Jen andělé mají křídla (festivalový název)

Only Angels Have Wings

Drama / Dobrodružný / Romantický

USA, 1939, 121 min

Kde bolo tam bolo, bola raz jedna aerolinka, nachádzajúca sa v nemenovanom pohorí v Južnej Amerike, plná tvrdých chlapov, ktorých neodradí ani ničivá sila vrtkého horského počasia a ktorý sa púšťajú do letov, z ktorých vo väčšine prípadoch niet návratu ( teda aspoň nie bez ujmy na zdraví ). Skvelé retro special effects, krásne ženy a príbeh plný romantiky a akcie.(6.2.2015)

Malé jihoamerické letiště se zaměstnanci, kteří na něm pracují spíš za útratu na baru než za skutečný plat. Líbil se mi tvrdý Cary Grant odpalující jedno cigáro za druhým, Jean Arthur a Rita Hayworth jsou správně naivní. Ale abych byl jejich světem ještě víc okouzlený, potřeboval bych ho malinko víc přiblížit. Sympatická oddechovka.(18.11.2008)

Cary Grant a Howard Hawks spolu natočili pět filmů, čtyři komedie a jedno drama z malého letiště v Jižní Americe. Only Angels Have Wings vzniklo mezi slavnými komediemi Bringing Up Baby (1938) a His Girl Friday (1940), a narozdíl od nich upadlo poněkud v zapomnění. To je ale obrovská škoda, protože Cary tady konečně dostal "roli". Ve většině svých filmů je prostě za idol žen. Sympatický, krásný, vtipný a úžasný. Ano, pro tyhle role se narodil a je v nich naprosto neodolatelný, ale tady konečně hraje postavu, která má hloubku. Jako šéf malé dopravní společnosti musí rozhodovat, kdy koho pošle nahoru do mlhy, a kdy už nebude riskovat životy jiných a půjde do toho sám, a nutno říci, že v tomhle filmu mi dokázal, že není jen charismatický milovník a komik, ale i prvotřídní herec. Hawks mimoto vytáhl z rukávu krásné ženy (Jean Arthur i Rita Hayworth zastupují to nejlepší, co tehdy mohl Hollywood nabídnout), úžasné vizuální efekty a výborné vedlejší postavy (ať už je to Richard Barthelmess jako všemi odsuzovaný pilot nebo jako vždy skvělý Thomas Mitchell v roli Caryho nejlepšího přítele) a dal dohromady další ze svých "velkých" filmů, který absolutně postrádá hluché místo a je napínavý od začátku do konce.(28.10.2007)

Príjemný, nič neriešiaci dobrodružný film z 30. rokov. Hlavným ťahúňom je Cary Grant, ktorý okúzli aj v babánovej republike každú ženu v dosahu. Je trochu škoda že jedna z nich, Rita Hayworth, je pre príbeh absolútne postrádateľná a navyše nedostane ani dostatočné množstvo priestoru, aby svoju prítomnosť obhájila. Určite potešia pekné exteriéry, fakt, že je stále počasie pod psa a také to chlapáctvo, ktoré v dnešných veľkomestách už nemá priestor. Tento film si vyžaduje veľké plátno, ani veľká televízia nedokáže poskytnúť to, čo Hawks zamýšľal. To je samozrejme tým, že ju ešte nepoznal a vtedajšie dobrodružné filmy boli nakrúcané s vedomím, že ich divák uvidí iba na veľkom plátne a je to poznať. Takže v rámci nejakého filmového kinoklubu by som si Anjelov išiel pozrieť znova a nepochybujem, že by som zvýšil aj hodnotenie. Asi ich tam nikdy nedajú, tak ho zvýšim radšej už teraz, aby som nezabudol.(2.8.2014)

Perfektně promyšlený a zrežírovaný mikrosvět malého letiště zahuštěný výtečně napsanými postavami. Přátelství, láska, nenávist, humor, letadla, tady je všechno. Chemie mezi herci, jaká se vidí málokdy. A bez patosu, protože režíruje Howard Hawks. Rozhodně nejsem jeho skalní fanoušek, ale tímhle mě okouzlil, pro mě jeho nejlepší film, dvě hodiny jsem byl v jiném světě.(29.1.2008)

• - Režisér Peter Bogdanovich se k tomuto filmu vyjádřil: „Jestli jste neviděli Caryho Granta, Jean Arthur a Ritu Hayworth v romantickém a vzrušujícím leteckém dramatu Howarda Hawkse z roku 1939 Jen andělé mají křídla, neviděli jste nejúchvatnější, nejpůsobivější a nejzábavnější film, jaký kdy vznikl." (Pavlínka9)