Jen andělé mají křídla (festivalový název)

Only Angels Have Wings

Drama / Dobrodružný / Romantický

USA, 1939, 121 min

Malé jihoamerické letiště se zaměstnanci, kteří na něm pracují spíš za útratu na baru než za skutečný plat. Líbil se mi tvrdý Cary Grant odpalující jedno cigáro za druhým, Jean Arthur a Rita Hayworth jsou správně naivní. Ale abych byl jejich světem ještě víc okouzlený, potřeboval bych ho malinko víc přiblížit. Sympatická oddechovka.(18.11.2008)

Calling Barranca! Calling Barranca! Skvělá ukázka hollywoodského řemesla z doby tzv.klasické éry vykazuje všechny typické znaky svého tvůrce: drsně mluvícího hrdinu s citlivou duší, chlapské žertování, silné ženské charaktery a dobře natočené letecké akční scény. Co na tom, že většinu z nich „odehraje“ vedlejší postava toužící po vykoupení, zatímco C.Grant jen posedává ve slušivé letecké bundě u rádia, důležité je, zda si na konci snímku vzpomenete „kdo je Joe?“(24.5.2009)

Když se díváte na film s Ritou Hayworthovou, pouštíte si ho KVŮLI Ritě Hayworthové. Fakt, že je tady Rita jako páté kolo u vozu tedy filmu body nenažene. Problém nevýrazné ženské postavy však není náhodný. I Jean Arthur, která by vlastně měla být hlavní ženskou hereckou hvězdou, tu povlává jako postava bez mozku a logického uvažování. A smysl to moc nedává. Z dramaturgického hlediska asi její postava nahrazuje diváka (film začíná s jejím příchodem a zdánlivě končí s jejím odchodem), ale to je patrně asi tak vše. Příběh, který film uspokojivě táhne, se tak odehrává hlavně mezi muži a letadly. Hawks nabízí na dobu svého vzniku skvělou práci s efekty. Nevyhne se ale úsměvným a trochu iracionálním momentům. Když nad tím tak přemýšlím, hodně Hawksových filmů svým způsobem nedává úplně smysl, případně má divák tendenci se v nich ztrácet (Bringing Up Baby, His Girl Friday, The Big Sleep). Only Angels Have Wings je patrně jedním z nich. 5/10(28.1.2018)

Perfektně promyšlený a zrežírovaný mikrosvět malého letiště zahuštěný výtečně napsanými postavami. Přátelství, láska, nenávist, humor, letadla, tady je všechno. Chemie mezi herci, jaká se vidí málokdy. A bez patosu, protože režíruje Howard Hawks. Rozhodně nejsem jeho skalní fanoušek, ale tímhle mě okouzlil, pro mě jeho nejlepší film, dvě hodiny jsem byl v jiném světě.(29.1.2008)

Príjemný, nič neriešiaci dobrodružný film z 30. rokov. Hlavným ťahúňom je Cary Grant, ktorý okúzli aj v babánovej republike každú ženu v dosahu. Je trochu škoda že jedna z nich, Rita Hayworth, je pre príbeh absolútne postrádateľná a navyše nedostane ani dostatočné množstvo priestoru, aby svoju prítomnosť obhájila. Určite potešia pekné exteriéry, fakt, že je stále počasie pod psa a také to chlapáctvo, ktoré v dnešných veľkomestách už nemá priestor. Tento film si vyžaduje veľké plátno, ani veľká televízia nedokáže poskytnúť to, čo Hawks zamýšľal. To je samozrejme tým, že ju ešte nepoznal a vtedajšie dobrodružné filmy boli nakrúcané s vedomím, že ich divák uvidí iba na veľkom plátne a je to poznať. Takže v rámci nejakého filmového kinoklubu by som si Anjelov išiel pozrieť znova a nepochybujem, že by som zvýšil aj hodnotenie. Asi ich tam nikdy nedajú, tak ho zvýšim radšej už teraz, aby som nezabudol.(2.8.2014)

• - Režisér Peter Bogdanovich se k tomuto filmu vyjádřil: „Jestli jste neviděli Caryho Granta, Jean Arthur a Ritu Hayworth v romantickém a vzrušujícím leteckém dramatu Howarda Hawkse z roku 1939 Jen andělé mají křídla, neviděli jste nejúchvatnější, nejpůsobivější a nejzábavnější film, jaký kdy vznikl." (Pavlínka9)