Mizející králové: Lvi pouště Namib

(TV film)
  • Česko Lvi z pouště Namib (více)
Dokumentární
Rakousko / Francie, 2015, 2x45 min

Smečka lvů je přizpůsobena životu v nejstarší poušti světa, přežít však není snadné. Lví matky mají za úkol zajistit mláďatům potravu a připravit je k samostatnému životu tak, aby králové pouště nevymřeli... Jedna lvice a její potomci se stali klíčem k přežití namibijských pouštních lvů. Před pěti lety se díky nim narodilo pět malých samečků. Navzdory těžkým podmínkám života na poušti i tomu, že smečka postrádá vůdčího samce, se jim daří vychovávat mladé k nezávislosti. Učí je lovit malá i velká zvířata, dokonce si troufnou i na žirafy. Ale během zoufalého odvážného útoku na jednu z žiraf je zraněna nejstarší lvice a později svým zraněním podléhá. Zůstaly po ní dvě dcery, které musí naučit pět mladých bratrů vše, co znají, dokud nedorostou takové velikosti, že už je nebude možné dál živit. Dokument Lvi z pouště Namib vznikal v průběhu dvou let a odhaluje tajný život pouštních lvů na písečných dunách, rozeklaných skalách, holých planinách i rozpálených plážích namibijského Pobřeží koster. V místech, kde hrozí neustálé nebezpečí, útroby sžírá nekonečný hlad a žízeň a utrpení se nedá uniknout, musí pět mladých lvů dobýt poušť a založit svá vlastní nová království. (TV Prima)

tahit

Vyprahlá poušť a její kouzelný svět. Zcela jistě má svůj půvab, i když půdu odvál vítr. Překvapivě zde žije velký počet živočišných druhů. Parádní dokument, který opět přináší něco zajímavého. Nicméně základem je život lvů. Aby se druh zachoval, pokud je člověk nevyhubí jednou provždy. ()

zdeny99

Krásný dokument z vyprahlé africké pouště Namib, kde překvapivě pro mě žije spousta zvířat jako sloni, žirafy, antilopy a jedna osamělá smečka lvů. Právě vše se točí kolem ní, kterou už 17 let sleduje nějaký Phillipe a především starou lvici považuje jakoby to bylo jeho dítě. Bohužel kromě krásných záběrů na poušt, občas nějakou tu oázu a především lvy, je tento dokument velice depresivní. Stará lvice umírá, umírá velice podvyživená a její synové musí se postarat o to, aby jejich rod nezahynul. Zbylo posledních pět mušketýrů, kteří razí cestu po poušti jako pětice desperádů z nějakého westernu. Kromě toho bylo velice zajímavé dívat se na souboje lvů se žirafama. Tři lvi versus jedna žirafa. Jak to asi dopadne? [63. hodnocení, 3. komentář, 88%] ()

prezdivaka

Některá hodnocení jsem nepobral - krásný dokument, bohužel velice depresivní. A proto dostal tři hvězdičky. Možná měli na konci lvi odejít do cirkusu nebo do zoo a tam by žili šťastně až do smrti. ()