Bába z ledu

Ice Mother

Baba z ľadu

Drama / Komedie / Romantický

Česko, 2017, 106 min

Na snímku mě nejvíc lákalo spojení Bohdana Slámy a Pavla Nového, které bylo nakonec nejméně zajímavé, Nový nepředvádí nic zvláštního, je sám za sebe, prostě JE. No a dál? Sláma jako vždy sociální, tenhle jeho poslední film je na rozdíl od minulých excentrických Čtyř sluncí velice minimalistický, stačí gesto či věta a divák musí dávat pozor. Moje chyba, čekal jsem asi něco jiného, více dějového, méně formanovského a "novovlnného." Ve výsledku je film vlastně o charekterní ženě a její osamělosti. Vše, co na mě působilo méně, vynahrazovali Neužil a Daniel v rolích synů. Na Švejka se i přesto těším!!(27.2.2017)

Za sebe říkám, že tohle je filmařsky nejvyspělejší Sláma. Civilní herecké pojetí, zbytečné dialogy zde nahrazujou vše říkající pohledy. Herecké výkony tandemu Kronerová - Nový přirozený a velmi kvalitní. Jediný co bych této sociálně laděné vztahovce vyčetl je nevyvážený prostor pro vedlejší hrdiny (např. Marek s Petrou bez scény na rozdíl od Václava s Tatianou ) , ovšem to nic nemění na faktu, že se jedná o další důkaz, že český film stále souptá, stále stoupá a česká filmová kritika stále klesá a stále klesá.(24.2.2017)

• xxmartinxx

Velmi odvážný počin vyprávějící o mimozemské rodině, která se svědomitě účastné LARPu Planeta Země. Dokonce s takovým zápalem, že občas i sami sebe přesvědčí, že jsou opravdoví lidé.(23.2.2017)

Skromný film, který má co říct a říká to tak, že i kdyby člověk ne úplně se vším souhlasil, musí to respektovat. Těžko vydrží v kinech rok a půl jako křečovitá slátanina Všechno nebo nic, ale přál bych Slámě malý tuzemácký zázrak. Novýho Pavla jsem tuhle potkal v metru na eskalátorech a zdálo se mi, že má na sobě kraťasy z filmu. Tomu se říká vžití do role!(2.3.2017)

• poz3n

Teorie tygra Vol. 2 v jakémsi pokusu o hlubokomyslnější pojetí. Výsledek je ale dost podobný. Vše v jedné osobě krásně reprezentuje postava Vilhelmové. Ta totiž zřejmě jen přešla z jednoho placu na druhý a zůstala v jedné a té samé roli. Jestli jí v podobném pojetí upjaté a věčně nasrané manželky uvidím ještě jednou, snad si raději už vydloubnu oči. Ostatně jediná postava, která ve filmu nějak normálně funguje je postava Hany (stejně tak herectví Kronerové je asi jediné, které snese nějaké měřítko). Všechny vedlejší postavy, myslím tím hlavně její rodinu, jsou jen charakterově plochá banda dementů. Synové jsou sobečtí kreténi, ale Haně (a zřejmě ani tvůrcům) po celou dobu filmu jaksi nedošlo, že jaký si to uděláš, takový to máš. Charaktery jejích synů jsou tak z velké části právě jejím dílem. A nijak líp z toho nevyplouvá ani postava Broni, který sice kecá do výchovy cizího dítěte, ale ve skutečnosti je ještě větším blbcem on sám. Sláma se tak po celou dobu filmu pohybuje v naprostých extrémech a tím pádem bere příběhu jakoukoliv kapku realismu. Proto, abyste žil svobodný život bez nadvlády lidí okolo sebe, nemusíte hned mít při obědě na stole živou slepici. Korunu tomu nasadila ještě technická stránka. Podle mě je Bába z ledu minimálně velice průměrně, ale snad bych řekl, že i podprůměrně nasnímaný film. Neumětelské a mnohdy nehezké kompozice, neustálé nepříjemné pohupování kamery v prostoru, někdy až amatérské záběrování scén. 4/10(13.3.2017)

Hlavní hrdinka je člověk, se kterým musí každý soucítit, s jakou trpělivostí snáší rodinné problémy a především čecháčkovské, nechutné charaktery. Náhodu se jí do cesty připlete banda otužilců a především sympaťák Broňa. Drama je pojímáno velmi vtipným způsobem a nechybí zde mnoho silných okamžiků. Hereckému duu nelze nefandit, díky upřímnosti, herectví a jejich obdivuhodnému otužileckému výkonu. Moc se mi líbilo vykreslení jednotlivých charakterů lidských povah a to v příjemně utíkajícím dramatu, bez zbytečných dialogů, s nadsázkou a vtipem. V některých momentech je tempo vlažnější a trošku toho barvitého klišé nechybí, ale nikdy to není přes čáru, aby se divák nudil. Zdálo se, že vše směřuje k očekávanému závěru, který však svým hořkým finále hodně překvapí a Bába z ledu dokonale vystihuje název filmu. Mimo jiné ta slepice byla boží !!!! .......7/10(14.3.2017)

FEBIOFEST_17(4.3.2017)

Bohdan Sláma je podľa mňa veľmi dobrý scenárista a režisér. Má skvelé nápady a sú dobre v jeho filmoch zapracované. Ukázalo sa mi to už v roku 2005, keď prišlo jeho Štěstí. A "Bába Z Ledu" je opäť veľmi Slámovský film. Má to ten istý feeling, kde sa príjemné skombinuje so smutným a vznike z toho taká zvláštna dramédia, ktorá však pôsobí veľmi uveriteľne. A vie si aj vybrať správnych hercov do týchto rolí. Zuzana Kronerová a Pavel Nový tu fungujú spolu bravúrne a len oni dvaja spolu sú zárukou toho, že si tento film človek užije. A mám pocit, že obaja tomu dávajú všetko, čo len môžu. A ich postavy skutočne na mňa pôsobia príjemne. Skvelý je podľa mňa aj malý chalan, ktorý hrá Ivana mladšieho. Chválim. Osobne mám pocit, že všetci herci podali dobré výkony. No jedno tu spomeniem a to je Tatiana Vilhelmová. Mám túto dámu veľmi rád, no osobne musím povedať, že jej postava ma tu absolútne iritovala. Viem, že to zahrala skvele a viem si takú osobu predstaviť, no mám pocit, že z toho mala plynúť komédia filmu. Mňa osobne v každej scénke svojimi reakciami len otravovala. A to ma úprimne mrzí. Plus občas tu padnú vety, kde som skutočne prevracal očami a mal pocit, že sa film otáča smerom, ktorým to moc nechcem. Ale inak nemám pocit, že by ma film v niečom iritoval. Som rád, že som ho videl a myslím si, že podobne ako "Štěstí" si ho musím niekedy pozrieť znovu. Možno ma to potom bude baviť viac. Každopádne než ešte ukončím komentár chválim ešte sliepku Adélu a rovnako ešte poviem, že komédia väčšinou v tomto filme funguje. V scénkach, kde som sa mal smiať, som sa skutočne väčšinou rehotal. Či už scénka s olejom alebo bielymi šatami. Myslím si, že ten film stojí za pozornosť. A určite sa k nemu ešte niekedy vrátim. Uvidíme, či potom nezmením svoje súčasné hodnotenie. Hodnotenie: B(15.3.2017)

Veľmi rozporuplné dojmy. Na jednej strane surové (raw) scény, nebývalé pre kinematografiu našich končinách - vrátane absurdného humoru, na druhú stranu veľmi veľa klišé. Pavel Nový ako dobrý strýco, ktorý učí skoro-vnúčka ako sa ubrániť šikane... Osamelá sofistikovaná vdova, ktorú zo stereotypu vykúpi nevšedná záľuba... Rodina hlavnej predstaviteľky tak dementná, že pôsobia skôr ako kulisy... A nehovoriac o o prvoplánovej kritiky spojenia moderné technológie + deti... Avšak dvaja hlavní predstavitelia hrajú dobre a mnohé scény pôsobia veľmi autenticky (veľmi sa mi rátali samotné preteky otužilcov). Váhal som medzi tromi a štyrmi hviezdičkami. Avšak lepšie hodnotenie by som dal len z protekcie, že je film "náš"... P.S. Veľmi ma sklamala postava Táni Vilhelmovej (ako keby vystrihnutá podľa šablóny). Táto podľa môjho názoru najlepšia česká herečka hazarduje poslednú dobu so svojou kariérou podobne ako slovenská najlepšia herečka, zhodou okolností tiež Táňa. Ako správne podotkli iní hodnotiaci, Vilhelmová iba preklopila svoju postavu upätej manželky z Teórie tigra.(27.3.2017)

Zuzana Kronerová bola skvelá, rovnako ako jej postava s ktorou človek skrátka musí sympatizovať. Celkovo veľmi sympatický a príjemný film. Žiadna tuctová "kameňáková" komédia. 80% Febio Fest 2017 - Kino Lumiere(21.4.2017)

• honajz2

Celý ten film asi nejlépe vystihuje komentář uživatele xxmartinxx. Ale na dobré sci-fi je potřeba víc. K filmu - s postavami to je docela špatné, protože jediná postava, která nějak funguje je Hana. Trochu funguje i Broňa, ale to je tak všechno. Zbtyek vedlejších postav je zde tak trochu zbytečný. Ano, mají nějakou funkci, ale příběh to podle mě spíše narušuje. Navíc dost věcí zde není moc vysvětlených - SPOILERy Jak to dopadlo s Ivánkem? Šikanovali ho pořád? Jak to vlastně bylo s Broňou? Proč skončil v Praze, proč odešel? KONEC SPOILERŮ Kronerová hraje dobře, slepice taky. Tím končím. U filmu je potřeba dávat pozor, jinak vám některé věci nedojdou...(2.4.2017)

Prst ukazující na zdeformované mezilidské vztahy byl na můj vkus občas až příliš zdivžený a okatý, ale jinak se mi film moc líbil, včetně neotřelého prostředí otužilců. Všichni hráli dobře, ale Zuzana Kronerová je ve své roli naprosto jedinečná a přesvědčivá. Pro herečky jejího věku je to přímo role snů, ale určitě ne všechny by ji přijaly - vzhledem k tomu, co všechno vyžaduje :-)(24.2.2017)

Slámovy filmy mě pořád baví. Nejsou to pohádky, člověk se na ně musí naladit, ale velmi dobře zobrazují svět kolem nás. A Zuzana Kronerová je skvělá.(26.2.2017)

Nejsilnější Sláma a (po Poupatech, kde toho nebylo moc k smíchu), nejlepší rodinně vztahový film od dob Pelíšků.(26.2.2017)

Naprosto fantastický film a jeden z nejlepších českých filmů poslední doby. Bohdan Sláma mě zatím nikdy nezklamal a musím říct, že tento film překonal i jeho trhák Štěstí. Alespoň pro mně. Bohdan Sláma napsal skvělý scénář plný vtipných hlášek, ale i velice charakterních a složitých scén. Zuzana Kronerová byla fantastická a Pavel Nový také. Daniel Vízek jako Ivánek byl vynikající. Marek Daniel, který je už dlouho něco jako dvorní herec Bohdana Slámy předvedl výkon za který bych se mu nebál dát českého lva za mužský vedlejší výkon. Václav Neužil, Petra Špalková i Tatiana Vilhelmová byli též skvělí. Pro mě byla nejlepší scéna u stolu a slepicí na stole. Unikátní kamerový pohled kameramana Diviše Marka na unikátní pohled Marka Daniela koukajícího na slepici byl fantastický. Dále výborná hláška Pavla Nového, "Pičusové jsou to, oba dva. A ten jejich fotr to musel bejt taky pěknej pičus." Vynikající hlášky. Obrat filmu byl ve chvíli kdy shořel autobus. Pak to začalo být velice složité a hlavně charakterní. Musím velice pochválit vymakaný zvuk a krásný střih. Kamera byla fantastická. Dal bych minimálně čtyři lvy a to za hlavní herecké výkony, scénář a zvuk. Klidně bych, ale dal i cenu pro nejlepší film, ale letos tam bude velká konkurence. Zdeněk a Jan Svěrákovi představí Po strništi bos a Jan Hřebejk uvede trilogii Zahradnictví. U mě to nejlepší hodnocení.(8.3.2017)

Po tomhle snímku mohu naprosto legálně říct, miluju Václava Neužila. Herecké obsazení je fakt super a zahráno to je ještě líp! Ač je to komedie o hořkých vztazích rodinných, ani vtip neztratil své místo. Je super, že český film zase boduje! A v neposlední řadě je třeba zmínit, že perfektní výkony Zuzany Kronerové mě budou ve snech provázet asi ještě celkem dlouho!(25.2.2017)

Bohdan Sláma mohl velice snadno rozpoutat rodinné drama z jedné místnosti. Možná trošku bohužel, že k němu nesáhl, protože kvality na to má, i herce bych řekl až nad míru ideální (včetně jednoho dětského, nesmírně přirozeného Daniela Vízka), ale zůstane to pouze u zajímavých náznaků a je z toho řekněme běžnější, ale trochu mírnější Slámovina. Nicméně i tak film o hledání samy sebe a roztátí šedesátnice Hany (Zuzana Kronerová znovu dokazuje svou hereckou velikost), která se musí vypořádávat s excesy svých synů a snach, není v žádném případě špatný. Navíc prostředí otužilců je zajímavým zpestřením. V naší kinematografie nadprůměrný snímek. 70%(7.3.2017)

• kelto44

Sorry , mozno som nieco vynechal alebo pri sledovani filmu nedaval ziadny pozor , no mne sa to jednoducho vobec nepacilo. Ano herci su na poznanie lepsi , ako typicki ceski alebo slovenski , ale zase ziadny dobry humor som tam nepochytil. Ano par dobrych scien sa tam mozno naslo , ale bohuzial , mne to ani raz nevycarovalo ani kratky usmev na tvari. Dokonca ani mojej zene , ktora ma rada podobne filmy sa to velmi nepozdavalo , a to je uz *urva co povedat! No ako zas take hrozne to nebolo , ale aj tak som sklamany , cakal som naozaj nieco viac. /40%/(9.4.2017)

rekni jsem pyca ! slama me porad bavi. vubec z nej nemam depku. nevim zda to ma u kazdeho filmu, ale absence hudby mi prijde prihodna. scena s panenskym olejem byla ze zivota.(23.2.2017)

• kodwin

Komedie? Romantická? Kde? Rodinné drama, u kterého se opravdu nenasmějete, vzbuzuje rozpačitý úsměv snad u stařeckého sexu s olivovým olejem. Moc reálné, pramálo zábavy. A tak důvod proč jít na Bábu z ledu zůstává u ledu, tedy u otužilců. Zase jsem naletěl Mirce a budu doufat, že v tomto není naděje českého filmu, neboť pak by z něj zmizelo to nejdůležitější - zábava.(27.2.2017)

<< předchozí 1 2