Návrat do Osvětimi

(TV film)
Trailer
Dokumentární
Česko, 2016, 40 min

Výjimečné svědectví ženy, kterou ve 13 letech odvezli s celou rodinou do koncentračního tábora Osvětim. O všechny své milované přišla. Teď, po více než 70 letech se vrací na místa plná hrůzy. Prochází plynové komory, krematorium. Jaké myšlenky, pocity a touhy má dnes již 84 letá Erika Bezdíčková? Unikátní dokument reportéra Televize Barrandov Martina Hlaváčka a režiséra Karla Snopa. (TV Barrandov)

Trailer

Una111

Paní Bezdíčková je krásný a inteligentní člověk, vypráví bez přílišného sentimentu, bez příkras, bez nenávisti... Je nepředstavitelné, co tihle lidé prožili a jak s tím pak mohli dál žít! Pan Martin Hlaváček i pan Karel Snop odvedli poctivý kus práce a patří jim naše poděkování. Vždyť pamětníci tu nebudou věčně a pak už se asi bude jen lhát. Copak tomuhle dokumentu říkají popírači holokaustu? https://www.youtube.com/watch?v=Zx8Ohi7VwU0 ()

Seteh

**1** Super dokument. Není nad vyprávění pamětníků. Nikdo z nás si nedovede představit, jaká to tam musela bejt hrůza a taky si nedokážu představit, co se musí dít v té paní, která byla ochotná se do Osvětimi vrátit a procházet místy, kterými procházela před 70 lety. To musí bejt něco nepopsatelnýho. Další věc, co mě u takovýchhle dokumentů vždycky zarazí je to, že se něco takovýho FAKT dělo ve 40. letech 20. století. Taky jsem kráčela po Osvětimi, ještě k tomu v zimě, byla šílená kosa. Při představě, že člověk šlape po místech, kde ležely hromady těl, že všude ležel/leží poprašek popela ze spálených mrtvých... to je síla. Přesto asi ani za mák nedokážeme na tom místě pocítit to, co tam cítili lidé před už skoro 80 lety. Každopádně si myslím, že Osvětim (případně jiný tábor), by měl alespoň jednou navštívit každý. ()