Krakatoa, na východ od Jávy

Krakatoa, East of Java

Volcano

Drama / Dobrodružný

USA, 1969, 131 min

Můj nejoblíbenější katastrofický film. Jasně, je to dané tím, že jsem ho viděla poprvé jako dítě, a tehdy mě ohromil. Do doby svých cca 12 let jsem prostě nic takového neviděla. Po mnoha letech jsem si ten příběh ráda připomněla. Jak už psal níže Curunir, připomíná to místy Verneovku. Ale pěknou Verneovku :-)(29.8.2014)

Filmu chvíľu trvá, než sa dostane do prevádzkovej teploty, ale po tom už fičí, tak ako sa na správny dobrodružný film patrí. Viacero poprepájaných liniek vytvára dramaticko-katastrofickú atmosféru, ktorú si snaží držať až do konca, aj vďaka na tú dobu zaujímavými efektami. Nie všetko mu vychádza, chýbajú nejaké tie hviezdy v hl. roliach, aj stopáž mohla byť o pol hodinu kratšia. A ako čítam, nie som sám, komu tento námet pripomínal dobrodružné verneovky. To je aspoň pre mňa hlavná devíza snímku.(16.9.2016)

Z větší části souhlasím s tím co tu ve svých komentářích napsali ostatní. První půlka se opravdu dost vleče a až na pár pomrknutí na sopku která se zatím jenom rozjíždí to opravdu moc nefunguje. Druhá půlka je jiný level. Dobrodružné potápění v dobových skafandrech, let balónem do sopky plus i nějaké to katastrofické řádění na konci. Musím uznat, že oscara za speciální efekty má film zaslouženě. I když samozřejmě, že samotnej konec na vlnách tsunami už je hodně přehnanej a nerealistickej, ale dobře se na to kouká. Takže fakt škoda nevýrazný první poloviny. Jinak je to solidní dobrodružnej film s prvky katastrofáku kterej jsem si rád doplnil.60%(14.7.2020)

• BlueNeon81

Veľmi zvláštny film o ničom a o všetkom. Tvorcovia nejak nemali jasno, akým smerom sa má film uberať. Namiesto toho sa v prvej polovici staneme svedkami multižánrovej prehliadky a potom v druhej polovici sa film hraje na niečo, na čo ani nemá. Dobre ozvučená slučka výbuchu sopky už bola ku koncu veľmi otravná. A navyše je to až príliš televízne a tvorcovsky lacné na to, že bol film natočený na 70mm (!) formát.(15.4.2012)

Dávno již tomu, co jsem tento spektákl sledoval s očima navrch hlavy. Ten zážitek nelze již opakovat, neb ani nával nostalgie nepřekryje, jak ten snímek zub času ohlodal. A tím nemyslím ty triky, ty bych s ohledem na stáří snímku vcelku pochválil. Spíše je to tím, že první polovina filmu je dosti nudná, neb snaží se o psychologické drama, leč snaží se špatně. Naštěstí to zachraňuje druhá půle, která je dobrodružná tak nějak ve stylu románů Julia Vernea. Balon, batyskaf, potapěči v těžkých skafandrech, výbuch sopky a úder tsunami. Takhle měl vypadat celý film.(2.4.2016)

• Sal Mineo