Kůzlátka otevřete... (TV film)

Drama / Krimi

Československo, 1965, 75 min

Zajímavý nápad s kostlivcem ve skříni. Připadalo mi, že jediná osoba, která tu něco hraje, byla právě Olga Scheinpflugová. Zbytek osazenstva byl tak nějak příliš toporný. Ty omezené technické možnosti filmu hodně ubírají. To je škoda. Dala by se tu rozehrát krásná psycholgická hra. Scénář to umožňoval. Takhle je to takové plytké, i když je to lehce pozapomenutá perla z archivu ČT.(16.4.2018)

A nedopovězena zůstává nejen pohádka, v níž za kozlátky chodil vlk a babička si nemohla vzpomenout, koho navštívil po kováři a mlynáři. Scheinpflugová mě svým novotvarem zaujala více, než svým hereckým výkonem. Ale scénář je výtečný. Takže jen lituji, že hlavní roli nedostala Jiřina Šejbalová, která by ji zajisté skvěle zvládla.(23.7.2018)

Nebýt skvělého hereckého výkonu Olgy Scheinpflugové, asi bych to po chvíli vypnul a přišel tak o velmi dobrý scénář.(9.4.2018)

Eliška a její rod vyšetřuje smrt svého manžela, která vypadá zcela přirozeně, ale není tomu tak. To srovnání Elišky fakt sedí, protože Olga Scheinpflugová hraje roli Elišky i v tomto detektivním příběhu, který se odehrává na konci léta 1945. Její mimika, slova, chování jsou naprosto stejná. Ale to vůbec nevadí, role jí sedla přímo na tělo. Její dceru hraje mladá Blažena Holišová, zetě Vilém Besser a jejich přátelé Vlasta Chramostová a Ilja Prachař. Všetečnou a otravnou sousedku ztvárňuje Věra Tichánková. Hudba Jiřího Šusta je spíše minimalistická, ale pěkně zapadá do konceptu. Snímek nenudí a rozehrává téma udavání za Protektorátu a pěkně v závěru graduje, poslední záběr je geniální! Na tento televizní film jsem čekal hodně dlouho, kdoví, kdy naposled ho v televizi dávali, ale bylo to asi hodně hodně dávno, řekl bych, že naposledy někdy před Sametovou revolucí. Kéž by ČT vytahovala více zapomenutých inscenací, kterých se jí po archívu válí nespočetně.(7.4.2018)

• sator

Mít takovou babu doma tak jsem vrah...je to stejný typ ukafraný manipulující ženský co ví všechno nejlíp jako v Eliščině rodu...(9.4.2018)

• - V závěrečných titulcích je Vilém Besser uveden jako Míla Besser. Touto přezdívkou ho oslovovali jeho přátelé. (bomber7)