Lupin sansei: Cagliostro no širo

Lupin the III: The Castle of Cagliostro

The Castle of Cagliostro

Animovaný / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1979, 102 min

Novější Miyazakiho filmy mám moc rád, ale tohle bylo zklamání. Příběh je strašně moc „evropský“ a to nejen pozadím příběhu. Navíc stojí na nějakém seriálu, takže postavy jsou dané a moc se nepředstavují ani nevyvíjí. Nejhorší jsou ale absurdně přehnané akční scény, ty mě zkazili dojem nejvíce. Takže nakonec jen průměrný film, místo očekávaného výborného.(26.2.2007)

Škoda, že som to nevidel ako dieťa. Jedná sa o dodnes nie často vídaný žánrový mix, pritom je to ale zároveň po okraj hravé a staromilské dobrodružstvo, plné zaujímavých postáv a postavičiek. Jeden ani nevie, na čo sa skôr sústrediť, na čom sa viac zabávať; čo scéna, to výbuch nápadov a lásky k tomuto typu príbehov.(6.2.2020)

První kousek z pera pohádkového dědečka... No a zrovna jeden z jeho nejslabších jeho kousků. Na Hayao Miyazakim zbožňuju když mě zavede do Světa, kde se neřeší obyčejné problémy, nýbrž tak trochu uplně pohádkové. Což u Lupina a jeho příběhu vůbec neplatí. Tady se jedná o dobrodružnou hodničku za hromadou peněz a jednou na půl princeznou. Navíc se zde neobjevily žádný napřirozený vychytávky jako ve většině jeho filmů. Místama mi to přišlo až přehnaně dětinský, což byl nejspíš ale rejžův záměr, takže bych mu to vlastně neměl vyčítat, ale šťounout si musím, když už nemám ten fejsáč :o). Nějaké ty sympatie sem k těmto dvou zlodějíčkům cítil, ale že bych jejich dobrodružství chtěl prožívat znova, to ani náhodou. Sem rád, že si můžu udělat fajfku za dalším animákem od mýho oblíbenýho tvůrce a říct si, že už mám před sebou pouze dva kousky z jeho bohaté "diskografie" :o)(11.6.2011)

Miyazakiho prvé filmové dielko, ktoré ešte síce postráda čaro jeho nadchádzajúcich filmov, ale ktoré nie je o nič menej zábavné. Lupin je zloduch, ktorý má ale dobré srdce a ktorý je vlastne celkom sympatický aj napriek tomu, že mu neustále ide po krku Japonská polícia. Má to nádych tajomna, je to zábavné, skvelo vyvážené prvky dobrodružstva a romantiky a hlavne kopec roztomilých postavičiek, ktoré už len tým, že sa objavili v Miyazakiho filme sa stali pamätnými. Skvelá rozprávka, ktorá balancuje medzi dospelým a detským divákom a ktorú si podľa mňa užijú obidve vekové kategórie po svojom.(11.8.2011)

Zlodej džentlmen Lupin III v začínajúcich géniových rukách. Určite mi vo filme chýbali nejaké vodítka a bližšie vykreslenie charakterov postáv, keďže je to len dáka časť z mnohých. Ale ak by som hodnotil len samostatne sa odvíjajúci príbeh tak som bol viac ako len spokojný. Menšie vtípky potešili a bolo vidieť ako sa tu prejavuje isté Miyazakiho umenie ktoré naplno rozprúdil vo svojich ďalších dielach.(23.5.2010)

• - Režisér filmu Hajao Mijazaki nikdy nebyl s výslednou podobou filmu zcela spokojen. Kvůli přísnému produkčnímu rozvrhu (tvorba filmu trvala pouhé čtyři měsíce) musel několikrát i v postprodukci přepsat scénář, aby mohl výsledný snímek vůbec dodat včas. Jaká měla být původní podoba ale nikdy neupřesnil. (novoten)

• - Lupin sansei: Cagliostro no shiro je režijně Mijazakiho první celovečerní film. (Innuendo1987)

• - Jedná se o první film žánru anime, který byl promítán na filmovém festivalu v Cannes, byť v nesoutěžní kategorii. Dalším byl až o čtvrt století mladší Ghost in the Shell 2: Innocence (2004). (novoten)