Harry a Heimir (festivalový název)

• Island

Harry & Heimir: Morð eru til alls fyrst

• angličtina

Harry & Heimir: The First Time it is Murder

Harry & Heimir

Komedie

Island, 2014, 85 min

Kdy od toho filmu něco čeká, bude zklamán. A ten, kdo nečeká, tak ten možná taky. Mně to ale přišlo příjemně potrhlé. Islandská komedie, která se Islanďanům líbí je ovšem v našich končinách potencionální propadák.(18.2.2016)

Bláznivá střela po islandsku, akorát ještě bláznivější, než jakákoli jiná. Prvních pár okamžiků slibovalo skvělou zábavu, ale pak nějak film ztratil tempo a ač se překotně snažil, už ho nechytil. Opakující se jednoduché gagy brzy začnou nudit a kdo v sobě nemá notnou dávku archivního lihu z roku 1943, asi to nevstřebá tak, jak tvůrci zřejmě zamýšleli. Přiznaná low-cost podívaná je ale přesto dost originální a za to jí patří uznání. 50% [Lucerna, Severská filmová zima 2016](18.2.2016)

• Tequila

Ano, měl to být asi islandský pokus o Bláznivou střelu. Jenže zatímco v Bláznivé střele je poměr dobrých a mimózních/ trapných vtipů cca 10:1, tady je to asi tak 1:20 ve prospěch trapnosti. Jakýkoli gag, který není úplně strašný, navíc tvůrci ještě několikrát zopakují a spolehlivě tak zavraždí poslední zbytky humoru. Asi třikrát dosáhne blbost tak surrealistické úrovně, že se opravdu zasmějete. Většinu času však máte chuť teleportovat se ze sedačky do nejbližší hospody a litujete, že jste si do kina nevzali demižon slivovice na otupění smyslů. Avoid like plague!(22.2.2016)