Engadin: Švýcarská divočina

(TV film)
  • Rakousko Universum: Engadin - Wildnis der Schweiz (více)
Rakousko, 2014, 52 min

Cornelius Obonya (vypravěč)

Národní park v Engadinu je nejstarším v Evropě a jediným ve Švýcarsku. Byl založen v roce 1914 a již 100 let v něm nedošlo k přímému zásahu člověka. Rozkládá na ploše 170 kilometrů čtverečních v hlubokém údolí řeky Inn mezi vysokými štíty Alp, jejichž sedla pokrývají ledovce... Zní to jako včerejší výrok: Pokud něco neuděláme, průmysl a turismus vyhladí poslední stopy naší přírody! Ale je to už 100 let, co skupina švýcarských ochránců přírody založila první rezervaci v celých Alpách – Národní park Engadin. Příroda byla ponechána svému osudu a lidstvo to sledovalo zpovzdálí. Jedině čas mohl ukázat, jestli se odvážný experiment vyplatí. Příroda tam zkrátka měla zůstat tak svobodná jako voda z ledovců. Uběhlo století a člověk s úžasem hledí na novou rovnováhu, která panuje v Engadinu. Ohroženým rostlinám se skvěle daří a vrátila se zvířata, která z této oblasti před časem zmizela. Dokumentární film Engadin: Švýcarská divočina vypráví skvělý příběh o průkopnictví ochrany přírody. (TV Prima)