Juraj Herz si v hororových příbězích libuje. Já už tolik ne. Vždycky mě tahle "pohádka" děsila a děsí, přesto na ní něco je. Temná, ponurá atmosféra a dokonalá hudba dělá z filmu solidní horor. Pokud bych měla jmenovat nejpůsobivější český horor, tak mě právě napadne tento a to nemusím dlouho přemýšlet. Kdysi jsem četla jednu povídku od Sapkowského a v hlavě se mi vyrojily vzpomínky z toho to filmu. Jo, jo lidská představivost dělá divy, zvlášť, když má někdo bujnou fantazii.(19.10.2008)

Až neskutečně děsivé pojetí již tak dosti děsivé předlohy. Juraj Herz tenhle žánr vždycky zvládal s přehledem. Vlastimil Harapes je vzhledem ke svému povolání a tělesné stavbě ideální představitel netvora a je podpořen geniálním dabingem Jiřího Zahajského.... Tenhle žánr pohádek pro dospělé, to je moc pěkná věc.... Mělo by to vznikat častějí...(16.3.2009)

Už název, evokující můj strastiplný životní úděl a vlastně rutinu ( Ne, pannou se necítím), jasně vypovídá, že se bude jednat, buď o v dnešní době běžný scénář ke špatně zapíchanému pornu a nebo ...co to melu, vždyť je to na ČÉTÉ, takže tam se mnou maximálně vyjebou vypitchenou Marcelkou Augustojc, tedy jedná se o jedinou možnou alternativu a to tu, která mě dodnes donutí se odpoledne v tramvaji pomočit. Traumatizující, hororová, brutálně deprimující pohádka pro starší a pokročilé, i když kdejaký drzý harant by ji měl povinně sledovat v trestu. Hapkova muzika, panoptikum zjevů, temnota...no, já se tenkrát jako čerstvý padesátník opravdu bál, dnešní degenerace se jistě pochčije smíchy při čtení mých rozklepaných, gerontích názorů, ale dost možná jen proto, že od věčného vysedávání u komjůtru mají oslabené svěrače. Takže urine jsme si probrali a vraťme se k filmovému kusu, dovolím si mu vytknout ještě jednu maličkost, tou trivialitou je obsazení Vlastíka Fenky, neboť, pokud si dal tvůrce tolik práce s tím, že nechal Zobana namluvit někým jiným, pak se tento transexuální baletka nemusel na konci ani zjevovat....panna v té době již jistě stejně nebyl a tudíž to postrádalo jakýkoliv sysel, neboť název díla se mohl snadno přejmenovat, sám ze zkušeností vím, že trvání na čemkoliv panenském je bláhovost, snad jen s výjimkou olivového oleje. No, Herz býval kabrňák.(5.7.2013)

Tohle není pohádka pro děti, ale horror pro dospělé! Když jsem ho jako malej viděl poprvé, měl jsem tak nahnáno a tak hrozně se bál, že jsem měl potom noční můry, které trvaly opravdu aspoň přes 10 let!! V noci když jsem šel na záchod, málem jsem se podělal cestou. I dnes mám stále takové nepříjemné pocity. Prostě Juraj Herz je hororář jak vyšitej a tohle je jeho nejlepší hororové dílo. Nutno k tomu připočíst temnou varhaní hudbu Petra Hapky a úžasnou výtvarnou stránku mistra Josefa Vyleťala (který už bohužel podlehl své závislosti na alkoholu a před pár lety usnul navždy). Jeho obrazy, všechny rekvizity v hrůzostrašném zámku, masky, včetně té Netvorové jsou prostě ukázkou pravé temné hororové práce! Klobouk dolů, v životě jsem nic podobného neviděl. Když se zmíním o hereckých rolí, to jé též neskutečně skvěle obsazené, charistmatický Václav Voska jako otec svých třech dcer, dcery v podání Jany Brejchové, Zuzany Kocúrikové a nejmladší - Panny - překrásně uhrančivé Zdeny Studénkové (nadabované krásným měkkým hlasem Taťány Medvecké) anebo Netvora - Vlastimila Harapese (taktéž nadabovaný příjemně hladkým hlasem Jiřího Zahajského). Tenhle ojedinělý filmový skvost mi navždy zůstane v srdci.(9.2.2013)

Jako dítěti mi tento film naháněl takovou hrůzu, že jsem ho nebyl schopný dokoukat do konce. Dnes se na něj podívám rád a konečně docením hudbu, výpravu, kostýmy, masky či nápaditou režii pana Herze. Hlavně hororová atmosféra je zde navozena naprosto dokonale a dokud není netvor vidět v celé své obludné kráse, jedná se o jednu z nejnapínavějších pasáží, kterou kdy náš film nabídl. Panna a netvor je dodnes můj oblíbený horor a po výtvarné stránce jeden z nejlepších českých snímků vůbec. Maniodepresivní podívaná na druhou, která po letech neztratila nic ze své děsivé krásy.(30.11.2009)

• - Snímek byl z úsporných důvodů natáčen ve stejných ateliérových stavbách jako pohádka Deváté srdce. (hippyman)

• - Film získal Velkou cenu publika v Paříži na Mezinárodním festivalu fantastických filmů, a také Zlatou medaili za nejlepší film na Filmovém festivalu hororu v Sitges. (M.B)

• - Hlasy obou hlavních představitelů byly ve studiu přemluveny Taťjánou Medveckou a Jiřím Zahajským. Zuzana Kocuriková pak Jorgou Kotrbovou. (rawboy)