Reklama

Reklama

Tajemné kočky

(TV seriál)
  • Velká Británie Cats Uncovered
Dokumentární
Velká Británie, 2014, 52 min

Obsahy(1)

Kočky patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům a jsou stejně tak hravé, jako jsou stateční bojovníci a smrtící lovci. Klamou tělem, matou nás a nemilosrdně využívají.

Stále o nich víme jen velmi málo. Několik předních světových odborníků na kočky se proto rozhodlo provést průkopnickou experimentální studii, aby prozkoumali tajný život našich kočičích přátel. Odhalí, jak dokážou vyvinout víc energie než závodní kůň a co se děje pár milisekund předtím, než kočka zaútočí. Odhalí tajné zbraně ukryté za jejich vynikajícím smyslem pro rovnováhu, a dokonce vybaví kočky sledovacím zařízením a kamerami, aby zjistili, co podnikají za kočičími dvířky.

Na sto kočkách z různých prostředí vědci zkoumají, jak vlastně kočky vidí. Oproti člověku má kočka méně buněk pro barevné vidění, ale zase lepší noční vidění. V mozku mají mnohem více neuronů určených čistě pro detekci pohybu, avšak nemůže zaostřit na nic, co je blíž než asi 30 cm před ní. Mají však tajnou zbraň, vousky, které mají i nad očima a na kotnících. Rády se dívají na svět z výšky, protože se tak cítí jistěji. Dokáže se dostat na místa, o kterých se lidem ani nemůže zdát. K rovnováze pomáhá i jedinečný ocas kočky.

Sluch se kočkám vyvíjí postupně od narození. Vztyčené uši fungují jako zesilovače a mohou se otočit o 180 stupňů a slyší rozsah až 11 oktáv, což je více, než má většina savců.

Čich mají kočky také jedinečný. Je mnohem lepší než lidský, podle vědců asi stokrát. Může za to struktura kočičího čenichu a takzvaný Jacobsonův orgán, který uvolňuje při čichání přes tlamičku speciální tekutinu, která pomáhá rozeznat pach jiných koček. (TV Prima)

(více)

Recenze (3)

Yardie 

všechny recenze uživatele

Povedená dokumentární minisérie. Jsem zvířatomil, zvláště kočkomil, doma máme dvě. Každý díl mi ovšem přišel jinak poutavý a zajímavý. První byl naprostá pecka - zajímavé téma, skvělé zpomalené závěry, výborně podané, člověk se nenudil. Druhý díl byl o poznání slabší, téma asi nebylo tak poutavé, místy jsem se trošku nudil. Byl znatelný kontrast oproti předchozímu dílu. Třetí díl byl někde uprostřed mezi prvním a druhým. Celkově tedy dobře pojato, hodně komplexně, ale kvalita, resp. poutavost dílů, kolísala. Každopádně se člověk dozví spoustu zajímavých věcí poutavou formou. Takže bych to viděl na 70%. Howgh! ()

tom88 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý pohľad do tajov mačacej ríše. Pre mňa ako milovníka mačiek povinnosť. Dozvedáme sa množstvo informácií, ktoré sú podané pútavo a bez zbytočnej odbornej terminológie. Dokument sa skladá z troch dielov cca po 50 minút. Takže spolu dve a pol hodiny čírej radosti pre každého cico-mico-fila. 80% ()

Reklama

Galerie (4)

Reklama

Reklama