Naušika z Větrného údolí

• Japonsko Kaze no tani no Nausicaa (více)

KAZE NO TANI NO NAUSHIKA (Naushika z Údolí větru) je prvním ryze autorským filmem známého japonského režiséra animovaných filmů Hayao Miyazakiho. Děj se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou tehdejší civilizaci. Lidé nyní žijí jen na několika málo místech (v knížectvích), která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. I v takto vyhrocených podmínkách si tato lidská společenství spíše konkurují, než aby si navzájem vypomáhala. Na filmu, jehož hlavní hrdinkou je mladá dívka, je rovněž patrný silný ekologický podtext. Oba tyto atributy jsou, spolu s výborným technickým zpracováním, pro Miyazakiho filmy typické. (dbt)

hammerhead

Dílo, kterým se Miyazaki vznesl do vzduchu a zanechal pod sebou ostatní tvůrce anime. Vynikající příběh, který má spád a silnou ekologickou myšlenku. Po shlédnutí Miyazakiho nejznámějších filmů mohu jen potvrdit, že jsem neviděl jediný zbytečný, nudný, slabý film, který by mě neoslovil. Nadčasové a (nejen) japonskou kulturou ovlivněné příběhy, složité a opravdovější psychologické profily postav, akce bez přiblblého mlácení hlava nehlava, naopak s prostorem pro soucítění a toleranci… Na těchto příbězích tak vyrůst, snad není pozdě… ()

ekomo

Hayao Miyazaki mě nepřestane překvapovat ve své originalitě a dokonalosti. Zcela právem srovnatelný snímek s takovými velikány jako Princezna Mononoke, či Cesta do Fantazie a v mnohém i lepší. Jedinečná hudba v jedinečném příběhu plném emocí, prostřednictvím něhož autor krásným způsobem vzdává hold skutečné matce přírodě. ()

Movie Gourmet

Jedná se i postapokalyptický film ve kterém hlavní hrdinka princezna Naushika zachraňuje již tak lidmi zdevastovanou planetu. Bojuje proti znesvářeným stranám a snaží se umožnit hmyzím obyvatelům a rozšiřujícímu se pralesu obnovu ekosystému, který otrávil člověk. Oproti hrdinům "amerického typu" zasloužených 5* za citlivé ztvárnění a vyváženost a sílu příběhu. ()

sestrad

Postkatastrofické filmy, natož pohádky s ekologickým akcentem obvykle moc nemusím, ale přeci jen, tadyhle ráda dělám výjimku. Akorát si člověk nesmí myslet, že se půjde dívat na idylický vánoční animák, jako se to stalo naší kolegyňce, která musela vydýchat, že je to přeci jen poněkud japonsky akční :) Pátá hvězdička je za příběh síly nenásilí a lásky, která všecko snese a je silnější než smrt. ()

Emo-haunter

Postapokalyptický psychedelický acid trip. Naušika mě zaujala silnou atmosférou s netradičními fantasy insekty, zajímavým prostředím a skvělou hudbou, až na těch pár míst, kdy ta hudba zněla jako z nějakého disca. Určitě velice povedený snímek, na pátou hvězdičku by to ale chtělo ještě něco menšího navíc, několik scén i konec byl dle mého názoru celkem předvídatelný. 83% ()

krypton22

Nebýt poslední dvacetiminutovky, dal bych bez váhání tři hvězdičky. Ostatními komentáři (právem) adorovaný epický rozměr příběhu totiž částečně potlačuje identifikaci s hlavní postavou, jež je navíc svou propracovaností jediná, která si podobnou pozornost zaslouží. Mojí hlavní výtkou (kromě hudby, jež se po zklamání z Laputy povedla ještě méně), však měla být absence, u Miyazakiho filmů tolik obvyklého, WOW efektu, který se vyznačuje pokleslou čelistí a vytřeštěnýma očima diváka, ohromeného autorovou fantazií. Měla být, ale nebyla, neboť s příchodem Velkého Válečníka berou všechny námitky za své a do kolonky hodnocení přibývá jedna tučná hvězda. Mimochodem, víte, že v anglické verzi propůjčil postavě Asbela svůj hlas Shia LaBeouf? ()

Brylin

Krásná a dojemná ekologická fantasy pohádka! Maestro Hayao Miyazaki svým prvním autorským filmem poodkryl, co od něj můžeme očekávat. Naušiko jako bílá holubice kličkuje mezi temnými dravci touhy po moci a nepochopení a nepřestává usilovat o záchranu svých blízkých a celé země. Dobrodružný a laskavý příběh o síle přírody a pacifismu je tak nádherně naanimován, až se tají dech; navíc je citlivě podkreslen výbornou hudbou. Samozřejmě, že se mu dá vytýkat jistá dětinskost, nesmyslné chování všech v kontrastu s dokonalou Naušikou, ale Miyazaki mě naprosto očaroval a vtáhl do svého světa. Silné čtyři hvězdičky. ()

Kervorkian

Či už je to reálny svet, alebo svet fantázie, platí jeden fakt, a to, že ľudia ničia svoj vlastný domov, svoju vlastnú planétu. Ešteže má Príroda tak veľké srdce a toľko súcitu. Otázka je len, že dokedy. ()

Pawlisman

Ok, animace, imaginace a vytvořený svět jako vždy na jedničku. Ale navíc skutečně nadupaný a kvalitní příběh. Děti musí plakat radostí. Chtěl bych být japonské baby a vidět tento snímek v 5, v 9 a ve 13 letech. Mazec.. 9/10 ()

kamil.i

Komu sa zdala o niečo známejšia Mononoke divná, ten sa neprestane čudovať nad geekovskou kombináciou ekológie, post-apokalyptického sci-fi a fantasy v Naušike. Keď mám pokračovať v porovnávaní, tak komplikovaná motivácia postáv čoby hýbateľov deja je rovnako dobre rozpracovaná v tomto filme ako v Mononoke, či v Ceste do fantázie, no hudba nie je tak úžasná, scenár má zopár chybičiek a ako celok nedokáže rovnako dojať. Napriek tomu ide stále o mimoriadne kvalitné dielo na úrovni 90%. ()

rerabinka

Kdyby šlo, tak dám víc hvězd:) Úžasná fantazie a s citem laděné varování, jak by to všechno mohlo dopadnout. Nejsou zde samozřejmě klasická evropská či americká "zelená klišé". ()

Dlubal David

Můj vůbec první film od mistra MIYAZAKIHO a ihned jsem se zamiloval. Jak do mistra, tak do Naushiky. ■ V postdřevních dobách českého internetu byla opravdová datová nálož sehnat japonské anime, protože čeští distributoři a majitelé kin však neměli nejmenší zájem, k jejich blbosti, aby se u nás prodávali a promítali pohrobci Japonského císařství, tak zbývaly jediné dvě možnosti: 1)) Za nehorázně přemrštěné ceny s trojitou vysokohorskou přirážkou a nehorázně přemrštěným poštovným si objednat film z Japonska. Zde byla výhoda, že Česko, díky tomu, že leží tak daleko od Japonska, spadalo do stejného regionu pro přehrávání médií, a tak nějak páni mocipáni držící si své licence, patenty, autorská, distribuční a jiná práva, předpokládali, že tudy jim jejich zisky utíkat nebudou. A našinec si kýžený titul mohl bez výčitek svědomí v klidu a v pohodě přehrát. Zde však nastával poměrně velký problém s tím, že pakliže se poctivý jedinec dobral až k tomu, že mu zásilka přišla v pořádku, tak jak se na titul podívat tak, aby mu rozumněl, protože lidí, co by rozumnělo japonštině, bylo ještě méně než těch, kteří rozumněli latině; a pakliže minoritní divák měl to štěstí, že titul byl vybaven anglickými titulky, tak mohl téměř skákat radostí do lustru, protože alespoň rámcově pochopit něco v angličtině je nepoměrně jednodušší než v japonštině... ("Ale to už je jiný příběh a ten budeme vyprávět jindy...") 2)) Sehnat si titul v temných zákoutích pavoučích sítí. Najít si nějakého lidumila, který zasadil semínko a o jeho rajské ovoce se chce podělit; a tak semínkáři, pomalu, ale jistě, sezobávali drobečky, někdy až neobyčejně úctyhodnou přerychlou rychlostí neuvěřitelných 2 kB, a pak, když mělo dojít ke sklizni, tak člověk byl tak radostí bez sebe, že mu někdy i slzička štěstí ukápla. A pak, vědomě uvědoměle, vědom si všech uvědomělostí, se o švěstičky ze své zahrádky milerád rozdělil se stejně postiženými jedinci. ■ Nyní zpět k samotnému filmu. Sledoval jsem jej, na dnešní poměry, na malém monitoru, kde obraz zabíral asi tak polovinu až dvě třetiny displeje, kvalita ripu byla otřesná, kostičkování se, tu více, tu méně, dostavovalo s témeř pravidelnou kadencí "ta ta ta ta ta", ale i přesto mne film hluboce zasáhl a studio JIBURI ve mně získalo fanouška (ano, vím, že oficiálně tam Naushika nepatří). ■ Co naplat, všechny filmy, na kterých se MIYAZAKI podílel, mají mnoho společných, či dokonce stejných prvků a podobenství a podobnost je zde čistě nenáhodná. Některé si mi líbí zcela, některé méně, některé trochu méně, jiné jsou zajímavé tím či oním, ale ani jeden mi nepřijde špatný a už vůbec ne zbytečný. Jestliže mi některý ze současných tvůrců připadá také tak jedinečný, jako Hayao MIYAZAKI, tak například Makoto SHINKAI. ■ Jestliže jsem psal, že Naushika z Údolí větru byl můj první film od MIYAZAKIHO, tak to je prostě fakt, který si už neodpářu, ať se podívám kdykoliv na jakýkoliv jeho film, vždy bude Naushika moje poprvé. Stejně jako moje poprvé od Wese CRAVENA byl film A Nightmare on Elm Street, moje poprvé od Alfreda HITCHCOCKA bylo Psycho, moje poprvé od Makota SHINKAIE byl Byôsoku 5 senchimêtoru a moje poprvé od mistra Yasujirô OZUA byl překrásný Tôkyô monogatari. ■ Velká škoda, že manga, kterou celou dekádu MIYAZAKI vydával, nedošla svého naplnění v anime seriálu, to by mohl být skutečný klenot, neboť všechna ta krása, sci-fi fantasy a nevyřčené mystyčno se prostě nemohlo do necelých dvou hodin vejít. ■ Zde si opět neodpustím malou vsuvku. Když jsem Naushiku, Rapyutu, Totora, Kiki, Porca, Shizuku, Mononoke, Chihiro viděl poprvé, ale i podruhé, potřetí, tak jsem měl takový neodkladný pocit, že ty filmy by si zasloužily hodinu navíc, některé dokonce i další dvě hodiny, ale to je jen můj vlhký sen... ■ Všechny MIYAZAKIHO hlavní hrdinky jsou vesměs to samé, všechny děti jsou vlastně úplně stejné, osudy jsou si velmi podobné, animátorsky de facto totožné, ale přesto a vlastně zároveň i proto, mám jeho filmy tak rád, mají svůj styl, svou jedinečnost, svou poetiku, svou strukturu. ■ Sugoi. () (méně) (více)

Horak

Cista krasa a nadhera. Ano, da se diskutovat o tom, ze dalsi Miyazakiho filmy byly o kousek lepsi, ci mely propracovanejsi charaktery, ale pro me je tento mistr anime na 5 hvezach u drtive vetsiny svych filmu a u Nausiky nelze jinak. ()

mirliflore

kdyby film skončil o nějaké 4 minuty dříve, neváhal bych jej označit za lepší, než je Princezna Mononoke. Naushika má větší spád a udržuje diváka i více v napětí. jinak typický Miyazakiho film, kterému nechybí ani ekologické zvěst. Lituju všech mravenců a brouků, co jsem kdy rozšlápl :). Hudba je povedená, zvlášť z dětského popěvku mi běhal mráz po zádech. Co však filmu kazí 100% hodnocení, je onen happy end. Na žádný film, co jsem viděl, se nehodí méně. Konec konců, Naushika není tak úplně pohádka pro děti, a závěr bez bez onoho dobrého konce by se IMHO hodil ke snímku více. Proto pouhých 90%. ()

RadimFišer

Význam pana Miyazakiho v jeho oboru bych přirovnal k významu pana Adolfa Hitlera. Ještě před pár týdny jsem ho neznal a teď mě dokonale dostává. Jeho nápaditost a fantazie jsou tak rozšířené a hluboké, že se kolikrát přistihnu jak mám otevřená ústa a tupě se dívám. Musí žít ve vlastním světě, jeho dětství muselo být plné strachu a utrpení. Tak jako pana Spielberga. V tomto filmu se předvedl. Lidé v Evropě se ho báli a tak ho někde i zakázali. Podívejte se do zajímavostí, kde jsem to více popsal. Jde o film kde předvedl vážnou ekologickou krizi, která může přijít. Film si zalouží být do první padesátky. Nedokáži kvalitativně popsat jak velkolepě je znázorněn jeho svět Nausicy. Lepší než skutečnost, občas jsem měl pocit, že mu závidím a zároveň děkuji do jakého světa mě bere. Vše je zcela odlišné a bijící. Svět ve výškách, kdy vám přijde, že je normální létat a benzín je zadarmo. Žijete ve svobodném filmu a na chvíli se můžete odprostit od reality. Neviděl jsem lepší film o létání na neby. Všechno je tak skutečné a dokáže to vyvolat pocity, jaké jste ještě ve svém těle necítily. Pocity hrdosti, zadostiučinění, bolesti a hlavně krásy. Kdyby jste viděli jak vypadá příchod někoho vyjímečného, nějakého boha, Krista. On to dokáže zcela jasně znázornit. To jsem ještě neviděl a jsem si jistý, že vy také ne. Budete cítit soucit, který Vás přiková až k zemi. Dojetí a možná i slzy. Teďka začínám mít chuť začít číst Manga a komixy, podle kterých Nausicaa vznikla. Má tam mnohem prokreslenější osobnost a ekologická tragédie je ještě mnohem horší. Tento film mě dostal. Obzvláště povýšení Nausicy na královnu Ohmů... bolest a respekt k tomuto filmu. 5 plnohodnotných hvězd dostává od Radim Fišera. ()

ypres.bass

Tenhle film jsem měl půjčený/stažený už asi 5x, ale pokaždé mi to nějak neklaplo. Až teď a to čekání se vyplatilo. Na debut je film nečekaně vyzrálý (on to není pravý debut). Co mne ale zaujalo je množství scén velmi podobných a často i stejných s trilogií Pán Prstenů. ()