Lupin sansei: Cagliostro no širo

Hajao Mijazaki

Předloha:

Monkey Punch (komiks)

Júdži Óno

Jednu hvězdičku si nechám jako rezervu. Chybí mi kontext. Tohle je jeden z 12. Lupinů (uvedených na IMDb včetně 3 seriálů) a je to něco, jako kdybych posuzoval Bonda podle jednoho dílu. Ostatně i počtem dílů a atmosférou k němu má Lupin mnohem blíže než k zde hojně přirovnávanému Indianu Jonesovi (Lupin je navíc akční hrdina z vlastní vůle, Indy je především archeolog, který je akčním hrdinou většinou proti své vůli). V tomto kontextu je i těžké posuzovat film jako Miyazakiho samostatné dílo. Vzhledem k jeho ostatním filmům by to byl takový Miyazaki s nohama na stole a cigárkem v koutku.(22.8.2006)

Snad se ostatní páni režiséři nebudou zlobit když řeknu, že z těch Rupanových dobrodružství, které jsem měl zatím možnost vidět, tohle jednoznačně vede. A to nejsem žádný fanatický zastánce práce Mijazaki-sana (ale mám ho rád, to příznávám). Prostě se jen domnívám, že si k zfilmování lepší scénář ani nemohl přát. Příběh je tentokrát značně polidštěný, takže se zde tolik nesetkáme s nadlidskými schopnostmi hlavních hrdinů, které bychom jindy tolerovali jen proto, že se jedná o Rupana a tak nějak to k němu prostě už patří. Takže ano, i obávaný potomek známého zlodějského rodu může být zraněn a musí se tak mít na pozoru. I tentokrát si do sytosti užijeme dokonalých převleků, bezradného inspektora Zenigaty, protřelé Fudžiko a především pořádné špionážní nálože, za kterou by se ani James Bond - ze kterého ostatně tato série čerpá - nemusel stydět (i když Rupan by mu nakopal zadek). Tento snímek tak nezbývá než všem doporučit a doufat, že se český distributor konečně uráčí ho vydat na DVD (nějaké Mijazakiho fláky se chystají, ale tento mezi nimi, myslím, zatím bohužel není). 85%(22.9.2010)

První kousek z pera pohádkového dědečka... No a zrovna jeden z jeho nejslabších jeho kousků. Na Hayao Miyazakim zbožňuju když mě zavede do Světa, kde se neřeší obyčejné problémy, nýbrž tak trochu uplně pohádkové. Což u Lupina a jeho příběhu vůbec neplatí. Tady se jedná o dobrodružnou hodničku za hromadou peněz a jednou na půl princeznou. Navíc se zde neobjevily žádný napřirozený vychytávky jako ve většině jeho filmů. Místama mi to přišlo až přehnaně dětinský, což byl nejspíš ale rejžův záměr, takže bych mu to vlastně neměl vyčítat, ale šťounout si musím, když už nemám ten fejsáč :o). Nějaké ty sympatie sem k těmto dvou zlodějíčkům cítil, ale že bych jejich dobrodružství chtěl prožívat znova, to ani náhodou. Sem rád, že si můžu udělat fajfku za dalším animákem od mýho oblíbenýho tvůrce a říct si, že už mám před sebou pouze dva kousky z jeho bohaté "diskografie" :o)(11.6.2011)

Najkvalitnejší filmový debut teraz svetoznámeho Hayaoa Miyazakiho. hrad Cagliostro je ohromná rodinná zábava, plná srandy a akcie pre celú rodinu (Miyazaki dokazal byť majstrom aj pár dekád dozadu). Animácia je dobrým štandardom, hoci to závisi od veku a pomerne dobrom anglickom dabingu ktorý je pomerne vysokej kvality. Film pre všetkých anime a neanime maniakov 8/10(7.1.2010)

Vôbec prvý film od Miyazakiho. Vo filme sa môžme stretnúť zo všetkým možným. S humorom, sviežou dynamikou, bláznivými dobrodružstvami až po romantiku. Lupin je skvelý zlodej aj postava ako taká. Gestá a výrazy v tvári čo predvádzal...no musel som sa s chuti zasmiať. Dej bol bravúrny, pre každú vekovú kategóriu. Nech mi nikto nehovorí, že je tento film určený len pre menších divákov. Ani náhodou. I dospelý si príde na svoje a zoberie si z neho dosť ponaučení. Krásny úvodný a záverečný soundtrack tak tiež samotná hudba robili s filmu majestátne dielo. Ja som nad mieru spokojný. Dostal som to, čo som chcel. Krásny animák. 90%(30.11.2012)

• - Lupin sansei: Cagliostro no shiro je režijně Mijazakiho první celovečerní film. (Innuendo1987)

• - Postava Lupina III je podle jejího tvůrce Kazuhiko Katōa vnuk Arsène Lupina, fiktivní postavy stvořené spisovatelem Mauricem Leblancem. Lupin sansei: Cagliostro no shiro se volně inspiruje Leblancovým dobrodružným románem „La Comtesse de Cagliostro“. (KlonyIlony)