poster

Písečná bouře (festivalový název)

 • Izrael

  Sufat Chol

 • Francie

  Tempête de sable

 • anglický

  Sand Storm

  (festivalový název)
 • Slovensko

  Piesočná búrka

  (festivalový název)

Drama

Izrael / Francie, 2016, 87 min

Režie:

Elite Zexer

Scénář:

Elite Zexer

Kamera:

Shai Peleg

Hudba:

Ran Bagno
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • jhrasko
  ***

  Výborne natočené, ale videné už niekoľko festivalov dozadu...deja vu jedno za druhým.(12.7.2016)

 • kaku108
  *****

  Layla je hezké a chytré děvče, které díky vcelku progresivnímu otci čeká lepší budoucnost, než většinu mladých dívek v jejím postavení. Alespoň to tak zpočátku vypadá. Později se ovšem ukazuje, že všechno není, jak se zdá, a že opustit komunitu beduínů nebude zase tak snadné. Film nechává diváka nahlédnout do útrob beduínské osady, kterou jinak vidí jen zvenčí, pokud jede po některé ze silnic křižujících Negevskou poušť (v Izraeli). Dává mu tak jedinečnou šanci se přesvědčit, že takto se dá opravdu žít, jakkoli v podmínkách, které by sám mnohdy nebral. To se netýká jen vybavení, ale i vztahů a zvyků, které v osadě panují. Zdá se, že vše je dáno, a zejména pak role ženy. Pro západního diváka určitě zajímavá podívaná.(6.7.2016)

 • kiararaftl
  ****

  Keby boli postavy prepracovane trosku viac do hlbky, jednalo by sa o 5 hviezdickovy pocin. Film nadherne vykresluje odlisnu kulturu, osobnostny rozpor a krutost prostredia. Jedna zije v chudobe s detmi, druha v prepychu a aj tak nie je stastna, pretoze si vzali nerozhodneho muza. V mladsej kategorii sa bije osobnost a tuzba po laske a dobrom zivote s povinnostou. Zial, pre mna motivacia mladej Layly nebola dostatocna na znicenie si zivota, ale v danej kulture to asi nie je tak tazke pochopit.(5.7.2016)

 • matushiq
  ****

  Rodina versus osobné túžby. Kultúrne normy versus šťastie. Dôveryhodné a emotívne vyobrazenie rozpoltenosti postáv medzi tradíciou, povinnosťou, láskou k rodine, romantickou láskou a budovaním lepšej budúcnosti pre svoje deti za cenu vlastnej potupy. Citlivý príbeh zo života prehliadaných beduínov, ktorý sa nesnaží deliť na dobrých a zlých.(3.7.2016)

 • J*A*S*M
  ****

  51. KVIFF - na podobné téma je každý druhý festivalový film z arabského prostředí, ale zas a znova to funguje. Vzpoura mladé ženy proti přísně patriarchálnímu uspořádání, která buď vyjde, nebo nevyjde. Loni byl ve Varech Mustang, letos Písečná bouře. Tohle je méně vyumělkované a méně vyhrocené, zároveň reailističtěji podané. Pěkná osmička.(8.7.2016)