Ulice Cloverfield 10

Scénografie:

Ramsey Avery

Kostýmy:

Meagan McLaughlin

Aj takto sa dá prejsť z pomerne živého akčného počinu, na mdlý, nijak mimoriadne depresívny, psycho snímok. Kým si divák pri prvej časti takmer nevydýchol od akcie (mne F.F. nevadí), v tomto pokračovaní 3/4 filmu sleduje post apokalyptickú drámu s občasnými hádkami, ktoré môže započuť kdekoľvek pod oknami susedov. Je pravdou, že je divák čiastočne na hrane, či je naozaj všetko tak, ako to tvorcovia prezentujú, no ako môže očakávať prekvapenie v závere, keď karty odkryla prvá časť. Veď "všetci" predsa vedia, čo sa na povrchu deje, nie? (myslím diváka, nie postavy z filmu). A práve preto mi príde nešťastné nazvať, označiť tento film, ako pokračovanie "Cloverfield-u". Byť to totiž samostatný počin, zahalený do rúška tajomstva, verím že by divákovi zo samotného rozuzlenia padla sánka omnoho viac. Na záver už len dodám, asi ťažko by som dal čo i len tri hviezdy, keby posledná 20-30 minútovka, konečne (!!), či už z pohľadu drámy, akcie, napätia, no najmä sci-fi prvkov neponúkla to, čo sa od tohto snímku očakávalo najviac. Nechcem byť za múdreho, ale mne "10 Cloverfield Lane" priveľmi ako horor neprišiel. To teda nie ... - 60%(5.5.2016)

Velmi aktuální zpracování klasického katastrofického námětu, které v mnoha ohledech volně pokračuje ve šlépějích Spielbergovy Války světů. Goodmanova postava není v ničem přestřelená, přesně tak na mě působí obézní týpci v dokumentech o přežití - perverzní směsice racionality, bdělosti a paranoie, líznutá čímsi deviantním. Dobré rozhodnutí používat výrazně subjektivní detail, nízkou hloubku pole a vyostřený zvuk. Občas to moc příjemně dusí a tísní, někdy to moc okatě hobluje tlustou strunu a sází na "přibližně motivované" zvraty i návodně zúročené motivy. Ale jako celek to konceptu Cloverfieldu nedělá ostudu, naopak, přes veškerou modelovost je výsledkem napínavá a docela stimulující záležitost o monstru uvnitř a vně. A oslava lidské vynalézavosti. Take Shelter meets McGyver meets Im Keller. Good job. [75%](7.4.2016)

Jeden z filmov, ktorý určite nestál veľký balík, ale stojí na dobrom príbehu a komornom podaní. Vystačíme si s trojicou hercov, jednoznačne však dominuje J. Goodman v zaujímavej roli. Záver slušný, škoda, že takto úderný nebol film aj v úvode, jedna adrenalínová scéna v prvej tretine by film určite kvalitatívne dvihla. 60%.(3.8.2016)

Zdařilé minimalistické zpracování nejrůznějších komorně mysteriózních nápadů, které příběh krásně rozkrývá, dává dohromady a opakovaně mlží. To vše na pozadí názvu, který se k celku hodí asi nejméně (Válka světů: sklep 10). Jako debut výborně odvedená práce a tahouny zážitků jsou i všichni (tři) herci, perfektní práce se zvukem a výtečná hudba.(12.4.2016)

Promyšlená příběhová stavba, která pouští informace tak akorát aby divák zůstal "entertained" je ukázková. Díky tomu, že Johny Be Good(man) je tak akorát děsivý jako sympatický a je pořád se na co dívat (Mary Elizabeth Winstead). Hodně silných momentů, drsné zvraty. Celkově to ale působí jako dražší začátek seriálu, kterého se asi nikdy nedočkáme. Finále funguje i pokud tak trochu víte do čeho jdete, slastné nevědomí je zase jednou lákavější.(30.7.2016)

• John Goodman

• - Benzínová stanice, kde na začátku filmu tankuje Michelle (Mary Elizabeth Winstead), se jmenuje Kelvin. Označení Kelvin se objevuje ve většině filmu režirovaných nebo produkovaných J.J. Abramsem. Bylo to jméno Abramsova dědečka. (Charpy)

• - Mary Elizabeth Winstead (Michelle) počas telefonátu, v ktorom sa vo filme rozpráva s Bradleym Cooperom (Ben), volá v skutočnosti s úplne iným človekom. Hlas Bradleyho Coopera bol do telefonátu pridaný až po natáčaní. (Marceloo)

• - Film byl oficiálně oznámen necelé dva měsíce před svým dokončením. Film byl dokončen, aniž by o tom věděla veřejnost. (BloodMax)