Z Paříže do Paříže

(festivalový název)

Z Paríža do Paríža

Drama / Válečný

Francie / Kanada, 2017, 110 min

Velice specifický pohled na válečnou Francii, okupovanou i kolaborující, očima chlapců, kteří na své cestě za přežitím prošli současně strastiplnou duševní proměnou. Opustit svůj bezstarostný svět dětských her, popřít sebe sama a vyrovnat se s všudypřítomným nebezpečím a strachem, to chce velkou odvahu. Jejich příběh je proto úžasný a samozřejmě také notně emotivní, i díky obrovské dávce štěstí, které jim osud daroval, aby ho mohli vyprávět. Jeho filmová podoba je po všech stránkách vynikající, počínaje provázáním jednotlivých scén, přes postupné proměny nálad nebo výtečnou atmosféru ve všech polohách a konče hereckými výkony hlavních hrdinů. Krásný snímek, při němž někdy přeběhne mráz po zádech, ale který jindy naopak chytí za srdce. 90 %(6.6.2017)

Po prevažne televíznych projektoch režisér Duguay dozrel a ponúkol nám strastiplnú cestu dvoch chlapcov, ktorí utekajú pred represiami voči židovskému obyvateľstvu. Celé poňatie príbehu je skvostné, má prívetivú nadsádzku, romantiku nezbedných chlapcov a hoci je vo vykreslení fašistického teroru umiernený ( skoro všetko je točené z pohľadu mladšieho z bratov ), pozorný divák vníma nebezpečenstvo a hrôzy vojny aj tak. Potešili ma aj scény s francúzsko-nacistickou domoobranou, predsa len tieto veci nie sú vidieť v podobných filmoch. Duguay vsadil na istotu a vyplatilo sa mu to, zbytočne netlačí na pílu, príjemné alebo dojímavé scény strieda s nebezpečenstvom a tak si s istotou ide pre divácky úspech. Možno sa mu práve tento aspekt dá vytknúť a niekedy mohol pritvrdiť, mne sa však jeho prístup páčil, lebo sa nesnažil o vytĺkanie diváckej pozornosti za každú cenu. Jeho film je kompaktný, drží pohromade a divák má po zhliadnutí príjemný pocit, že videl hodnotný film plný odvahy a rodinnej súdržnosti.(24.6.2017)

Drama vypráví o dvou bratrech na útěku a silných rodinných vztazích, na které se příjemně kouká a celá zápletka svižným tempem utíká. Dětští herci hrají perfektně a člověk jejich dobrodružství prožívá na plno až do konce. Duguayvo se nedá co vyčíst, ale na můj vkus příběh režíruje příliš na jistotu a vyhrazených mantinelech. Nedokáže nikdy mile s nadsázkou hýbat emocemi jako Páni kluci, Bylo nás pět nebo naopak vygradovat drama a ukázat pravou tvář války, bez obalu jako ve filmu Běž, chlapče, běž. Zavděčit se co největšímu počtu diváků není vždy ta správná cesta........6/10(4.6.2017)

Skvěle natočené válečné drama o osudech dvou bratrů, jež je podáváno s nevinným dětským náhledem, které postupem času graduje, aby udělalo místo syrovému nádechu války. Un sac de billes v těchto ohledech hraje na jistotu-předem totiž víte, jak se zhruba film bude odvíjet a jak dopadne. Právě tento atribut mi místy docela vadil, jelikož tento příběh a film samotný by si zasloužil ještě o kousek více "ponoření se" do mentality lidí ve válečných letech, což jde také ruku v ruce s faktem, že nám režisér Christian Duguay mohl více poodhalit brutální syrovost Druhé světové války v okupované Francii. Takto je snímek Un sac de billes "jenom" dalším filmem na který se sice hezky kouká a pobrečíte si u něj, nicméně element překvapení a filmařské kreativity zde zcela chybí. PS: Maličká role Marka Vašuta velice potěšila!(23.6.2017)

Jedná se o remake první adaptace románové předlohy https://www.csfd.cz/film/69990-un-sac-de-billes/diskuze/ - Un sac de billes(18.6.2017)

Z Paříže do Paříže je filmem, který jste už viděli. Síla rodinného pouta, těžká období druhé světové války a židovští kluci popírající své vyznání kvůli Němcům. Je pravda, že nic extra nového zde nevidíme, ale na druhou stranu - jestliže film maximálně funguje, nespadne vyloženě do klišé, líbí se mi příběh i herci, technické zpracování a nikde není žádné slabé místo...co potom na filmu kritizovat. Naopak, je to film o dětech a dost možná teoreticky i pro děti, popř. mládež. A myslím, že je to tu podáno naprosto nádherně, divák každého věku vše pochopí. Mě občas i mrazilo či dojímalo. Z filmu sálala jakási krásná nepošpiněná čistota. Jinak si ale dovolím ještě malé srovnání s filmem Běž, chlapče, běž, který byl dle mě ještě o fous lepší, napínavější, drásavější, přesto krásný. Mohu však klidně doporučit obojí.(29.5.2017)

Já prostě miluji francouzské filmy. Netuším čím to dělají, ale od klasických hollywoodských filmů nebo od Anglických se prostě liší a vždycky jsou tak krásně natočené s takovou lehkou atmosférou. Tenhle film není výjimkou. Při sledování filmu jsem měla pocit, jako bych tam byla s nimi a prožívala každý okamžik. Je neuvěřitelné čím vším si museli projít, aby se nakonec v pořádku dostali domů. Samozřejmě na konci filmu nechyběly slzy, ale to jsem celá já.(9.6.2017)

Pekny film, ostal som prekvapeny co Christian D. splacal. Nakuknul sice na druhu vyvrazdovacku , ale nechal ju na druhej kolaji. V jej tieni sa bros. presuvaju ,putuju, utekaju mozol-nemozol, aby si zachranili zidovsku kozu. Nenasilne sentimentalne, hrave , vesele, a veruze aj vazne a silne sceny, pekne vykomponovane drzia pohromade..no CH. D. sa nerozplyva nad debilitami. Maly ´Jo ma dostal, a zaryl sa mi hlboko medzi rebra. Maly Velky film.(6.6.2017)

Dostalo mě to, ano, jak již bylo řečeno, filmů s podobnou tématikou tu bylo již mraky, ale přiznejme si, koho z nás příběh dvou bratrů Mauricie a Josepha nedojal? Úžasně ukázaná bratrská láska, podkreslena naprosto neuvěřitelnými hereckými výkony našich dvou hlavních představitelů, kteří by si za tyto role zasloužili Oscara.(13.6.2017)

Když jdeš, nesmíš se otáčet, jinak si nabiješ.... Mám obecně moc rád filmy podle skutečných událostí, mj. i proto, že když je v nich člověk svědkem těžko uvěřitelných náhod, může si být skoro jistý, že to není žádná chyba ve scénáři. V příběhu židovským chlapců Maurice a Josepha, kteří doslova bojují o přežití, není o náhody a šťastná vyústění vypjatých situací nouze. Už ve vlaku z Paříže je před Němci zachrání jeden katolický kněz. Jiný kněz (biskup) zase dokáže nakonec přesvědčit nedůvěřivého nacistického velitele, že křestní listy, které mají dokázat že chlapci nejsou židé, jsou skutečně pravé. Kluci mají též štěstí, že při přechodu do dosud neokupované zóny na jihu Francie narazí na skutečně poctivého převaděče. Pomůže i doktor, který vydá potvrzení, že obřízka Josepha byla provedena ze zdravotních a nikoliv náboženských důvodů a následně mu zachrání život podáním silných léků. Zkrátka o setkání s dobrými lidmi není v tomto příběhu nouze a příběh nakonec skončí v zásadě dobře. I když čistý happyend v americkém stylu se nekoná. A to je asi dobře, protože by to už vážně bylo na úkor uvěřitelnosti. Ohromně silná pro mě byla scéna, ve které mladší z kluků Joseph prokáže, že i on sám je dobrý člověk, když po osvobození zachrání před lynčem francouzského kolaboranta, který aniž to tušil (protože sám byl antisemita), mu v závěrečných měsících války pomohl přežít. "Jsem Žid, jsem Žid," křičí ze všech sil Joseph, a prožívá přitom úžasný pocit úlevy, při němž se konečně po letech skrývání může přiznat ke své skutečné identitě.(4.6.2017)

Filmu se podařilo vytvořit ve mě dokonalou empatii k jedné židovské rodině za druhé světové války. Přestože se příběh soustředí na dva nejmladší bratry, tak mi záleželo na všech členech rodiny naprosto stejně. Ba dokonce otec mi nejvíce přirostl k srdci a jeho herecký výkon mě jednoduše nadchnul. Po filmu jsem pouze přemítal v jaké krásné době to vlastně žijeme. Silný zážitek. PS: Rozhodl jsem se udělit tomuto židovskému filmu štědrých 5 hvězd.(28.5.2017)

S tímto hereckým obsazením ani nešlo natočit jiný film, než pořádný doják. Pěkný příběh je zpracovaný do kvalitního scénáře. Příjemné pokoukání není rušeno moc drastickými scénami, vše je možná až moc uhlazené a utrpení je tu spíše v náznacích. Právě proto je film přijatelný pro širší publikum. Zkrátka dětské osudy zaujmou skoro každého. I když to občas balancuje na hranici vkusu, Francouzi si s tímto vždy uměli poradit. 4-(21.6.2017)

Nadherny pribeh plny emoci pri dobrodruzne ceste za zachranou zivota...(4.6.2017)

mily film. standart studia gaumont.(20.6.2017)

Téma filmu není neobvyklé,ale zpracování je tentokrát odlišné.Celým filmem prostupuje jakási odlehčená atmosféra,která je typická ocitnete-li se ve Francii.Ačkoliv se na plátně dějou věci,které jsou pro hrdiny nebezpečné a bolestné,tak celková atmosféra vám říká,ale vždyť to není tak hrozné.Možná z pohledu dětí jsou věci vždycky nějak optimističtější.(4.6.2017)

Nádherný film na konci jsem já i můj kámoš málem brečeli 10/10(9.6.2017)

Poetika, nádherně natočené exteriéry Francie, letní atmosféra... Duguay režíruje a vede herce dobře, celkové filmařské stránce nelze téměř nic vytknout a do kina se vyplatí jít. Pojetí je jednodušší, válka taková pohodička nebyla, takže až na několik scén, které jí dávají sice hodně připomenout, je to spíš dobrodružně klukovský rodinný film. Ale fakt pěkný. 80 %(10.6.2017)

SKVĚLÝ FILM Skvělý film, který vás dojme, který vám ukáže jsou na světě dobří lidé, co riskují život, aby pomohli neznámým chlapcům přežít a někteří se pro ně i obětují. Film ze kterého budete mít husí kůži celý den (alespoň já ji měla).Také mě bavilo hledat české herce. Byla jsem s dabingem a docela lituji, protože francouzština by tomu dodala šarm, ale dabing byl celkem ucházející. Film moc doporučuji a za mě určitě 100%.(10.6.2017)

Myslím, že tento film nadchne všechny lidi, různých věkových kategorií. Na film jsem byla ze školy a překvapilo mě, jak příběh (podle skutečné události) umlčel sál plný puberťáků. Líbil se mi příběh, provedení i kvalitní herecké výkony. Třešničkou na dortu je pak to, že se film natáčel také v Česku a vedlejší rolička Marka Vašuta.(20.6.2017)

Nebezpečné dobrodružstvo dvoch chlapcov, nútených dospieť trošku skôr v ťažkom období druhej svetovej vojny. Máme tu kus drámy a zážitku z vojny, ale nechýbajú ani úsmevné situácie. Chalani sú sympatickí herci, nehovoriac o kráse francúzskeho vidieka a historického Paríža, či Nice.(23.6.2017)