Lupin sansei: Cagliostro no širo

Hajao Mijazaki

Předloha:

Monkey Punch (komiks)

Júdži Óno

Ak by to bolo natočené v súčasnosti, bol by som kritickejší a išiel by som z hodnotením o hviezdu nižšie. Ale na to, že to je 34 rokov staré, pôsobí toto anime veľmi mlado a podarene. Kvalita animácie, hlavne tej neživej je vynikajúca, trochu horšie je to, podobne ako u iných japonských animákoch, s animáciou ľudí a ich sympatičnosťou. Chcel by som však pochváliť prepracovaný scenár a tempo animáku, ktoré nikdy neupadá. Samozrejme, akčné scény sú na mňa až príliš uletené, ale keby som tento animák videl ako chlapec (je to skôr pre staršie deti či teenegerov), asi by som mal otvorené ústa počas celého filmu.(22.11.2013)

Miyzakiho příspěvek do série dobrodružných příběhů s galantním zlodějíčkem Lupinem a na rozdíl od jeho ostatních filmů je tento až překvapivě silně západního střihu - připomíná klasické příhody s Tintinem nebo mladší verze Jamese Bonda a Indiana Jonese. Bez Miyzakiho trademarkových erupcí nekonečné fantasie tvořících neskutečné imaginární světy je ale Lupin III jen dalším nadprůměrným dobrodružným filmem pro děti jakých předtím, i potom vzniklo obrovské množství a tak divákovi odkojeném na Disneyovkách nemá prakticky nic zajímavého co říci. 7/10(29.2.2008)

• Frajer42

I přes vysoké tempo, které nasadil film od úplného začátku, mě to jaksi vůbec nechytilo. Moc nechápu zdejší nadšené ohlasy. Ve všech směrech se mi zdá toto anime natolik průměrné, že v celkovém součtu působí dokonce lehce podprůměrně. To, co je zpočátku svěží a zábavné, ztratí po určité době své kouzlo a najednou se to stává všední a obyčejné. Jednotlivé postavy mi nepřijdou dostatečně zajímavé. Především hlavní zloduch je totálně nudnou postavičkou. Romantická vsuvka byla maximálně otravná a opět s lehce pedofilním nádechem, jak je ostatně pro Japonsko poměrně typické. Na Mijazakiho skrytých deviacích, které se odráží v jeho tvorbě, by si takový Freud dozajista smlsnul.(20.4.2019)

Miyazakiho prvé filmové dielko, ktoré ešte síce postráda čaro jeho nadchádzajúcich filmov, ale ktoré nie je o nič menej zábavné. Lupin je zloduch, ktorý má ale dobré srdce a ktorý je vlastne celkom sympatický aj napriek tomu, že mu neustále ide po krku Japonská polícia. Má to nádych tajomna, je to zábavné, skvelo vyvážené prvky dobrodružstva a romantiky a hlavne kopec roztomilých postavičiek, ktoré už len tým, že sa objavili v Miyazakiho filme sa stali pamätnými. Skvelá rozprávka, ktorá balancuje medzi dospelým a detským divákom a ktorú si podľa mňa užijú obidve vekové kategórie po svojom.(11.8.2011)

První celovečerní snímek Hayaa Miyazakiho vychází z úspěšné mangy a anime seriálu (na kterém se také podílel), proto zdaleka nelze mluvit o autorském projektu, přesto vykazuje pár jeho typických znaků. Ztřeštěná dobrodružná groteska se sympatickým frajerským zlodějíčkem (vnukem původního francouzského Arsèna Lupina), po hlavě se vrhajícím do věcí, které by si i Spider-Man s Batmanem a Jamesem Bondem 3x rozmysleli, má spád, tempo, pěknou animaci a hlavně spoustu vtipu. Jen zápletka a hlavně její pointa moc zajímavosti nevykazují.(22.10.2012)

• - Lupin sansei: Cagliostro no shiro je režijně Mijazakiho první celovečerní film. (Innuendo1987)

• - Postava Lupina III je podle jejího tvůrce Kazuhiko Katōa vnuk Arsène Lupina, fiktivní postavy stvořené spisovatelem Mauricem Leblancem. Lupin sansei: Cagliostro no shiro se volně inspiruje Leblancovým dobrodružným románem „La Comtesse de Cagliostro“. (KlonyIlony)