Bába z ledu

Ice Mother

Baba z ľadu

Drama / Komedie / Romantický

Česko, 2017, 106 min

Na snímku mě nejvíc lákalo spojení Bohdana Slámy a Pavla Nového, které bylo nakonec nejméně zajímavé, Nový nepředvádí nic zvláštního, je sám za sebe, prostě JE. No a dál? Sláma jako vždy sociální, tenhle jeho poslední film je na rozdíl od minulých excentrických Čtyř sluncí velice minimalistický, stačí gesto či věta a divák musí dávat pozor. Moje chyba, čekal jsem asi něco jiného, více dějového, méně formanovského a "novovlnného." Ve výsledku je film vlastně o charekterní ženě a její osamělosti. Vše, co na mě působilo méně, vynahrazovali Neužil a Daniel v rolích synů. Na Švejka se i přesto těším!!(27.2.2017)

Za sebe říkám, že tohle je filmařsky nejvyspělejší Sláma. Civilní herecké pojetí, zbytečné dialogy zde nahrazujou vše říkající pohledy. Herecké výkony tandemu Kronerová - Nový přirozený a velmi kvalitní. Jediný co bych této sociálně laděné vztahovce vyčetl je nevyvážený prostor pro vedlejší hrdiny (např. Marek s Petrou bez scény na rozdíl od Václava s Tatianou ) , ovšem to nic nemění na faktu, že se jedná o další důkaz, že český film stále souptá, stále stoupá a česká filmová kritika stále klesá a stále klesá.(24.2.2017)

Nový film Bohdana Slámy mne celkem překvapil, zpočátku jsem měl za to, že jde o soft Slámu, že tentokráte rezignoval na výrazný umělecký rozměr a natočil žánrovou oddychovou, jakousi romanci třetího věku, jak běh filmu ale postupoval, Bohdan utahoval šrouby a celý ten příběh pokřivených rodinných vztahů a determinace dysfunkční rodinnou minulostí začal být čím dál působivější, psychologicky prokreslenější a autentičtější. Každá z postav je uvnitř nějak porouchaná a ono porouchání má původ ve výchově a v chladu rodinných krbů. Rodinné štěstí je jen předstírané, na venek všechno nějak funguje a fasáda drží, ale uvnitř se už rodinné vazby pomalu bortí, až nakonec vše vyhřezne a množina rodin se začne pomalu rozpadávat. Ani návštěvník zvenku, Hančin nový přítel Broňa, není jiný, i on ve své minulosti pečlivě střeží svou třináctou komnatu. Scenáristicky excelentní. Motiv otužilectví je nosný (a americkému divákovi bude jistě fungovat jako originální exotický prvek typický pro (post)sovětský prostor Východní Evropy - to je aluze k nominaci filmu na americké Oskary) a chytře v sobě schovává leitmotiv chladu rodinných vztahů i citů jednotlivých hrdinů, vizuálem a některými dalšími motivy (veslařský klub, odcizená studená Praha...) mi Bába z ledu trochu připomínala jiný Slámův projekt Život a doba soudce A. K., má to takový ,,televizní" charakter; vedení i výběr herců klasicky vynikající (dvorní Slámova herečka Zuzana Kronerová zaslouží absolutorium, jak za herecký projev, tak za odvahu, ona erotická scéna byla možná nejodvážnější v české kinematografii vůbec), jen se mi zdá, že tenhle projekt je až moc skromný, komorní, neokázalý, chybí mi ta podmanivá práce s kamerou (jinak typická pro Slámovy filmy) a trochu více útočení na city...ždímání diváka... Každopádně velmi dobrý, překvapivě jiný, příměstsky velkoměstský ,,Mistrův" film... PS: Držím palce na Oskarech!(21.9.2017)

• xxmartinxx

Velmi odvážný počin vyprávějící o mimozemské rodině, která se svědomitě účastné LARPu Planeta Země. Dokonce s takovým zápalem, že občas i sami sebe přesvědčí, že jsou opravdoví lidé.(23.2.2017)

Režisér Sláma se vrací ke své kvalitnější tvorbě.. to je ON! Líbilo, civilní projev všech velmi pěkně sedl..(5.10.2017)

Skromný film, který má co říct a říká to tak, že i kdyby člověk ne úplně se vším souhlasil, musí to respektovat. Těžko vydrží v kinech rok a půl jako křečovitá slátanina Všechno nebo nic, ale přál bych Slámě malý tuzemácký zázrak. Novýho Pavla jsem tuhle potkal v metru na eskalátorech a zdálo se mi, že má na sobě kraťasy z filmu. Tomu se říká vžití do role!(2.3.2017)

Divák musí ocenit, že Zuzana Krónerová udělala pro roli maximum a otužování opravdu zvládla. Myslím, že film nemá moc velké šance urvat Oskara za nejlepší zahraniční cizojazyčný film, protože příběh je dost slabý. Přesto těch 106 minut vyloženě nenudí, ale že bych se na film podíval za pár let ještě jednou, to bych neřekl. Doufám, že si jen Bohdan Sláma vybral slabší chvilku na úkor připravovaného Švejka.(27.9.2017)

Filmársky vyzretý prístup Bohdana Slámu rozkrýva dusivú atmosféru v rodine. Mnohokrát si nemusí pomáhať dialógmi, stačia všerozprávajúce obrazy. Scenár so strihom je na vysokej úrovni, herecké obsadenie perfektné. Predovšetkým Zuzana Kronerová citlivým spôsobom vložila do filmu život a ľudskosť. Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie.(9.10.2017)

• poz3n

Teorie tygra Vol. 2 v jakémsi pokusu o hlubokomyslnější pojetí. Výsledek je ale dost podobný. Vše v jedné osobě krásně reprezentuje postava Vilhelmové. Ta totiž zřejmě jen přešla z jednoho placu na druhý a zůstala v jedné a té samé roli. Jestli jí v podobném pojetí upjaté a věčně nasrané manželky uvidím ještě jednou, snad si raději už vydloubnu oči. Ostatně jediná postava, která ve filmu nějak normálně funguje je postava Hany (stejně tak herectví Kronerové je asi jediné, které snese nějaké měřítko). Všechny vedlejší postavy, myslím tím hlavně její rodinu, jsou jen charakterově plochá banda dementů. Synové jsou sobečtí kreténi, ale Haně (a zřejmě ani tvůrcům) po celou dobu filmu jaksi nedošlo, že jaký si to uděláš, takový to máš. Charaktery jejích synů jsou tak z velké části právě jejím dílem. A nijak líp z toho nevyplouvá ani postava Broni, který sice kecá do výchovy cizího dítěte, ale ve skutečnosti je ještě větším blbcem on sám. Sláma se tak po celou dobu filmu pohybuje v naprostých extrémech a tím pádem bere příběhu jakoukoliv kapku realismu. Proto, abyste žil svobodný život bez nadvlády lidí okolo sebe, nemusíte hned mít při obědě na stole živou slepici. Korunu tomu nasadila ještě technická stránka. Podle mě je Bába z ledu minimálně velice průměrně, ale snad bych řekl, že i podprůměrně nasnímaný film. Neumětelské a mnohdy nehezké kompozice, neustálé nepříjemné pohupování kamery v prostoru, někdy až amatérské záběrování scén. 4/10(13.3.2017)

Nejlepší Sláma za poslední dobu. Rozhodně ne komedie, hodně tvrdý, smutný, uvěřitelný příběh. Sice to Broňovo skryté pozadí je takové filmové, ale třeba vztahy v rodině staré paní jsou velmi zajímavě rozprostřeny. Nový nemá moc prostoru pro hraní, o to víc se ho dostává Kronerové. Slepice jediným comedy prvkem. Kopulační scéna je velmi natural!(14.10.2017)

Mně to přišlo na naší tvorbu hodně zajímavé. Vidět dva důchodce při pokusu o sex, to se jen tak nevidí. A navíc je to takové lidské. Všechny ty rodinné vztahy byly taky dobře promyšlené a příběh neměl chybu. A konec byl celkem nečekaný, což jen potěší.(23.9.2017)

• 6thSun

Novýmu bych dal za výkon Českýho lva, to jo, jinak ale není moc o čem mluvit, zejména dvojice synů byla tak prvoplánově nesnesitelná, až to potopilo celej film. Do hodně ledový vody.(27.9.2017)

Hlavní hrdinka je člověk, se kterým musí každý soucítit, s jakou trpělivostí snáší rodinné problémy a především čecháčkovské, nechutné charaktery. Náhodu se jí do cesty připlete banda otužilců a především sympaťák Broňa. Drama je pojímáno velmi vtipným způsobem a nechybí zde mnoho silných okamžiků. Hereckému duu nelze nefandit, díky upřímnosti, herectví a jejich obdivuhodnému otužileckému výkonu. Moc se mi líbilo vykreslení jednotlivých charakterů lidských povah a to v příjemně utíkajícím dramatu, bez zbytečných dialogů, s nadsázkou a vtipem. V některých momentech je tempo vlažnější a trošku toho barvitého klišé nechybí, ale nikdy to není přes čáru, aby se divák nudil. Zdálo se, že vše směřuje k očekávanému závěru, který však svým hořkým finále hodně překvapí a Bába z ledu dokonale vystihuje název filmu. Mimo jiné ta slepice byla boží !!!! .......7/10(14.3.2017)

Hana je dobrý človek ... ale trochu zlyhala, čo sa výchovy svojich synov týka, lebo takých debilkov som už dávno nevidela. Hlavné herecké duo veľmi prirodzené, tempo neúprosne pomalé, pár vtípkov, minimum muziky a kopec studenej vody .. klobúk dole pred Zuzanou, ja by som si tam nenamočila hádam ani prst.(7.7.2017)

Silný lidský příběh, který rozumí Čechům, generacím, sobcům i osamělým existencím... a je to dost podobné Fassbinderově klasice Strach jíst duše, i když té se to nevyrovná.(1.7.2017)

velmi zajímavý film, moc hezky psychologicky vykreslené rodinné vztahy, taková skorotypická dnešní česká rodinka, "povinné rodinné obědy" atd..... 2 bráchové jeden za 18 druhej bez dvou za 20... "Přestaň se litovat. Měl bys konečně dospět." (matka k synovi č. 2) "Brácha, v jakejch to žiješ bludech? Přiznej si, žes to posral." (bratr č.2 k bratru č. 1)(4.8.2017)

FEBIOFEST_17(4.3.2017)

Dříve by mě filmy Bohdana Slámy nebavily, ale poslední dobou zjišťuju, že se mi ten jeho pohled na člověka a na svět docela líbí. Zuzana Krónerová je zde zajímavá, ale celkově se herci starají o to, aby ztvárnili absurditu lidského chování a hlavně vztahů v rodině. Docela dobré zrcadlo toho, jací debilové někdy jsme.(28.9.2017)

Krásné dny, krásné chvíle... Jen oni dva. Dva osamělí lidé, kteří se potkali, protože to tak mělo být. O kolik jinak člověk vnímá krásu, když je sdílená. Silná, až do bolesti. Že je pomíjivá? Ne. To, co v člověku zůstane, i když třeba jen v záblescích vzpomínek, se stává jeho součástí a zničí je až smrt. Slámovi se podařilo skrze ledovou vodu vytvořit film plný hřejivých momentů. Pro mě důkaz, že s novodobým českým filmem to ještě není tak úplně špatné.(3.10.2017)

Před lety, když jsem byl na CSFD bažant, bych si při sledování filmu říkal, kolik pak procent asi získal? Jelikož vím, že nelze brát na zdejší hodnocení zřetel, jsem si po skončení filmu tipl, že asi tak 30%. Těší mě, že jsem se mýlil, a že se zdejší celkové hodnocení alespoň částečně přiblížilo skutečnosti. Na to, že se jedná o českou produkci, jsem byl mile překvapen. No, vždyť on ten Ivánek z Prahy přesně vykresluje novodobé rodiny, kde rodiče umějí dát dětem drahé hračky a vše okolo, ale nedokážou dát lásku a pak se nejen oni diví, že jejich ratolesti jsou jako z divokých vaječníků. Děti vesměs nemohou za svou rozmazlenost. To je dílo rodičů. A tak i když jsem si nejednou říkal, že Ivánek zaslouží ohnout přes koleno a dostat pětadvacet na holou prdel, později jsem si posměšně notoval kyšky lišky dobře vám tak drazí rodičové!(9.10.2017)

<< předchozí 1 2 3 4 5