Bába z ledu

Po setkání s otužilcem Broňou (Pavel Nový) začíná ovdovělá Hana (Zuzana Kronerová) pozvolna měnit svůj stereotypní život, který se doposud točil výhradně kolem jejích synů (Marek Daniel, Václav Neužil), snach (Petra Špalková, Tatiana Vilhelmová) a vnoučat. Zatímco šedesátnice Hana prožívá love story, tradiční víkendové obědy v rodinné vile ztrácejí na idyličnosti a postupně vyplouvá na povrch, že každý z hrdinů má nějaké tajemství. Haniným nečekaným spojencem se stává vnuk Ivánek, který si zamiloval nejen svérázného Broňu, ale i jeho slepici Adélu a otužileckou komunitu na břehu Vltavy. Příběh rozkrývající nelehké vztahy mezi třemi generacemi přináší naději, že život lze vzít do vlastních rukou v jakémkoli věku. (Falcon)

malylada

Hlavní hrdinka je člověk, se kterým musí každý soucítit, s jakou trpělivostí snáší rodinné problémy a především čecháčkovské, nechutné charaktery. Náhodu se jí do cesty připlete banda otužilců a především sympaťák Broňa. Drama je pojímáno velmi vtipným způsobem a nechybí zde mnoho silných okamžiků. Hereckému duu nelze nefandit, díky upřímnosti, herectví a jejich obdivuhodnému otužileckému výkonu. Moc se mi líbilo vykreslení jednotlivých charakterů lidských povah a to v příjemně utíkajícím dramatu, bez zbytečných dialogů, s nadsázkou a vtipem. V některých momentech je tempo vlažnější a trošku toho barvitého klišé nechybí, ale nikdy to není přes čáru, aby se divák nudil. Zdálo se, že vše směřuje k očekávanému závěru, který však svým hořkým finále hodně překvapí a Bába z ledu dokonale vystihuje název filmu. Mimo jiné ta slepice byla boží !!!! .......7/10 ()

6thSun

Novýmu bych dal za výkon Českýho lva, to jo, jinak ale není moc o čem mluvit, zejména dvojice synů byla tak prvoplánově nesnesitelná, až to potopilo celej film. Do hodně ledový vody. ()

GeusX

Film, který je opravdu ze života a spousta lidí se v něm pozná. Zbytečné vykecácání je zde nahrazeno velmi zdařilými hereckými výkony. Kronerová si tu sošku zasloužila. (Ostatní ocenění mne zas tak výrazně nepřesvědčili, že by to mělo být to nej v čs kinematografii za onen rok) Není to film, který by si člověk dal do filmotéty a třikrát za rok pouštěl, to ne. Je to "jen" dobře natočené drama o rodinných vztazích. ()

argenson

K tématu stárnoucí hlavy rodiny, která se vzepře potomkům a začne si žít svůj život, se u nás natočilo poměrně dost. Chápu, že je jiná doba a že poetika Högra s Medřickou v Romeovi a Julii na konci listopadu je už lehce passé, zatímco tady jsme svědky poměrně naturalistické scény, kdy si Zuzana Kronerová olivovým olejem promazává frndu, aby mohla kopulovat. Taky jsme uměli dělat filmy, kde se prolínalo několik dějových linií, které se vzájemně doplňovaly a byly humorné i smutné (Vesničko má středisková, Pelíšky). Zatímco tady jede jediná a poměrně nudná linka, kdy babě hrábne, začne se otužovat a spustí se s pochybnou existencí. Nášlap k humorným situacím ze života v podobě povinných sobotních obědů se nějak nedaří a všechny postavy se chovají úplně ujetě a v celkovým kontextu nelogicky. Jediná normální je tu Petra Špalková a jí pak stačí čtyři repliky na Českýho lva za vedlejší roli. Bábu z ledu dávám k ledu. ()

Agatha

Film o bláznech! Já nevim, ale takhle se snad normální lidi nechovají. Ano, jsou sobci, jsou nevychovaní malí parchanti, jsou lidi , kteří by se pro rodinu rozdali atd., ale ty jejich reakce zachycené ve filmu mi prostě přijdou nenormální. I ta Hana je svým způsobem praštěná, i když Zuzana Kronerová ji zahrála senzačně. Nevim, asi to byl účel - jakože jsme všichni svým způsebem blázni, např. v Pelíškách to funguje skvěle, ale v tomhle případě mi to nefungovalo, asi se moc tlačilo na pilu. Nakonec nejlepší byly nic neřešící scény s otužilci. A co ten závěr? Podle mě jedno velké rozhádané a rozvrácené nic. Rád bych dal 4*, ale bohužel, ty dávám jen když vím, že si film rád pustím znovu. A taky marně přemýšlím za co dostala Petra Špalková Českýho lva, mě se zdála naprosto nevýrazná. ()

Marsik

ČT1 HD - Pěkný film, povedené herecké výkony, zajímavý námět. Pořád si ale kladu otázku, jestli je toto opravdu snímek hodný Českého Lva za nejlepší film. Mě osobně daleko více oslovila Milada. Nechť si každý udělá názor sám. 75% (with J.) ()

hous.enka

Civilní film o matce, kterou její rodina bezostyšně vysává. Naštěstí narazí na někoho, kdo jí otevře oči a dá jí šanci na opět důstojný život. Ač Pavla Novotného nemusím, tady se mi líbil. Jeho žárlivá slepice Adéla byla výborná. A Zuzana Kronerová mě naprosto odzbrojila svou civilností, odvahou jít plavat do ledové vody a vůbec vším. A palec nahoru za ten závěr, který se drží nohama na zemi. ()

Philippa

Civilní a velmi čistý lidský film. Je pravdou, že k porozumění je potřeba si něco odžít a nabýt životních zkušeností. Každý má přesně TO, co potřebuje k tomu,, aby pochopil, prozřel a doplaval právě TAM, kam má. Chlad a nejen ten z ledové vody nás provází celou dobu a pokud ho dokážeme přijmout, nakonec naplní celou naši duši teplem přijetí a láskou. Vždyť cesta již je cílem. Poděkování všem za velmi intimní zážitek. ()

Adasin

Když pominu to, že se ta slepice jmenovala jako já, tak musím říct, že mě tenhle film opravdu zaujal (a nemyslím tím jen tu sexuální scénu). Na tu nefungující a rozvrácenou rodinu nebyl zrovna hezký pohled a hlavní postavy mi bylo líto. Přála jsem jí, aby se to zlepšilo, což mi tvůrci splnili a provázali to s netradičním motivem otužilectví. Nechybí ani kritika současných dětí a jejich užívání moderních technologií nebo rýpnutí si do upjatých a arogantních lidí. 7/10 ()

kareen

Mám ráda Slámovy malé obyčejné příběhy ze života, líbí se mi jeho práce s herci i ošumnělým prostředím, a obvykle obdivuji i jeho životné, propracované charaktery. Ale v tomto případě to byly bohužel právě některé příliš černobílé postavy, které narušovaly můj celkový zážitek z filmu. Týká se to především celé Haniny rodiny, a hlavně ukázkově schématické elitářské mrchy, v jinak výborném podání Tatiany Vilhemové. Pokud jde o celkový dojem, pořád je to nadprůměr z české produkce, jen se zdá, že tentokrát byl Sláma přeci jen o něco lepší režisér než scénárista. ()

Bakllazaan

Vycházení se Slámou není pro mě jednoduché a musel jsem to pořádně vstřebat. Co se mi zdálo na začátku divné, nedotažené, se nakonec obrátilo. Zdálo se mi to jako nevábný mix žánrů - co začíná jako komediální oddechovka, končí jako rodinné drama - ale v tom spočívá vlastně smysl filmu a jeho ledové symboliky (té otužilecké i té emocionální). ()

Lukrecie

velmi zajímavý film, moc hezky psychologicky vykreslené rodinné vztahy, taková skorotypická dnešní česká rodinka, "povinné rodinné obědy" atd..... 2 bráchové jeden za 18 druhej bez dvou za 20... "Přestaň se litovat. Měl bys konečně dospět." (matka k synovi č. 2) "Brácha, v jakejch to žiješ bludech? Přiznej si, žes to posral." (bratr č.2 k bratru č. 1) ()

Praxis

Nadprůměrná česká dramedie, která sází především na originální prostředí otužilců a především pak na skvělou Zuzanu Kronerovou, bez níž by byl tento snímek jen nudným pohledem na život stárnoucí matky dvou dospělých píčusů - ehm synů, kteří jsou až po krk v problémech a to nejen rodinných. Ano, není to dokonalé, má to spoustu chyb, ale v moři českých hrůz, které každým rokem obdařují českého diváka, je toto kapkou ve Vltavě o teplotě 3,7 stupňů. Doporučuji sledovat uprostřed tropických červencových dní, kdy máte chuť na něco studeného. 75% ()

Laxik

Silný lidský příběh, který rozumí Čechům, generacím, sobcům i osamělým existencím... a je to dost podobné Fassbinderově klasice Strach jíst duše, i když té se to nevyrovná. ()

Pierre

Je pro mě obrovským potěšením, vidět dnes takové obyčejné české drama s minimalistickými, ale o to víc efektními vyjadřovacími prostředky, které vám navíc něco opravdu dá a zapůsobí, aniž by v něm byl jakýkoli patos či hodně velký nevěrohodný dějový zvrat. Není k tomu potřeba snad ani víc slov. Prostě, děkuji a chci další takové počiny. ()

kaylin

Dříve by mě filmy Bohdana Slámy nebavily, ale poslední dobou zjišťuju, že se mi ten jeho pohled na člověka a na svět docela líbí. Zuzana Krónerová je zde zajímavá, ale celkově se herci starají o to, aby ztvárnili absurditu lidského chování a hlavně vztahů v rodině. Docela dobré zrcadlo toho, jací debilové někdy jsme. ()

blackrain

Otužilce jsem vždycky respektovala a respektuju, ale zároveň je považuju za blázny. Tohle je obyčejný film o obyčejném životě. Vztahy v rodině nejsou pokaždé dokonale ideální a nejsou procházkou růžovým sadem. To víme všichni. Ta falešná iluze normálně fungující rodiny byla až bolestná. Ještě, že tu hraje Zuzana Krónerová a Pavel Nový. Oba dva si v ledové vodě skutečně zaplavali. To jsem koukala s otevřenou pusou. Právě Zuzana Krónerová celý film nese na svých bedrech. Mám z filmu velmi rozporuplné pocity a nejsem si jistá, že se na něj podívám ještě jednou. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

10.03.2018

Filmoví fanoušci na filmovém festivalu v Cannes

Filmoví fanoušci na filmovém festivalu v Cannes

03.03.2018

Program Kreativní Evropa letos v lednu už podruhé vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu. Deset… (více)

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST