Svět přírody - Série 33 (2014) (série)

Tajuplný hrošík (S33E05)

(epizoda)
  • Velká Británie The Pygmy Hippo: A Very Secret Life (více)
Velká Británie, 2014, 52 min

David Harewood (vypravěč)

Hrošík liberijský je jedním z nejtajuplnějších zvířat naší planety. Ve volné přírodě ho spatřilo jen málo lidí a téměř nic se o něm neví. Je to obojživelník a předpokládá se, že samotář. Většinu dne asi tráví ponořený ve vodě a aktivní je v noci. Hrošík je ohroženým druhem, protože prales, v němž žije, neustále mizí. V zoologických zahradách po celém světě je 350 hrošíků liberijských a ve volné přírodě zbývají 2 až 3 tisíce jedinců. Dnes žije na několika izolovaných ostrůvcích deštného pralesa. Největší populace obývá národní park Tai na Pobřeží slonoviny. Park oplývá vzácnou florou a faunou, žije v něm 140 druhů savců, z toho 12 druhů primátů. Park je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO, ohrožuje ho však pytláctví a nelegální těžba zlata a dřeva. Veterinářka Wei-Yeen Yapová přijíždí do parku, aby se s místními ochránci zúčastnila projektu, jehož cílem je získat informace o chování, potravě a genetickém profilu hrošíka liberijského. Tým rozmístí v okolí odlehlé výzkumné stanice v pralese fotopasti. Kamery zaznamenají, že se tu pohybuje velký samec hrošíka. Wei objeví i doupě ve strmém břehu řeky mezi kořeny. Tým postaví v pralese dřevěné pasti, chce hrošíka uspat a nasadit mu GPS obojek. To se nepodaří, ale noční kamery ukážou, že se v místě kromě samce pohybuje i samice. Těsně před odjezdem Wei na záznamech objeví, že území sdílí pravděpodobně i další samec, což by vyvracelo hypotézy o samotářství hrošíků liberijských. (TV Prima)