Poarta Alba

Rumunsko, 2014

Nicolae Margineanu

Mihail Sarbusca

Nicolae Margineanu

Působivé černobílé drama, jenž natočil Nicolae Margineanu. Ten se inspiroval především v knize Varul Alexandru od Adriana Oprescu, tak i v dalších svědectvích politických vězňů, kteří byli zadržováni v pracovních táborech na kanálu Dunaje a Černého moře od 50. let 20. století v komunistickém Rumunsku. Snímek vypráví o dvou mladých mužích, kteří se právě do takového jednoho tábora dostanou. Zde na ně čeká pouze hlad, bída, pot, strach a bolest. Film nám docela věrohodně zachycuje prostředí, ve kterém se dva přátelé, Adrian a Ninel ocitají. Zaměřuje se však na život v pracovním táboře jako takový než přímo na tyto hrdiny. Vidíme tedy tvrdou práci v dolech, život na ubikacích, samotku či nevšední návštěvy vězňů. Podmanivý snímek, jenž ukazuje také určitou pospolitost všech těch, kteří byli nuceni pobývat v těchto nelehkých místech.(13.6.2018)