Tak se mi konečně podařilo vidět western s legendou tohoto žánru Johnem Waynem a věřím tomu, že jsem narazil na jeden z jeho nejlepších kousků. Rozhodně se nejedná o western typu "Tenkrát na západě", jelikož se celý film odehrává v jednom malém městečku a plyne hodně pomalu. To však neznamená, že by film nudil. Celý příběh je o tom, že šerif s partičkou svých pomocníků (opilec a mrzák) hlídají vězně, kterého se jeho parta snaží za každou cenu dostat ven z vězení. Na této jedoduché zápletce se rozprostírá takřka dvou a půl hodinový snímek, který nešetří napětím a dobrými herci. Ve filmu je minimum akce a převážná část se odehrává v rytmu různých rozhovorů ale i tak zabaví a donutí diváka dokoukat ho do konce. Jinak John Wayne byl machr a závěrečná přestřelka vypadá dobře i dnes.(5.10.2008)

Hawksova nepříliš výživná přípravka na báječné EL DORADO (ty filmy mají tolik společného, zejména pokud jde o hlavní postavy, až by se dalo říct, že se jedná o remake). Zatímco pozdější počin dodnes působí svěže, vtipně a nápaditě, RIO BRAVO je několik desetiletí od svého vzniku v zásadě už jen názornou ukázkou skoro až krystalicky čistého amerického westernového idealismu (ploché jednoznačné postavy, přehnaně zřejmé dělení na dobré a zlé, všudypřítomná 'uhlazenost', laciné dobové divácké úlitby typu "roztomilý" žvatlající stařík, kovbojské 'serenády' apod.), mezi jehož přední zastánce patřili právě Wayne a Hawks a s nímž později radikálně zamávali tvůrci jako Peckinpah a Eastwood (ten nejdříve pod vedením Sergia Leoneho a později i sám v pozici režiséra, viz NESMIŘITELNÍ). Tím rozhodně nezavrhuji westernovou 'romantiku', jen ji mám raději v podobě prezentované například SEDMI STATEČNÝMI... 60 - 70 %(4.11.2012)

Hawks je prostě silný režisér konverzačních komedií a jako takového ho budu vždy milovat. V jiných žánrech není zdaleka tak univerzálním tvůrcem, jak se tvrdí. Vlastně je v těchto případech silný v týchž kramflecích (zábavné a jiskrné dialogy), jenže u westernů nebo noirů je holt těžiště i někde jinde než v neustálém škádlení se mezi hlavními postavami. Stejně tak Rio Bravo přináší nejlepší kusy, když Wayne cukruje s Angie Dickinson a Dean Martin zpívá country s Ricky Nelsonem. Jinak se jedná o tuctový film s ještě tuctovějším hrdinou. John Wayne nebyl nejlepší volba.(4.4.2010)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. John Wane s dvěma pomocníky proti přesile. Emotivní a napínavá klasika, kterou můžu pokaždé. A hlavně je to zábava, při které se vždy jakoby mimochodem uculuji. Trailer: http://www.csfd.cz/film/4201-rio-bravo/videa/(27.12.2008)

Dodnes jedna z nekrásnějších a strhujících balad o pravém přátelství, kterému je lhostejno, jakými chybami trpí jeho nositelé. Co postava, to osobitý a přesto zcela pravdivý charakter. Co postava, to herecká hvězda nejvyššího kalibru. Jenom chudák John Wayne nedostal tu opileckou roli, po které tak bažil tuše, že právě ona by mu mohla poskytnout nejvíce hereckého prostoru. Holt, Dean Martin byl jak známo dokonalým alkoholikem i ve skutečném životě.(30.3.2005)

• - 8. května, týden od začátku natáčení, slavil Ricky Nelson osmnáctiny. Jako dárek dostal od Johna Waynea a Deana Martina údajně skoro metrák a půl kravského hnoje, do kterého ho pak obřadně vhodili. (džanik)

• - Ačkoli v titulcích je uveden Harry Carey Jr., ve filmu se neobjeví, jelikož “jeho“ scény byly vystřiženy. Měl problémy s pitím a režiséra oslovoval “Howarde“. Plat mu však zůstal. (džanik)

• - Howard Hawks a John Wayne film natočili jako svoji odpověď na western V pravé poledne (1952). (džanik)