Filet Oh ! Fish

(TV film)
  • Slovensko Och, ryba!
všechny plakáty
Francie, 2013, 52 min

Každý tvrdí, že sú zdravé. V priebehu 40 rokov sa ich konzumácia zdvojnásobila. Každý rok potrebujú svetové trhy viac a viac rýb - a aj nové spôsoby ich produkcie.  Odkiaľ vlastne prichádza ryba na náš každodenný tanier? Kde rastie? Kto a kde ju pestuje? V akej vode žije? Vyberte sa spolu s tvorcami tohto investigatívneho dokumentu na napínavú cestu za hľadaním pravdy - o našej zdravej (či nezdravej?) strave... (STV)

Marze

Tento dokument by si měl pustit každý, kdo konzumuje mořské ryby z aquakultur. Proto je u nás tolik rakoviny. Na konferenci o Blatském moři na FHS UK už před léty zaznělo , že ryby z Baltského moře jsou kontaminované a neměli by je jíst těhotné ženy. V tomto dokumentu zaznělo zdraví lidé maximálně jednou týdně. ()

Marek1991

Tieto dokumenty v súčasnosti ukazujú pravú tvár nášho systému. Niekomu je už zle, keď vidí ako funguje kapitalizmus a keď vidí, že je tak málo ciest z toho von a aj tie sú ťažké, no inak to asi nepôjde. Som vďačný za toto dielo a je tak smutné, že málo ľudí o tom vie a ešte menej proti tomu niečo aj robí. ()

kaposlav

Už som presýtený takýchto dokumentov. Teraz si podali ryby, minule som videl dokument o hydine a taktiež som videl podobné o hovädzine, bravčovine, zelenine, ovocí a aj mliečnych výrobkov. Vypadá to tak, že jesť čokoľvek je nebezpečné :) V dokumente objavili niekoľko senzácií okolo špinavej politiky kvôli peniazom. K tomu chcem napísať, že DOBRÉ RÁNO! Veď o tom je celý kapitalizmus. Len idiot si môže myslieť, že niekto vykonáva podnikateľskú činnosť, alebo je vysokopostavený politik pre blaho ľudí a aby sa dobre a zdravo najedli :) Veď to robia pre peniaze a snažia sa maximalizovať zisk za čo najmenšie náklady. Planéta je krížom krážom zasratá chémiou, odpadkami, ale prvoradé sú peniaze a ekológia a zdravie sú druhoradé, ak nie treťoradé. Pred pár rokmi by som aj ja bol ohúrený týmito odhaleniami, ale už som nejakú dobu v obraze a v realite. ()

Autogram

Baltské more je plné toxických látok a tými sú kontaminované všetky ryby. Čo s nimi, keď sa nesmú jesť? Vyrobí sa z nich rybie krmivo, to putuje na rybie farmy a tam vyrastú fajnové lososy. Na filetoch z nich nevidno, že boli choré, deformované, s trojnásobným obsahom tuku, v ktorom sa koncentrujú jedovaté látky ako PCB, ortuť, bisfenyly, dioxíny a pesticídy. Tak je celkom prirodzené odporúčanie z Francúzska dávať si morské ryby maximálne dvakrát do mesiaca. Nie je prekvapením, že svoje miesto v tom všetkom má spoločnosť Monsanto, ktorá je zapojená v každom použití jedovatých látok v potravinárstve a poriadne maslo na hlave má aj nórske ministerstvo rybolovu, kde dokumentaristi objavili parádne korupčné prepojenia. Dokument je výborný, ide vo všetkom do hĺbky, keď treba použije skrytú kameru, nebojí sa ani rybárskej mafie. Ešte počas sledovania som trielil do mrazničky overiť, odkiaľ sú moje lososie steaky. Zistil som, že z farmy nie z Nórska, ale z Faerských ostrovov, tak verím, že sa neotrávim, ale budem pre istotu požívať v malých dávkach. –––– Tieto ryby nie sú vhodné na konzumáciu. Nórsky losos je najtoxickejšia potravina na svete. –––– Pozor, toto je baltský sleď. Nemali by ste ho konzumovať častejšie ako raz za týždeň a tehotné ženy by ho nemali jesť vôbec. (oficiálne varovanie švédskej vlády) ()

Fujara777

Zaujímavý pohľad na potravinu, ktorá sa inak pýši titulom zdraviu prospešná. Každopádne, v dokumente absentuje nejaký apel, či rada, pre zákazníkov. Chýba širšia ponuka alternatív. Vo filme sa spomenú menšie ryby, ale ako diváka a zákazníka ma to veľmi vystraší a neviem, čo sa myslí pod menšími rybami (najmä, ak ani slede nie sú nevinné). Jasné, že cieľom dokumentu je poukázať na skutočnosť, ponúknuť varovanie, ale predsa nejde o investigatívnu žurnalistiku. Nie je to novinárska správa. Myslím, že vo filme ako médiu je priestor na ponúknutie vízie do budúcna, čo tu, žiaľ, tiež absentuje. Na to, že to je z Francúzska, je pomerne malý záber na túto problematiku z pohľadu francúzskeho spotrebiteľa. Napríklad je ukázaný iba jeden spôsob kontroly. Ostatné nie sú? Nuž, tu sa odpoveď nedozviete. Preto z mojej strany 5 hviezd nebude. Aj napriek tomu ide o vydarený dokument: skrytá kamera, úsilie o svetový pokrytie témy, odborníci, dôležití laici. ()