sa "trochu zabávali" s Cirillou, nebola presvedčivá. Som si istá, že niečo podobné sa stalo aj v hrách/románoch, keďže Triss je jediná ďalšia žena v Kaer Morhen. V tejto epizóde to jednoducho nepôsobilo presvedčivo ani "prirodzene". Ja neviem. Sakra! Scenáristi prešli na meta a urobili nám všetkým zle. Teda, stále občas odvádzajú pochybnú prácu, ale táto výmena mi hovorí, že im na tom musí aspoň "záležať". A že sú si vedomí toho, že ich písanie je niekedy pochybné. Tá výmena sa mi páčila. Áno, prvá sezóna bola trochu komplikovaná. Áno, ten čarovný bozk medzi Geraltom a Yennefer bol trochu "lacný", hoci ja by som použil slovo "smiešny". Nemyslím si, že som si všimol odhalenie draka skôr, ako sa stalo, ale pri spätnom pohľade dáva zmysel, ako si to všimol; je to zrejmé. Fair play, scenáristi. Fair play. Niečo mi hovorí, že Vesemir svojou zdanlivou túžbou využiť Cirillu na vytvorenie ďalších čarodejníc nebol v súlade so svojím charakterom v románoch. V seriáli predpokladám, že jeho motivácia k tomu je kvôli Eskelovej smrti; vec sa má tak: Eskel v románoch nikdy nezomrel. Zaujímalo by ma, ako to ľudia vnímali. Nielen Jaskier, ale aj Dara sa vrátila. Už som vedel, že sa vráti, pretože tá propagačná fotka s Filavandrelom, Francescou a ním. Myslím, že jeho postava je exkluzívna pre tento seriál, takže je zaujímavé, že ho využili ako špióna pre Dijkstru, a tak sa vrátil do príbehu. A Wilson Radjou-Pujalte vyzerá trochu väčší ako v prvej sérii. Ťažko uveriť, že má 19 rokov, alebo som možno slepý. Stále si myslím, že premiéra je zatiaľ najlepšia epizóda, ale myslím, že táto epizóda bola k premiére najbližšie. Zdá sa mi, že sa viac zaujímam o to, čo sa deje; väčšina z nich sa zdá byť zaujímavá: ako aj čoraz zaujímavejšia. Dúfam, že to tak neprestane byť. () (méně) (více)

Tom10000

4.díl. Yennefer se snaží se svým spojencem z vězení co nejdříve utéct do bezpečí. Cestou přes jedno z mnoha měst, v němž řádí Sever proti Elfům, potká mladá (bývalá) čarodějka Barda, přítele z dávných dob, kdy krátce cestovala s ním i s Geraltem. Právě on ji nyní nůže s pomocí svého "neodolatelného" šarmu dopravit na námořní lodi až do Cintry. Tam by na ni a na vězně, s nímž putuje, mohlo čekat bezpečí. Jaká je však šance na přežití? Mizivá. Sám potulní zpěvák se nyní ocitá na hraně života. Zachrání ho Yennefer, či se rozhodne upřednostnit svůj vlastní krk? Ciri se hluboko v lese seznamuje s čarodějkou z Aretuzy, s níž se nedávno viděla i sama Yennefer. Geralt a další Zaklínači se s ní dost dobře znají, ona sama se do hlavního Zaklínače jako mladá dívka velmi dávno zamilovala. Sám Geralt však hodlá držet smutek za její kamarádku ze sídla Čarodějů, a lákavou nabídku společné noci odmítne. Jeho otec zjistí, kým je Ciri doopravdy zač - Starší, schopnou opět šířit svojí krví řady jeho druhu. 90 procent, velmi zajímavý díl. ()

psychoJoa

Když odhlídnu (a že to skara stálo úsilí!) od toho, že to se zaklínačem nemá nic společného - ani hry, ani kniha… (a že z dámy Yennefer udělali sprosťačku)… tak je to děsně ukecaný, ale POMALU! Nemůžou trošku zrychlit? Chápu, že někdy to působí emotivně, ale oni mluví pomalu všichni. A tak se furt mluví, ale nic se nedozvíme (jakože nic důležitého) a fakt se mi to hrozně táhne, což mi teď vadí nejvíc (po naprostém oddělení tohoto seriálu od knih a her). Akce tu taky teda moc není a ty nelogický věci ani nejdou spočítat. Vážně vylezou ze stok aby ječeli na celou vesnici? ()

kenkaku

Tak tomu říkám solidně zabitá epizoda (obě linie o ničem). Asi o největší LOL moment seriálu se postaral shoz “hledá se” letáčků. Ten bravurní popis hledaných formou abstraktní malůvky byl tak vyčerpávající, že je hned někdo poznal :). Takhle jsem se dlouho nenasmál. Bohužel vopruz “krákoral” je zpět a s ním idiotské popěvky. ()

• Květ Feainnewedd, který roste pouze na zemi, kde byla prolita Starší krev, znázorňuje Africká fialka. (NiWi)