Vábení sirén (festivalový název)

• Česko

The Lure

Vábenie sirén

Komedie / Drama / Horor / Muzikál

Polsko, 2015, 92 min

Mým problémem je, že ač se snažím, tak v tomto případě nedokážu býti objektivní a pravděpodobně budu film hodnotit výše, než normální člověk, neboť mám rád všechno polské. Po Odrůbežení se jedná asi o druhý nejbizarnější film letošního KVIFF, což mu ale budiž ke cti. Co se týče pozitiv, tak určitě chválím použité songy, neboť většina z nich je opravdu povedená a další velké plus vidím ve velmi dobrém výkonu (hereckém, pěveckém i tanečním) dvou hlavních protagonistek. Fakt, že obě z nich jsou ve filmu velmi často nahé, hodnocení ještě lehce vylepšuje :-P Děj by se asi nedal označit za zrovna strhující, ale i tak se jedná o solidní zábavu, na které oceňuji především originalitu.(9.7.2016)

Už ani nevím, kdy jsem viděla tak poetický film plný fantazie. Možná Amelie z Montmartru, ale ani ta nebyla tak odvážná. Písničky se povedly, obsazení rovněž. Tuhel verzi Malé mořšké víly můžeme Polákům jen závidět. Po shlédnutí filmu si kladu otázku, proč se už dávno nějaký český tvůrce nechopil naší Rusalky, a nepřevedl ji do moderního hávu. Silný příběh, láska, sex, smrt - no, asi je to pro současné české režiséry příliš málo nudné téma.(19.11.2017)

Na pobreží malého mestečka v Polsku sa objavia dve morské panny. Miestny vlastník klubu si ich najme a vytvorí z ich krásnych hlasov žiadanú atrakciu. Dievčatá však majú svoje vlastné plány a rozhodne sa neuspokoja s tým, že budú návštevníkom slúžiť len ako atrakcia. - Ako režijný debut je toto dielo zvládnuté presvedčivo, ale je na tom vidieť určitý zmätok a nejasný ciel. Najviac sa mi páčili interiéry a špičková práca s osvetlením, doplnené peknými maskami. Tá muzikálová zložka je znesitelná, aj keď tento pre mňa nepríjemný žáner spôsobuje trápne, preafektované a neprirodzené herecké výkony. V Polsku by už konečne mohol vzniknúť poriadny horor, pretože talent tam rozhodne je, ale ak sa to tvorcovia budú stále snažiť miešať s inými žánrami, počkáme si ešte poriadne dlhú dobu. + herečka z Demon(14.6.2017)

• zuzanicee

Upřímně nechápu, proč se tento film natočil, resp. pro koho? Je to absurdní podívaná plná WTF scén. Je to tak absurdní, že jsem se tomu musela občas smát (ne v pozitivním slova smyslu). Režisérka uvedla, že chtěla natočit muzikál a horor v jednom filmu, výsledkem je ale nepopsatelný tvar, změť scén a smysl uniká. Hodně písniček, hodně nahoty dvou hlavních protagonistek, hodně divností. U mě se to absolutně minulo s pochopením, bohužel, ale je fakt, že zážitek to byl intenzivní, a protože si tenhle film budu asi ještě dlouho pamatovat, tak dávám aspoň tu jednu hvězdu :)(6.7.2016)

Je to vlastně moderní variace na pohádku o malé mořské víle. Anotace vypadala lákavě, bohužel zatajila, že jde o MUZIKÁL plný hrůzostrašné polské pop music. Přesto mě to postupně začalo bavit, ale hlavně díky ponuré a pitoreskní atmosféře, bizarnostem, brutalitě a erotice (Olga Hepnarová je tu nahá častěji než v Já Olze Hepnarové). Zajímaly by mě reakce běžných Poláků, protože k mainstreamu to má daleko. Obávám se, že pro nePoláky je film nepochopitelný (kdokoli mimo ČSSR by taky asi neskákal nadšením z Trháku nebo Rebelů). Nejvíc WTF film MFFKV 2016, a to počítám i Aaaaaaah!(5.7.2016)