Evropa, Evropa

Európa Európa

(festivalový název)

Drama / Válečný / Historický

Německo / Francie / Polsko, 1990, 112 min

Hodně zajímavý, poměrně bizardní příběh o cestě od jedněch pomatenců pějící ódy na Stalina, k ještě větším pomatencům pějící ódy na Hitelara. Vymývačka mozku par excelence, zvláště scéna s měřením lebky mě pobavila. Jenom těch náhod bylo trochu moc, zajímalo by mě kolik je věrný přepis a co je dramatické "vylepšení".(11.7.2010)

Příběh takové jedné Evropy, která za poslední století zažila takové množství totalit a nesvobody a zároveň i demokracie, jak nikdy jindy. Příběh chlapce - Žida, který rozpoznal Evropu ve všech barvách, od nacistické černé po bolševickou rudou, v nás evokuje fakt, že zde žijeme, pořád se v nás mísí něco z jedné a něco z druhé totality. V našich žilách proudí jak slovanská, tak nordická ale i židovská krev, jsme všechno a nic, jsme nic a všechno. Jsme Evropa... Stejně jako zde výtečná Agnieszka Holland.(29.1.2013)

Film o tom či môže byť čistý pragmatizmus, spojený s pudom sebazáchovy, v tých najťažších podmienkach ospravedlniteľný. Na túto otázku nám síce jednoznačne tvorcovia neodpovedajú ale nás samých nechávajúj súdiť, načo som sa ja necítil absolútne morálne oprávený, kedže som také ťažké časy akými bola 2. sv. vojna nikdy nezažil. Naozaj zaujímavý príbeh v ktorom sa hlavný hrdina sa ocitne na každej strane konfliktu. Ak teda správne dedukujem je založený na skutočných udalostiach. Stále vás prekvapuje svojimi absurdnými situáciam(štúdium židovského chlapca na najelitnejšej škole Hitlerjugend a podobne) a je presiaknutý už spomínaným pragamtizmom a postupným strácaním vlastnej identity, čo by sa dalo považovať za najcharakteristickejšiu črtu tohto filmu. Nedočkáte sa síce veľkej výpravy, či grandióznych bojových scén, tie sú tu naozaj druhoradé. 3,5*(17.3.2007)

Nebyť faktu, že ide o sfilmovaný skutočný životný príbeh nemecko-poľského Žida Sallyho, divák by neveril, že niekto mohol takýmto spôsobom za vojny prežívať. Chvíľami som mal dojem, že ide o európskeho inteligentnejšieho a mladšieho Forresta Gumpa, ktorý bol raz tam a inokedy inde a stretával rôzne osobnosti, pričom neustále musel hrať veľmi nebezpečnú hru o vlastný život. Hollandovej film akoby redefinoval pojem hrdina, pričom sám divák si pri sledovaní Sallyho rozhodnutí v tých najťažších chvíľach uvedomuje, že zrejme by sa zachoval presne tak isto. Je vôbec možné, ak je vám život drahý, uvažovať inak? Existuje snáď nejaká vyššia morálna moc, ktorá by takéto správanie dokázala odsúdiť? Ak by sa o to snažili nejakí politici či sudcovia z tepla vlastných kancelárií, pôsobilo by to groteskne.(16.9.2019)

Z části naivní pohled hlavního hrdiny na válku, mu zřejmě umožní v několika vskutku absurdních zvratech, tyto válečné léta přežít. Skrývání své podstaty a víry je s jeho tělesnou "úpravou" těžší a těžší ... ale přesto se to onomu chlapci daří ... ač je jako žid v podstatě stále obklopen "nepřáteli", kteří o jeho původu nemají ani ponětí ... Jiný pohled na válku, stojí za shlédnutí!(24.4.2013)

• - Podle původního scénáře měl film končit scénou, v níž se Salomon Perel (Marco Hofschneider) po letech potká s přáteli Němci a zpívá s nimi nacistické písně. Konec byl upraven na nátlak producentů, kteří se báli reakcí židovského publika. (Cimr)

• - Film byl natočen podle skutečné události. (Kulmon)

• - Ve filmu se říká, že se Salomon Perel narodil ve stejný den jako Hitler, tedy 20. dubna. Ve skutečnosti se narodil o den později 21. dubna. (Kulmon)