poster

Jmenuji se Johnny Cash

 • Kanada

  Johnny Cash: American Rebel

Dokumentární / Hudební

Kanada, 2015, 82 min

Hudba:

David Ramos
 • HOCKEYKA
  *****

  Johnny Cash je u mňa spolu s Chaplinom najzbožňovanejšou slávnou bytosťou,aká kedy žila.Milujem a vážim si bezo zvyšku všetko,čo vo svojom živote predstavoval a to,čo po sebe zanechal,vnímam ako jeden z najhodnotnejších umeleckých a zároveň ľudských odkazov ľudstvu v celej histórii umenia.Geniálny muzikant s božsky krásnym hlasom a nádherný človek,ktorému patrí veľká vďaka za to,že žil.(22.5.2019)

 • MikO_NR_1909
  ****

  U dokumentárnych filmoch (nehovoriac, že pri životopisoch a hudobných profiloch hviezd) sa hodnotí kvalitatívna úroveň o čosi zložitejšie a zaujatejšie, než pri hociktorých iných žánroch. U tvorcov, ktorí sa na danú tematiku naverbovali konvenuje samozrejme faktorgrafická stránka, ponúknutie zaujímavého výseku zo života celebrity ako aj opatrné narábanie so súkromnými informáciami, ktorá vyjadrujú obvykle len určité jemnučké nuansy rozširujúce predstavivosť diváka a pri Cashovi to skutočne platí dvojnásobne. Čisto z hľadiska rozloženia profilu najväčšej country star môžem skonštatovať, že s materiálom a zostrihaným výsekom z najreprezentatívnejšej časti JC tvorcovia ponúkli čo treba. Určite to nie je nič zázračné a myšlienkovo obsažné, ako pri ja neviem Tupacovom Resurrection, ale cítil som sa po zhliadnutí nasajúc jeho podmanivú kúzelnú atmosféru, ktorá ide z jeho pohodových skladieb. Za vrchol považujem rekonštrukciu "väzenskej časti" dokumentu, tá je naprekonateľná.(10.4.2017)

 • progression
  *****

  Vynikající životopisný dokument o zpěvákovi se srdcem a nezaměnitelným hlasem. O Johnnym Cashovi vyprávějí jak jeho nejbližší (dcera Rosanne, syn John), tak i "kolegové od fochu" (Kris Kristofersson, Willie Nelson a další) a opravdu mají co říci. Klíčové písně Cashovy kariéry jsou samozřejmě uváděny jen ve zkratkách (vyjímkou je "Folsom Prison Blues", která zní opakovaně a vlastně "provází" celým filmem), ale o to více je ve filmu zajímavých informací z Johnnyho bohatého života a některé (včetně dobových záběrů) jsou i dost unikátní. Velkým zážitkem pro diváka je záznam duetu "Girl From the North Country" s tehdy mladičkým Robertem Zimmermanem. Kdyby vám to jméno nic neříkalo, je to vlastní jméno "jakéhosi" Boba Dylana. Dokument zajímavým způsobem mapuje celou životní i pěveckou kariéru Johnnyho Cashe (cesta na vrchol, "prášková extempore", původní rodinu, jeho osudovou June Carter a samozřejmě i "cestu dolů" když ho hudební společnosti, které se na něm pěkně napakovaly a posléze ho hodily přes palubu). Čtyři měsíce po smrti June "odešel" za ní. Asi se mu moc stýskalo. Příznivcům se zase stýská po jeho nezapomenutelném hlasu a neskutečnému charismatu. Ale mnoho jeho písní se stalo opravdu nesmrtelnými (I Walk The Line, Folsom Prison Blues, Jackson, Boy Named Sue a mnoho dalších), což je jeho odkaz pro další generace a to není vůbec málo.(22.5.2019)

 • nascendi

  Opäť som mal šťastie na výborne urobený životopisný dokument. O jeho kvalite by mal presvedčiť môj názor, že tento dokument zaujme divákov bez ohľadu na to, či je Johnny Cash ich obľúbený spevák alebo nie. Ja patrím k divákom, ktorých hudba Johnnyho Casha oslovovala viac, ako jeho život a názory. Ale to je v poriadku, lebo spevák má byť posudzovaný podľa piesní, nie podľa názorov na odsúdených väzňov a marginalizované skupiny obyvateľstva.(18.5.2019)

 • sskrblik
  *****

  "Máj nejm iz Džony Keš" a bylo vymálováno. Jen co spustil a pronesl tuto památnou větu na svých koncertech, tak se diváci dostali do rauše. Celkem logicky se dá pochopit, že ve své době byl zpěvem nadčasový vzhledem k okouzlujícímu hlubokému a nezaměnitelnému hlasu a pro svůj nadhled v písních. Rovněž mu věhlas zajistilo i to, že se stal zpěvákem lidu - v podstatě to odráželo i jeho život a dětství, ale i problémy společnosti, které dokázal nonšalantně zakomponovat do chytlavých country melodií. Nikdy jsem nebyl kdovíjakým příznivcem kántry hudby, ale Keška je výjimka. Tento dokument mě poodkryl jeho život a dílo, kterým se zapsal do světové historie - hlavně představil vnímaní a duši zpěváka, který jednou působil v pohodě a jindy jako zadumaný muž plný problémů. A těch nezapomenutelných písní po sobě zanechal nesčetně...(21.5.2019)