Muse

• Španělsko

Musa

Horor / Sci-Fi

Španělsko, 2017, 107 min

Balaguero znovu potvrdil,že on je ten lepší z dvojice.Sice na pilu tady moc nezatlačil,ale atmosféru dokázal jakžtakž vykouzlit,a i zajímavej příběh.Sice to s hororem nemá moc společnýho,ale jako goticko-mysteriózní detektivka to funguje fakt slušně.Bavilo mě to,jen mě napadá,že stejně jako minulý roky,kdy jsme si slibovali hodně od horůrků o klaunech,a bylo to zklamání,a nenaplněnej potenciál,tak i Múzy ten potenciál nenaplnili,jako bytosti mohli bejt fakt děsivý,a mohlo to bejt slušný maso.Škoda.60%.(2.4.2018)

Věřím, že na papíře to vypadalo dost dobře, ale zpracování trošku kulhá. Nevadila by mi ani poupravená mytologie, protože sám nápad použít můzy tímto způsobem se mi líbil. Horší to bylo s postupným odkrýváním celého příběhu, které na mě působilo dost zmatečným dojmem a Balagueró jakoby občas nevěděl, jak se z toho vymotat. Tím sem tam vznikaly režisérské kiksy, které byly spravovány hodně horkou jehlou. Taky bych čekal trochu temnější atmosféru, ke které některé momenty vyloženě vybízely. Na druhou stranu sedlo mi to herecky a vzdor již zmíněným faulům je to celé odvyprávěno celkem zajímavým způsobem. Špatná není ani vizuální stránka věci. Není to tak zlé, ale přece jenom od režiséra REC či Zatímco spíš člověk čeká něco víc. 60%(23.3.2018)

Profesor literatúry na univerzite v Dubline Samuel Solomon (Elliot Cowan) sa stane svedkom tragédie, pri ktorej zomrie jeho milenka. Rok po tejto udalosti sa stále musí vyrovnávať s tajomnou nočnou morou, v ktorej je rituálne zavraždená neznáma žena. Všetko sa mení vo chvíli, keď sa v správach objavia novinky o vražde, ktorú Samuel videl vo svojich snoch. Zisťuje, že sa práve stal súčasťou tajomnej zápletky, ktorá vedie k mytologickým bytostiam nazývaným múzy. - Tak pri tvorbe tohto hororu pána Balaguera zrejme žiadna múza nekopla, ale pozeralo sa mi na to dobre. Vadili mi výrazné nezrovnalosti, ktoré sa objavujú v tej hlavnej mytológii, pretože múz bolo pôvodne deväť a tu ich je sedem. Dokonca nedokázali pozbierať ani dosť herečiek, ktoré by ich hrali, čo sa mi zdá zvláštne. Je velká škoda, že zápletka je dosť naťahovaná a chýbajú nejaké výraznejšie a hlavne strašidelné sekvencie s týmito bytosťami. Exteriéry sú ale grandiózne a užíval som si každý záber, ktorý sa odohrával vonku. Očakával som od tohto niečo iné, ale nakoniec sa mi to celkom páčilo. + Christopher Lloyd + herečka z Creep a The Conjuring 2 + herec z Howl(7.3.2018)

Jste-li oddaný poeta, kterého vysává nedostatek básnického střeva, postačí, když se nevědomky zapletete s Múzou, lépe řečeno se sympatickou poběhlicí. Rázem sice nesložíte žádný nový Máchův Máj, jen váš život nabere nový směr, v němž bude dost prostoru pro východní tajemné krásky, půjdou po vás dámy v černém všech věkových kategorií a ze žil si budete dolovat to, co vám brání v rozletu. To samé udělal i profesor literatury, který diváka bere na celkem originální cestu za vykoupením. Jaume Balagueró řídí jeho kroky neotřelým pojetím, není v takové slepé uličce, jako jeho kolega Paco Plaza, s nímž trhl v minulosti největší úspěchy. Nečekejte ale úplné kreativní zázraky. Balagueró chce být jiný, chce přicházet s novými nápady, rozhodně se nespokojí jen s prvoplánovým pojetím bezduchého krváku. Do mytologie múz mohlo být nahlíženo trochu více erudovaně i podrobněji, neb je to zajímavá látka, která mohla být ošetřena. Občasná zmatenost, ať už úmyslná či neúmyslná, dělá příběh v některých fázích těžkopádným, ne úplně přehledným a ne vždy smysluplným. A scházela mně i dostatečná motivace jednotlivých aktérů.Tempo je nastavené ideálně, gore vypadá dobře a není ho kvanta, slouží k správnému vybarvení děje. Trefou byl casting - málo známý Elliot Cowan je snaživý sympaťák, dámská skvadra čítá evropský mix, na který je radost pohledět: Franka Potente, Ana Ularu a vizuálně líbivá Manuela Vallés. A z hlubin zapomnění vytáhli i Joanne Whaley, ta je náčelnicí spolku poběhlic. Příběhu sice schází propracovanost, lze však ocenit, že si tvůrce dal práci přijít na poli hororu s něčím méně v rámci žánru viděným, co je natočeno na patřičné technické a vizuální úrovni. 8/10(31.3.2018)

Dle mého názoru tady Jaume Balagueró nezvládl gradaci hororu, snažil se mít tajemný film, ale trochu to dějově překombinoval v naději, že diváka překvapí, možná dokonce zaskočí. To se mu vyloženě nepovedlo, ale musí se tomu nechat, že snímek má místy velmi dobrou atmosféru, sem tam jsou zde scény, které skutečně stojí za zhlédnutí. Ale jako celek to není nadprůměrné.(15.10.2018)