DaViD´82

Vše co jste chtěli vědět o současné největší "metle lidstva", ale báli jste se zeptat. Volná adaptace vynikající Pulitzerovou cenou oceněné předlohy, která si předsevzala nelehký úkol; a to sice nic menšího než osvětlit laické veřejnosti (nejen) vědeckou komplexitu rakoviny a všeho s ní spojeného (historie od Egypta, vývoj procedur, příběhy lékařů napříč staletími, pacientů, politický i finanční rozměr, soudní pře s tabákovými koncerny, přístup veřejnosti, budoucnost atd.). I když adaptace... Drží se to sice zuby nehty osnovy předlohy, ale jde si to vlastní cestou. Každá z verzí má svá pro a proti; a je to logické, protože něco lépe funguje beze slov čistě obrazem a něco naopak mnohem lépe vysvětlíte textem. Každopádně si navzájem nikterak nekonkurují. Kdybych měl přeci jen doporučit jen jednu z nich, tak rozhodně předlohu. Byla by to však škoda, protože pokud něco, tak se skvostně doplňují a vytvářejí literárně-filmový jing-jang „poznej v nás ukrytého respektu hodného nepřítele". Předloha má větší záběr a jde více do detailu, adaptace je zase názornější a více o konkrétních lidech. Díky čemuž jí lze vytknout, že místy více hraje na city. Ne snad že by citově vydírala či byla prvoplánová, ale předloha s touto stránkou pracuje přeci jen výrazně citlivěji. ()