poster

Země faraonů

 • anglický

  Land of the Pharaohs

Drama / Historický

USA, 1955, 106 min

 • liquido26
  ****

  Hezká výpravná podívaná ze starého Egypta, z doby, kdy se velikášstvím stižený faraon Chufu (Cheops) rozhodl povolat mimozemšťany, aby mu postavili pyramidu. Výprava a většina scén se moc povedla, tak jak je u padesátkových velkofilmů zvykem, trochu méně výrazný byl samotný příběh i herecké výkony, ale celkově musím říct, že mě to nenudilo a líbilo se mi to.(27.11.2013)

 • Skunkiee
  *****

  Výpravný historický velkofilm se skvěle vyvedenou stavbou pyramidy, která je společně s intrikami v paláci hlavní náplní děje. A ač nebyl faraon žádný svatoušek, tak ten konec jsem mu setsakra přál. Některé scény berou dech, tahle poctivá filmařina a stovky komparzistů digitální triky nikdy nenahradí. Velice svižný a zábavný historický film.(11.12.2011)

 • M.E.J.L.A.
  ***

  Ani scenáristická účast Williama Faulknera Hawksovi nepomohla roslousknout základní problém: "I didn't know how a Pharaoh talked." Hawks zkrátka tápal, jak historický film ze starověkého Egypta uchopit - většinu času sledujeme zoufale nápadné americké obličeje pronášející anglické věty ve studiových interiérech. Co zbývá? Samotná stavba pyramidy, která, zdá se, Hawkse zajímala nejvíc. Zůstává tak nejpůsobivější částí filmu, k němuž měl jeho režisér vztah asi jako Kubrick ke Spartakovi. 2 1/2(11.2.2009)

 • Karlos80
  ***

  Ačkoliv jsme byli v prologu filmy upozorněni na to, že příběh, veškerá jména a postavy jsou smyšleny, tak to zas až tak špatné nebylo. Celkově tento film s velmi jednoduchým příběhem na první pohled nevypadá špatně, má, jak je u těchto filmů zvykem, bohatou výpravu, velkou vizuální přitažlivost, skvostné triky, masové scény Na druhou stranu to ale kazí slabší herecké výkony, neobratný dialog (tady v tomto případě TV NOVA), který občas nezapadal do dané doby a poněkud nepřizpůsobivé a nesmyslné chování jednotlivých osob (s faraonem se tu občas mluví a zachází jako s kamarádem od piva, viz třeba poklepání na rameno, faraon se zraní uvnitř pyramidy atd). Hawkins jako faraón Khufu (nejspíš Cheops ze 4. dynastie?), který si dal ještě za svého života vybudovat k uložení svých ostatků a velkých cenností velkou hrobku (ta musela být však tak vymakaná, aby ji nikdo nikdy nemohl vykrást), vypadal vůbec zvláštně, vůbec i kostýmy mi příliš neseděly. Naopak když se na obrazovce objevila nádherná 22 letá Joan Collins (kdo ji z té doby zná?) v roli zlomyslné a chamtivé princezny Nellifer, tak mě ihned uchvátila. Sledovat film, se vyplatí, už jen díky její roli. Většina filmu klade důraz na samotné stavění Velké pyramidy (v té době šlo patrně o ty nejnovější vědecké teorie, dnes je ale snad už dokázáno, že na stavbě otroci vůbec nepracovali!). Scény s tisícovkami pracovníků a s technikou, jakou doba umožňovala, ve všech možných detailech působí docela věrohodným dojmem, ale to je až do samotného nezapomenutelného konce tak trochu na úkor vlastního epického rozvíjejícího se melodramatického příběhu a charakterů jednotlivých osob. Přivítal bych i třeba nějakou tu bojovou scénu, ale musím uznat, že systém pyramidového labyrintu a vůbec velké inženýrství je tu velmi povedené. Nabažen Egypťanem nebo Desaterem přikázaní jsem byl trochu zklamán, hodnotím tak jen hezkou kameru, krásnou majestátní Tiomkinovu hudbu a některé vskutku okázalé sekvence. 3*.Komentář zde jako sedmý v pořadí..(24.4.2010)

 • wosho
  *****

  Historicky to není kdoví jak věrné, ale Howar Hawks byl prostě starej machr a natočil tu svou pohádku natolik svižně, že si jí pamatuji hlavně jako zábavnou podívanou, s kvalitní výpravou a triky-zvláště závěr, kdy se piramida navěky uzavírá i s proradnou manželkou. Zaráží mě zde však označení drama.(17.10.2007)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace