Cesta do fantazie

• Kanada

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Pohádka / Rodinný

Japonsko, 2001, 124 min

Nikdy som nebol priaznivcom japonskej anime tvorby, ale musím uznať, že Cestu do fantázie som prežil celkom bez ujmy. Je tu niekoľko pekných symbolov, ponaučení a dej, ktorý dokázal udržať moju pozornosť. Reálne to vidím na silné tri hviezdy, ale mojej dcére sa to veľmi páčilo, takže dávam ešte jednu bonusovú. 70/100(30.10.2015)

Tak si to můžu konečně odškrtnout, viděl jsem Cestu do fantazie, nejznámější japonské anime široko daleko. Dopadlo to tak, tak i všelijak. Sen to Chihiro no kamikakushi má své kouzlo, ale jak to tak bývá, těm největším držákům nepodlehám a jsem naprosto imunní, proto mi to přišlo přeplácané, příběh zbytečně překombinovaný, kýčovitý. Animace na jednu stranu úžasná, na druhé strašná. Ale takhle to v asijských anime chodí. Chihiro mi nesedla, její hlas mi způsoboval headache třetího stupně. Ale hudba byla okouzlující a uklidňující. Když si to shrnu, my máme Alenku v říši divů a japonci Spirited Away, jenže, Spirited Away není pro děti, ale vypadá tak. Není ani pro dospělé, ale snaží se o to.(18.6.2008)

• nascendi

V príslušnej rubrike svieti nápis: Tento film jsi nehodnotil. Ani nebudem. Bolo by to neúctivé k množstvu divákov, ktorí sú fanúšikmi tohto žánru, ku ktorému ja nemám vzťah a už ho asi ani nezískam. Cestu do fantázie som chcel vidieť, pretože má dobré umiestnenie v rebríčku a mňa zaujímal dôvod tejto obľuby. Ten som aj tak nezistil.(18.11.2011)

Nebudu se zbytečně rozepisovat, tenhle příběh dívky, která i bez pomocé rodičů (proměněných ve vepře) najde svého (vnitřního) průvodce, je prostě BOŽÍ! Jedno z vizuálně nejúchvatnějších anime všech dob a bez debat nejlepší film se žabákem v kimonu. 90% Zajímavé komentáře: Gemini, berg.12, Divočák, Mr. Lobo, Abdul(3.9.2005)

80% - Kvality tohohle dílka jsem docenil až dlouho poté, co jsem jej viděl v kině. Tam mi to přišlo divné. Postupem času jsem si ale uvědomoval, že jsem viděl zajímavou pohádku s pěknou animací, někdy sice trochu nudícím, ale přesto dobrým příběhem a plnou těch nejbizarnějších nápadů...(9.5.2007)

• - Na nahrávání hudby byl pronajat koncertní sál v Tokiu. (Witta)

• - Jelikož hrozilo nedodržení termínu premiéry, většina pracovního týmu dělala přesčasy s tím, že se vždy střídali ve vaření večeře a to včetně režiséra Miyazakiho. (Witta)

• - Na budove kúpeľov visí japonský nápis "yu". Tento nápis býva na vchode japonských kúpeľov "onsen" a dá sa preložiť ako "horúca voda". V minulosti sa okrem kúpeľov na týchto miestach ponúkali aj sexuálne služby a pracovníčky sa nazývali "yuna". Takto ich volajú aj vo filme. "Bordelmama" alebo vedúca týchto kúpeľov sa v Japonsku nazýva "Yubaba", tak isto, ako vo filme. Chichiro bola nútená zmeniť si meno tak isto, ako aj pracovníčky v takýchto podnikoch používajú prezývky. Keď No-Face ponúka Chihiro zlato, doslova jej povie "chcem ťa". Všetci návštevníci kúpeľov boli mužského pohlavia. Miyazaki prezradil v niektorých rozhovoroch, že sa tak snažil poukázať na rapídny nárast tohto priemyslu v Japonsku a zneužívanie detí. (Dankaaa)