Jmenuji se Johnny Cash

Dokumentární / Hudební

Kanada, 2015, 82 min

David Ramos
  • nascendi

Opäť som mal šťastie na výborne urobený životopisný dokument. O jeho kvalite by mal presvedčiť môj názor, že tento dokument zaujme divákov bez ohľadu na to, či je Johnny Cash ich obľúbený spevák alebo nie. Ja patrím k divákom, ktorých hudba Johnnyho Casha oslovovala viac, ako jeho život a názory. Ale to je v poriadku, lebo spevák má byť posudzovaný podľa piesní, nie podľa názorov na odsúdených väzňov a marginalizované skupiny obyvateľstva.(18.5.2019)

Asi nejkomplexnější dokument o Cashovi. Přesto zde mnohé schází. Na jedné straně se do konceptu nevešly důležité epizody jeho umělecké kariéry, jako projekt Highwaymen (Willie Nelson ho zcela nepochopitelně zapře) nebo spolupráce s U2, která skutečně nastartovala Cashovo obrození. Na straně druhé tu chybí větší pohled do soukromí. John Carter by mohl více vyprávět o tátovi, který mu vařil a chodil s ním na ryby, než o Johnnym Cashovi. Nezbylo místo pro mysteriózní dům u jezera Hickory. A film také nepostihl rozpolcenost člověka, který již dávno, snad na samém počátku, ztratil hranici mezi realitou a fikcí.(24.7.2018)

Velmi povedený kanadský dokument o nelehkém a nečernobílém osudu jednoho z nejlepších country zpěváků vůbec. V dokumentu byla řada velmi zajímavých historických videí, rozhovory s Johnyho dětmi i spolupracovníky. Zkrátka velmi povedená práce. Pokud se chcete něco dozvědět o americké hudbě, toto je úžasný zdroj poznání.(11.3.2017)

"Máj nejm iz Džony Keš" a bylo vymálováno. Jen co spustil a pronesl tuto památnou větu na svých koncertech, tak se diváci dostali do rauše. Celkem logicky se dá pochopit, že ve své době byl zpěvem nadčasový vzhledem k okouzlujícímu hlubokému a nezaměnitelnému hlasu a pro svůj nadhled v písních. Rovněž mu věhlas zajistilo i to, že se stal zpěvákem lidu - v podstatě to odráželo i jeho život a dětství, ale i problémy společnosti, které dokázal nonšalantně zakomponovat do chytlavých country melodií. Nikdy jsem nebyl kdovíjakým příznivcem kántry hudby, ale Keška je výjimka. Tento dokument mě poodkryl jeho život a dílo, kterým se zapsal do světové historie - hlavně představil vnímaní a duši zpěváka, který jednou působil v pohodě a jindy jako zadumaný muž plný problémů. A těch nezapomenutelných písní po sobě zanechal nesčetně...(21.5.2019)

Vynikající životopisný dokument o Johnnym Cashovi, mém oblíbeném zpěvákovi. Zazní tu celá řada zajímavostí, ať už prostřednictvím záznamů samotného Cashe, či z úst jeho přátel a kolegů. Při sledování jsem si opět trochu poupravil pohled na ikonu country, neboť kdysi jsem (patrně i pod vlivem snímku Walk the Line) nabyl dojmu, že Johnny byl také pěkný výlupek, primadonka a bouřlivák. Zde se však ukazuje také jeho lidská stránka, síla charakteru a smyslu pro spravedlnost. Epizoda s prezidentem Nixonem či indiány byla vše vypovídající.(1.4.2019)