Lupin sansei: Cagliostro no širo

Hajao Mijazaki

Předloha:

Monkey Punch (komiks)

Júdži Óno

Perfektní animovaná zábava. Trošku jiný Miyazaki, než jak ho známe z pozdější tvorby, což ovšem rozhodně neznamená horší nebo lepší. Jestli u jiných jeho filmů především žasnu nad neuvěřitelnou fantazií a nádherně vykreslenými světy, tady se od začátku do konce ohromně bavím. A děti samozřejmě se mnou.(29.11.2011)

Snad se ostatní páni režiséři nebudou zlobit když řeknu, že z těch Rupanových dobrodružství, které jsem měl zatím možnost vidět, tohle jednoznačně vede. A to nejsem žádný fanatický zastánce práce Mijazaki-sana (ale mám ho rád, to příznávám). Prostě se jen domnívám, že si k zfilmování lepší scénář ani nemohl přát. Příběh je tentokrát značně polidštěný, takže se zde tolik nesetkáme s nadlidskými schopnostmi hlavních hrdinů, které bychom jindy tolerovali jen proto, že se jedná o Rupana a tak nějak to k němu prostě už patří. Takže ano, i obávaný potomek známého zlodějského rodu může být zraněn a musí se tak mít na pozoru. I tentokrát si do sytosti užijeme dokonalých převleků, bezradného inspektora Zenigaty, protřelé Fudžiko a především pořádné špionážní nálože, za kterou by se ani James Bond - ze kterého ostatně tato série čerpá - nemusel stydět (i když Rupan by mu nakopal zadek). Tento snímek tak nezbývá než všem doporučit a doufat, že se český distributor konečně uráčí ho vydat na DVD (nějaké Mijazakiho fláky se chystají, ale tento mezi nimi, myslím, zatím bohužel není). 85%(22.9.2010)

Zlodej džentlmen Lupin III v začínajúcich géniových rukách. Určite mi vo filme chýbali nejaké vodítka a bližšie vykreslenie charakterov postáv, keďže je to len dáka časť z mnohých. Ale ak by som hodnotil len samostatne sa odvíjajúci príbeh tak som bol viac ako len spokojný. Menšie vtípky potešili a bolo vidieť ako sa tu prejavuje isté Miyazakiho umenie ktoré naplno rozprúdil vo svojich ďalších dielach.(23.5.2010)

Slabší anime. Samozřejmě, že je to nejspíš zapříčiněno rokem vzniku, a proto je animace taková statická a postavy jsou až moc jednoduše načrtnuty (a to i charakterově), což mi zrovna tady vadí. Když už je v komentářích jiných uživatelů tento film připodobňován k Indianu Jonesovi, tak je asi tak na úrovni Chrámu zkázy, tzn. stejná slátanina a obdivné výkřiky jsou zrovna tady trošku mimo mísu.(13.3.2006)

První kousek z pera pohádkového dědečka... No a zrovna jeden z jeho nejslabších jeho kousků. Na Hayao Miyazakim zbožňuju když mě zavede do Světa, kde se neřeší obyčejné problémy, nýbrž tak trochu uplně pohádkové. Což u Lupina a jeho příběhu vůbec neplatí. Tady se jedná o dobrodružnou hodničku za hromadou peněz a jednou na půl princeznou. Navíc se zde neobjevily žádný napřirozený vychytávky jako ve většině jeho filmů. Místama mi to přišlo až přehnaně dětinský, což byl nejspíš ale rejžův záměr, takže bych mu to vlastně neměl vyčítat, ale šťounout si musím, když už nemám ten fejsáč :o). Nějaké ty sympatie sem k těmto dvou zlodějíčkům cítil, ale že bych jejich dobrodružství chtěl prožívat znova, to ani náhodou. Sem rád, že si můžu udělat fajfku za dalším animákem od mýho oblíbenýho tvůrce a říct si, že už mám před sebou pouze dva kousky z jeho bohaté "diskografie" :o)(11.6.2011)

• - Lupin sansei: Cagliostro no shiro je režijně Mijazakiho první celovečerní film. (Innuendo1987)

• - Postava Lupina III je podle jejího tvůrce Kazuhiko Katōa vnuk Arsène Lupina, fiktivní postavy stvořené spisovatelem Mauricem Leblancem. Lupin sansei: Cagliostro no shiro se volně inspiruje Leblancovým dobrodružným románem „La Comtesse de Cagliostro“. (KlonyIlony)