Začít znovu

• Austrálie

Things to Come

Francie / Německo, 2016, 98 min

• vydumnica

Dost slaby film. Privela zbytocnych dialogov, citatov, filozofie. Miestami som sa v kine nudila. Film vo mne nevyvolal nijake emocie, s postavou som neprezivala jej problemy. Z kina som odchadzala trosku sklamana. Kladne hodnotim len pekne prostredie, hudbu a za najlepsi moment filmu povazujem zaber na novorodeniatko, bolo krasne. Film ako taky nema pre mna ani nejaku hlboku myslienku a ten vztah profesorky a byvaleho ziaka bol velmi zvlastny. Hlavna postava mi ani nebola az taka sympaticka...Dve ale take slabsie hviezdicky.(27.6.2017)

Klasický festivalový film s "náročným" tématem, jímž je hledání sebe sama ve světě opuštěných a nenaplňovaných lásek. Takže se rozhodně nejedná o nějaký strhující příběh nebo silný děj. Začít znovu je hodně meditativní smímek, který se táže po podstatě svobody a vztahů, a plyne pomalu, tempem trochu připomíná četbu Proustových románů. O to zajímavější je, že za ním stojí teprve pětatřicetiletá režisérka. Ovšem i tak je působivý, za což může hlavně představitelka hlavní role, Isabelle Huppertová. Ta je sice trochu starší, než měla její postava být (v době natáčení jí bylo třiašedesát, rozhodně víc než postavě, a to bylo znát), ale zvládla ji s bravurou. Moudrost, nadhled, ale i zranitelnost a nejistota z ní čiší na správných místech. Právě její sledování dělá z filmu, který diváka nezaujatého primárně ženským tématem může trochu nudit, zážitek.(2.3.2018)

Pečlivě vedená práce s herci, ne zcela koncepční střih a snímání. Můj pocit po zhlédnutí je stejný jako ten, který prožívá protagonistka - nejistota. Nejistota z toho, kam mě film zavede. Nejistota z postav, které mi film nabídne. Nejistota z provedení. Přesto s koncem nemůžu říct, že bych byl otrávený. Huppertová tradičně bravurní a víc jsem tak asi nepotřeboval.(3.12.2016)

Ne úplně snadno stravitelný snímek plný filozofických myšlenek a hledání životní cesty a spokojenosti. Film tak trochu nikde nezačíná a nikde nekončí, ale vedle vitality životem zkoušené hlavní postavy mě zaujal třeba i humornými scénkami pro odlehčení nebo krásnými pohledy na francouzské Alpy či Bretaň se slušivým hudebním doprovodem. Isabelle Huppert tato role skvěle padla, přestože je starší než filmová postava. Festival francouzského filmu, Lucerna.(25.11.2016)

Film nemá oslnivý děj, herce či výpravu. Svým intelektuálním zaměřením se určitě nestane masovým trhákem. A přesto... 1) 35letá scenáristka a režisérka Mia Hansen-Løve sepsala příběh podle zážitků své matky. 2) Nádherné lokace plné atmosféry a každodenní nenápadné události vytvářejí dojem, jako by se nic moc nedělo. Ale děje se. 3) Vemlouvavá píseň Deep Peace od Donovana dotváří atmosféru zralosti a nadhledu. 4) 63letá (!) Isabelle Huppertová (učitelka filosofie Nathalie) se své role zhostila skvěle. 5) Nemohl jsem nezaznamenat zajímavé kluky. Je to 30letý Roman Kolinka (bývalý student Fabien) a 23letý Solal Forte (syn Johann). 6) Výstižný koment: Oktavianus***.(28.5.2018)