Druhá světová válka: Cena říše (TV seriál)

World War II: The Price of Empire

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2015, 10 h 43 min (Minutáž: 49–50 min)

Michael Cove

Líbily se mi neznámé dokumentární záběry. Příprava druhé světové války.(10.9.2017)

Druhá svetová vojna sa skončila pred 72 rokmi, ale to neznamená, že by sme na ňu mali zabudnúť. Tento 13 dielny komplexný dokument nás sprevádza začiatkom vojny na východe v roku 1937, kde Japonsko začalo si prisvojovať krajiny na pevnine. Pokračovala zatiahnutím Európy do vojny kedy dňa 1.9.1939 nemecká armáda prepadla Poľsko a stala sa celosvetovou po Japonskom prepadnutí námornej základne USA v Pearl Harboru a dňa 7.12.1941 vstupom USA do vojny. Výborný dokument jednoznačne deklaruje, že táto vojna bola cenou za udržanie impéria. Som veľký fanúšik histórie 2. svetovej vojny a každý rok sa teším na dokumenty, ktoré sú postupne uvoľňované z archívov jednotlivých krajín. Aj v tomto dokumente uvidíme nové dokumenty z archívov Austrálie, Francúzska, Japonska, Indie, Veľkej Británie, USA, Ruska a Nemecka. Pripadlo mi mnohokrát desivo keď Nemecko a Japonsko ovládli takmer polovicu sveta a ako blízko boli USA, ZSSR a Veľká Británia k svojmu úplnému zániku.Zaujímavá v sérii dokumentov je presne sledovaná časová línia a podrobne vysvetľované hlavné a vedľajšie udalosti priebehu 2. svetovej vojny premietnuté v jednotlivých dieloch. 1.diel Blížiaca sa búrka, 2.diel Podivná vojna, 3.diel Blesková vojna, 4.diel Osamotení, 5.diel Barbarossa, 6.diel Deň hanby, 7.diel Bod zvratu, 8.diel Koniec začiatku, 9.diel Začiatok konca, 10.diel Overlord, 11.diel Čaká nás peklo, 12.diel Bezpodmienečná kapitulácia, 13.diel Tisíc sĺnc. Táto vojna zasiahla všetky kontinenty na svete a bola ukončená nasadením novej zbrane nebývalej sily, išlo o najväčšiu tragédiu, ktorú spôsobil človek.(30.1.2017)

O třídu horší než podobný seriál "Druhá světová válka v barvě", ale i tak se jedná o zdařilou a podrobnou rekapitulaci války. Oproti ostatním seriálů, které jsem viděl, se tu víc rozebírají koncentrační a vězeňské tábory a svržení atomových bomb na Japonsko, což pro mě bylo s přehledem nejzajímavější. V průměru 3,6, zaokrouhluji nahoru.(24.5.2017)

Hezký to tenkrát bylo. Nebo naopak.(11.9.2018)

Kvalitný a komplexný dokumentárny seriál, ktorý možno nie je spracovaný až tak pôsobivo ako "Druhá svetová vojna vo farbe", ale na druhej strane je oveľa rozsiahlejší a ponúka aj informácie a pohľady na menej známe bojiská a udalosti, ktoré sú v iných dokumentoch podobného razenia často prehliadané a ignorované. U mňa panuje rozhodne spokojnosť.(7.12.2017)