Mít a nemít

• Kanada

Ernest Hemingway's To Have and Have Not

Thriller / Válečný / Romantický / Dobrodružný

USA, 1944, 100 min

Hawks znásilnil Casablancu a k tomu naprosto změnil Hemingwayúv příběh, ale proč mu to mít za zlé? Pouze se svezl na vlně. Bogart je stále jako Rick Blaine skvěle břitký a cynický, ale nudnou Bergmanovou vyměnili za Lauren Becall, která má kouzlo a s Bogartem byli na stejný vlně nejen ve filmu, ale i životě.(9.3.2009)

Přišlo někomu stejně jako mě, že jde o nepřímé pokračování Casablanci? Prostě si nemohu pomoci. Jiná, i když poměrně podobná žena. Stejná tvář hrdiny a podobné zvyky. Vše v podobném prostředí a atmosféře. Ať tak či onak, film není špatný, ale i ke kvalitám "casi" mu něco chybí. Dvojice Bogart + Bacall se příjemně doplňují, ale raději bych po boku Humphreye viděl jiný typ ženy (trochu krásnější aspoň). Howard Hawks je skvělý režisér, který prakticky neumí točit špatné snímky, ale někdy by mu měl scénář pomoci trochu zhustit příběh a děj, protože i přes poměrně krátkou délku se ve filmu neděje nic převratného.(3.2.2007)

• Hejtmy

{167/1001} Humphrey Bogart a Lauren Bacall poprvé spolu a to ještě předtím, než si spolu dali Velkej spánek. Abych pravdu řekl, tak mi ale ospalej přišel spíš tenhle film. Začíná to docela dobře, rybářská výprava á la Hemingway uvede do děje, Bogart klasicky sype hlášky, pak se objeví L. Bacall. Bohužel, nenásleduje už nic, co by stálo za pozitivní zmínku. Pár debilních chlápků z francouzské verze Gestapa light samozřejmě nemá proti siru Humphreymu žádnou šanci, a proč se pak na film dívat, když je napětí nulové? Bogart samotnej se po pár filmech člověku přejí, vždyť hraje pořád skoro tu samou postavu, takže by bylo třeba nabídnout ve filmu i nějakou tu přidanou hodnotu, a tu mi Mať a nemať nenabídlo. Hodnotím-li jako válečnou propagandu, kterou film beze sporu byl, tak OK, ale z dnešního pohledu to jako film nestojí ani za těch 15 dolarů, co Humphreymu ti francouzští amatéři nabízeli... 50 %(15.2.2012)

V tomto filmu si Humphrey Bogart poprvé jako se svoji filmovou partnertkou zahrál s debutantantkou Lauren Bacallovou, kterou objevil režisér Howard Hawks. Během natáčení mezi nimi přeskočila jiskra a vše skončilo až svatbou. Scénaristé William Faulkner a Jules Furthman tu zpracovali Hemingwayovu předlohu velice, velice volně, mnoho společného tu naproti tomu můžeme najít s předcházejícím úspěšným filmem Casablanca.(28.1.2005)

"Mít a nemít" se na první zběžný pohled rozestírá na ploše nápadně podobných historických událostí jako o dva roky starší Bogartovská klasika "Casablanca". Zde ovšem jakákoliv vzájemná podobnost obou filmů (naštěstí :-)) končí. Hawksův snímek sice pohříchu postrádá břitký vtip, kouzlo okamžiku a style "Casablanky", ale jako svých zbraní se zase chápe příjemné ironičnosti a nadhledu, jež pramení z až překvapivě nekonfliktně ležérního tónu vyprávění (narozdíl od emocionálně a dramaticky vypjaté "Casablanky"). Skutečné "zbraně hromadného ničení" zde má ovšem na povel ústřední dvojice; v ústrety k jejim vzájemně se prolínajícím chemickým útokům a výbojům lze po delší časovou linku odolávat jen stěží. :-)(8.2.2005)

• - Lauren Bacallová ve filmu nezpívá. Problém byl v tom, že měla tak hluboký hlas, že nebylo možné najít vhodnou zpěvačku. Vše se nakonec vyřešilo tím, že písničku nazpíval muž - Andy Williams. (Sinecod)

• - Scénář napsal William Faulkner podle románu Ernesta Hemingwaye. Oba zmiňovaní jsou držitelé Pulitzerovy ceny. (Witta)

• - Když Howard Hawks objevil Lauren Bacall, dal jí na výběr pracovat buď s Cary Grantem nebo Humphrey Bogartem. Lákalo jí pracovat s Grantem. Hawks jí však nakonec obsadil s Bogartem, a tak začala jedna z největších romancí Hollywoodu. (Mol)