Jen andělé mají křídla (festivalový název)

Only Angels Have Wings

Drama / Dobrodružný / Romantický

USA, 1939, 121 min

Príjemný, nič neriešiaci dobrodružný film z 30. rokov. Hlavným ťahúňom je Cary Grant, ktorý okúzli aj v babánovej republike každú ženu v dosahu. Je trochu škoda že jedna z nich, Rita Hayworth, je pre príbeh absolútne postrádateľná a navyše nedostane ani dostatočné množstvo priestoru, aby svoju prítomnosť obhájila. Určite potešia pekné exteriéry, fakt, že je stále počasie pod psa a také to chlapáctvo, ktoré v dnešných veľkomestách už nemá priestor. Tento film si vyžaduje veľké plátno, ani veľká televízia nedokáže poskytnúť to, čo Hawks zamýšľal. To je samozrejme tým, že ju ešte nepoznal a vtedajšie dobrodružné filmy boli nakrúcané s vedomím, že ich divák uvidí iba na veľkom plátne a je to poznať. Takže v rámci nejakého filmového kinoklubu by som si Anjelov išiel pozrieť znova a nepochybujem, že by som zvýšil aj hodnotenie. Asi ich tam nikdy nedajú, tak ho zvýšim radšej už teraz, aby som nezabudol.(2.8.2014)

Kde bolo tam bolo, bola raz jedna aerolinka, nachádzajúca sa v nemenovanom pohorí v Južnej Amerike, plná tvrdých chlapov, ktorých neodradí ani ničivá sila vrtkého horského počasia a ktorý sa púšťajú do letov, z ktorých vo väčšine prípadoch niet návratu ( teda aspoň nie bez ujmy na zdraví ). Skvelé retro special effects, krásne ženy a príbeh plný romantiky a akcie.(6.2.2015)

Malé jihoamerické letiště se zaměstnanci, kteří na něm pracují spíš za útratu na baru než za skutečný plat. Líbil se mi tvrdý Cary Grant odpalující jedno cigáro za druhým, Jean Arthur a Rita Hayworth jsou správně naivní. Ale abych byl jejich světem ještě víc okouzlený, potřeboval bych ho malinko víc přiblížit. Sympatická oddechovka.(18.11.2008)

Když se díváte na film s Ritou Hayworthovou, pouštíte si ho KVŮLI Ritě Hayworthové. Fakt, že je tady Rita jako páté kolo u vozu tedy filmu body nenažene. Problém nevýrazné ženské postavy však není náhodný. I Jean Arthur, která by vlastně měla být hlavní ženskou hereckou hvězdou, tu povlává jako postava bez mozku a logického uvažování. A smysl to moc nedává. Z dramaturgického hlediska asi její postava nahrazuje diváka (film začíná s jejím příchodem a zdánlivě končí s jejím odchodem), ale to je patrně asi tak vše. Příběh, který film uspokojivě táhne, se tak odehrává hlavně mezi muži a letadly. Hawks nabízí na dobu svého vzniku skvělou práci s efekty. Nevyhne se ale úsměvným a trochu iracionálním momentům. Když nad tím tak přemýšlím, hodně Hawksových filmů svým způsobem nedává úplně smysl, případně má divák tendenci se v nich ztrácet (Bringing Up Baby, His Girl Friday, The Big Sleep). Only Angels Have Wings je patrně jedním z nich. 5/10(28.1.2018)

Cary Grant hrával většinou uvolněně, ale snad nikdy ne tolik jako v tomhle filmu. A ostatní herci se k němu přidávají. Kamarádská atmosféra z filmu přímo čiší, k tomu ještě napínavé scény nebezpečných přeletů. Ty tvoří hlavní náplň, takže děj je spíš jen několik epizod a postupné odkrývání několika charakterů. ____ Je to ryze mužská záležitost, ženské postavy jsou ve filmu navíc – nevyužitá Rita a po většinu filmu jen překážející Jean Arthur, zde bohužel v roli vtěrky, které se zapálený pilot ne a ne zbavit. V tomhle světě není pro ženy místo, přednost vždycky a za všech okolností dostane létání. KOUSEK DĚJE A právě s tím jsem měla problém. Nepřipadá mi moc reálné, že by se uživila přepravní služba, která lítá za každého počasí, takže každé druhé letadlo i s nákladem a pilotem spadne – to by se musela přeprava dopisů vyvažovat brilianty. Vůbce, piloti z téhle party působili spíš jak skupina kamikadze než jako zodpovědní profesionálové. /9. 6. 15./(9.6.2015)

• - Režisér Peter Bogdanovich se k tomuto filmu vyjádřil: „Jestli jste neviděli Caryho Granta, Jean Arthur a Ritu Hayworth v romantickém a vzrušujícím leteckém dramatu Howarda Hawkse z roku 1939 Jen andělé mají křídla, neviděli jste nejúchvatnější, nejpůsobivější a nejzábavnější film, jaký kdy vznikl." (Pavlínka9)