Jánošík - Pravdivá historie

Janosik: A True Story

Historický / Drama / Romantický / Válečný

Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

• *CARNIFEX*

Keď sa v kine v 7 minúte začali "húfne" zdvíhať ľudia zo sedačiek, priznám sa, že som bol dosť zarazený a všetkých tak trošku odsúdil za ich správanie v domnení, že si takéto správanie žiadny film nezaslúži. Keď som v 14 minúte vytočený zdrapil "frajerku" za ruku zo slovami: " A IDE SA DOMOV!! " - obdivoval som každého jedného za odvahu, že sa dokázal vzpriečiť a odchodom dať tak najavo, čo, že to naši "bratia" Poliaci natočili za sračku. Čo som to za Slováka, že som na taký odpad dokázal čumieť dlhých 14 minút. Na samotný dereš by sa mala dať zbičovať sama pani Agneieszka zato, že NAJVÄČŠIEHO SLOVENSKÉHO HRDINU VŠETKÝCH ČIAS dokázala takto zhovädiť. Neskutočne trápne a ponižujúce dielo, ktoré si nezaslúži pozornosť slovenského diváka. Za hodnotu 47 % by mali podaktorí užívatelia (najviac Slováci) skončiť na háku a visieť tam spolu s Adamíkom aspoň po dobu minutáže samotného filmu, aby si tak uvedomili, že všetko sa speňažiť nedá. Tobôž "sláva" jedinca, ktorý písal slovenskú históriu. Najviac ma, ale prekvapuje hodnotenie jedného jedinca. Keď si prečítate jeho komentár a čítate pozorne - nevidíte nič iné len negatívum. A výsledné hodnotenie troch hviezd sa tak stáva "drótom" vo vašom oku. Vyzdvihovať erotické scény a "fľandrovanie" zbojníkov ako najsilnejšie emotívne momenty filmu - tak to je na FACKU. Myslíš snáď, že ľudom - SLOVÁKOM, snáď išlo o toto? Ale zas chápem. Jánošík bol Slovák, "né Čech". Ak si náhodou nevidel Jánošíka zo 62´ tak kúp pukance pre celú rodinu a ČUM o čo vlastne šlo. Len takto uvidíš svojím skleným okom rozdiel a snáď pochopíš.(26.1.2013)

Zajímavý film. Úporná snaha o demýtizaci legendárního zbojníka Jánošíka zde docela vychází a líčí ho jako muže z masa a kostí, nikoliv jako démona obdařeného nadlidskými schopnostmi. A tak v rámci demýtizace je zde vynechána pověstná scéna s hrachem. Václav Jiráček je dokonale charismatický a Jánošíka zahrál jako sympatického chlapíka, který oloupí boháče, ztrestá bezpráví, každá žena mu podlehne a v působivém závěru skončí napíchnutý na hák. Ve scénách, kdy sympatická zbojníkova družina loupí, má film švih a spád, ale jsou zde i pasáže nefunkční, které bych s klidem vynechal, protože ve filmu působily rušivě. A pak jsou zde scény, které se opravdu povedly. Tahle verze sice mohla mít i větší "drive", ale i tak jsem byl spokojen. 60%(24.4.2010)

Ano, většinou vše bylo řečeno. Herci dobří, hudba bez problému, krásná slovenská krajina a výborně natočené intimní momenty. Troška folklóru vůbec neuškodí a naturalismus je někdy k dobru, jindy trošku zbytečný. Bohužel skutečně velikým zádrhelem je slabý děj, žádný vývoj a nudná místa. I tak jde podle mě o velice slušný film, ve kterém se nedá nic vytknout filmařině, režisérkám, ani kameramanovi. (Protože ve chvíli, kdy hodnotím, má film na csfd 49% a Bathory 58%, přikláním se ke čtyřem hvězdičkám ve prospěch Jánošíka. Jinak 70%).(25.1.2010)

Až na všechny podle mého názoru nadbytečné sadistické obrazy se jedná o poměrně zajímavý, vizuálně a aktusticky povedený film (skvělý 5.1 zvuk, zdařilé záběry krásné tatranské přírody). To je ostatně důvod, proč si nikdy neužiju filmy jako Save Private Ryan a podobné - to kvůli těm střevům, létajícím částem končetin, supům hodujícím na ještě živých obětech a podobných obludnostech. V takovou chvíli se chci chovat jako ten největší pokrytec, jako pštros, strčit hlavu do písku a nevidět. Uznávám, že člověk je někdy horší než dobytek, nesouhlasím ale s tím, aby mi to režisér ukazoval ve filmu, jehož primárním účelem není dokumentovat (hořící mrtvoly čekám v dokumentu z Osvětimi, nikoliv v detektivním thrilleru z New Orleans).(3.5.2010)

Ako nepriateľ všetkých stereotypov najväčšmi oceňujem obsadenie hlavnej postavy. Ani Agnieszka evidentne nepatrí k tým, ktorí vidia pseudopriamu úmeru medzi "veľkými" činmi a "veľkými" chlapmi. Takže namiesto trápneho hláškujúceho golema tu máme melancholický lyrizmus takmer dievčensky útleho Jiráčka. Všetci chlapi ho nenávidia, lebo "zničil legendu" (v skutočnosti preto, lebo je krajší). Dôležitejšia než obdiv mužského publika je však hercova prirodzená schopnosť dodať príbehu strednoprúdového filmu zdanie väčšej autenticity než by človek čakal.(12.11.2011)

• - Nakrúcalo sa na slovenskej a poľskej strane Tatier, v Terchovej, na Pieninách, v Podhalí a na Spiši. (Markus)

• - DOSAVADNÍ FILMOVÉ ADAPTACE:
    1. Jánošík (USA – ČSR), 1921, režie bratři Siakelové
    2. Jánošík (ČSR), 1935, režie Martin Frič
    3. Jánošík (ČSR), 1963, režie Paľo Bielik
    4. Zbojník Jurko (animovaný, SR), 1976, režie Viktor Kubal
    5. Jánošík (TV seriál, Poľsko), 1974, režie Jerzy Passendorfer (POMO)

• - Televízne práva na snímok Jánošík - Pravdivá história, pravdivá história získala televízia JOJ. (Markus)