Dominic Toretto (Vin Diesel) si myslel, že si konečně bude moci začít užívat klidný život s Letty (Michelle Rodriguez) a synem Brianem, jenže pak se ozvala jeho minulost. V týmu lumpů, kteří se rozhodli ovládnout svět, figuruje i člověk, který je stejně odvážný a nebezpečný jako Dom. A taky skvěle řídí. Koneckonců je to jeho bratr Jakob (John Cena). Rozešli se ve zlém po smrti otce a je jasné, že pokud se jejich cesty znovu zkříží, bude je to asi oba hodně bolet. A protože Jakobovi pomáhá s realizací jeho plánů geniální hackerka Cipher (Charlize Theron), se kterou jsme se seznámili v předchozím díle, musí Dominic tváří v tvář přesile dát znovu dohromady „rodinu“ rychlých a zběsilých řidičů. S nimi se vydá na neuvěřitelnou štreku, která vede přes Londýn, Tokio, středoamerickou džungli a historické uličky Edinburghu až do Ázerbájdžánu. Tam všude budou porušovat dopravní předpisy a fyzikální zákony a pokoušet se přitom zachránit svět. (CinemArt)

MrHlad

Tupé akční filmy jako Rychle a zběsile pracují s jednoduchým pravidlem – musí se v nich dít dost zajímavých věcí na to, aby člověk neměl důvod zabývat se tím, jak moc nedávají smysl, kolik se v nich poruší fyzikálních zákonů a že je to vlastně celé volovina. Devátý díl téhle autíčkářské série to nezvládl. Justin Lin režíruje překvapivě znuděně a nenápaditě a jeho akční scény jsou o úroveň horší než to, co předváděl ve starších filmech, nebo s čím přišli jeho pokračovatelé. Jo, pořád to tu bouchá, do něčeho se bourá, odněkud padá, rychle se jezdí a ještě rychleji řadí. Ale oproti předchozím dílům tu prostě není nic, u čeho by si člověk řekl „wow, tohle bylo tak cool, že je mi jedno, že Vin Diesel neumí hrát a nemá krk.“ Navíc bohužel zmizely všechny zábavné charaktery a postavy, které byly schopné s Dieselem držet krok a usazovat ho, takže tu je teď jen on jako alfamachoborec a kolem něj pobíhají šášulové, jejichž původním úkolem v sérii bylo dělat humor a teď se marně pokoušejí tvářit jako hrdinové. Upřímně existuje někdo, koho reálně zajímá cokoliv o postavách Tyrese Gibsona, Ludacrise nebo Nathalie Emmanuel? Diesel je v tom sám. Cena vážnou hereckou polohu naprosto nezvládá, Charlize Theron má víceméně větší cameo a celé se to vleče odnikud nikam a i u těch nejpovedenějších akčních scén si člověk řekne maximálně „OK, ale posledně jste to zvládli o dost líp.“ Deváté Rychle a zběsile je pravděpodobně stejně pitomé jako předchozí díly. Jen je to díky unylé akci a nenápadité režii mnohem víc vidět. A mnohem větší dřina dokoukat. ()

Rimsy

Možná už prostě moc není, kam to posouvat. Zatímco předcházející osmička dokázala vytvořit pár velkolepých akcí i zábavných momentů, aktuální devítka vedle ní působí jako chudý příbuzný. Ty nejzajímavější postavy zmizely, a přestože se několik staronových obličejů objeví, zájem v divákovi vyvolají jen pramalý. Akce je samozřejmě zvládnutá, přestože běží spíše na volnoběh. Velmi podivně působí repliky, že je třeba se spoléhat na fyzikální zákony – přičemž právě ty pochopitelně trpí nejvíce. To by bylo v pořádku, jenže proč na to ještě upozorňovat, že? I Dieselovy proklamace o důležitosti rodiny skřípou jaksi víc než jindy a zbytečně natahují už tak přehnanou stopáž. Při projekci jsem ale netrpěl a uznávám blockbusterově-výplachové kvality. Pokud chcete navštívit znovuotevřené kino s cílem vidět drahý a blbý biják, i takto rutinně odvedená práce dovede zabavit; ale o výrazný, nadprůměrný či jakýmkoli směrem posouvající příspěvek do série se jistě nejedná. ()

Toren

4/10. Znuděný až na půdu. Devítka působí jak ojetina, které se zasekla převodovka, kouří z kapoty a točí se nonstop v kruhu. Vše jsme v téhle sérii viděli dříve a mnohem lépe. Chtělo by to akutně nějakou změnu, protože tahle kdysi zábavná stupidita dojela do slepé uličky. Dieselovo ego hází klacky pod nohy jakékoliv snaze o uvolněnost a kýč vidíte cákat doslova v každé scéně. Během dvou a půl hodinové stopáže doslova neexistuje čas na nic jiného, než na zádumčivé pohledy (místo smysluplných dialogů), sem tam hozený vtípek (Roman se snaží) a hromady akce, která nudí svým absolutně nekreativním provedením (světlá výjimka budiž díky první scéně s magnety a holčičím kočkováním). Pro mě slušné zklamání. Více: ZDE ()

Spiker01

Je duben 2020 a do světových kin se řítí houf řvoucích motorů a zneuctěných převodovek. Střih, jak všichni víme, to se nestalo. A hlavně kvůli tomu dlooouhému čekání v podstatě na libovolný blockbuster jsem se hodně těšil. A za část mého zklamání může též Universal, který do trailerů naskládal i to, co mělo zůstat překvapením. Ale samozřejmě to je ten menší problém. Fast 9 pokračuje v trendu zejména posledních pokračování této megavýdělečné série, vymýšlí, replikuje a paroduje další a další způsoby překračování fyzikálních zákonů, aby v další scéně perfektně vysvětlilo, jak moc je to realistické. Tento film je obřím slepencem mnoha dějových linek snad všech dílů, přímo na míru ušitá zejména komerčnímu zachránci této zběsilé série, Justinu Linovi, a ve výsledku mi to přišlo ještě delší, než to ve skutečnosti bylo. V podstatě každý díl se mi něčím líbil, ale devítka mi přišla do jisté míry ubíjející a ačkoliv nemůžu říct, že jsem se nudil, ničím mě to extra nenadchlo, vtipy z 90% mířily naprosto do prázdna a mírou absurdity už to zkrátka asi u mě dosáhlo únosné míry. John Cena je rozhodně cenným přírůstkem ságy, ale paradoxně mi přijde, že opět zůstal ve stínu svého staršího bratra (a propos, flashbacky mě vůbec nechytly a jen zbytečně užíraly čas, i když příběhově byly nutné). A spoustu lidí už patrně zapomnělo, ale mně tu zkrátka ten Paul Walker chyběl (nejen kvůli tomu, že se tu o něm konstantě mluví). A spolu s ním také the Rock, který se snad ještě někdy objeví. Pokud tohle má být začátek poslední trilogie této mega vytrvalé ságy, tvůrci se budou ještě muset setsakra posnažit, aby se znova neopakovali a dát si přece jen záležet na nějaké hutné akci třeba v menším měřítku. V tomhle případě platí, že méně je někdy více. A mé rozčarování jen dokládá to, že po delší době nemám chuť jej vidět podruhé znova v kině. ()

Enšpígl

Tak nám do kin dorázil první blockbuster, což bylo hodně rychlý, ale příběh je docela zběsiílía neocením ho ani po 9 měsících lockdownu bez kin. Máme tam opět brášku jako novou postavu a možná to právě na něm taky upadá, John Cena ztratil charisma drsoně a protože herectví nikdy nenašel nemá moc na čem stavět svou přitímnost před kamerou, kromě toho, že je teda "chlapák". Jasně kluci se tam perou s klukama, holky s holkama a taky kluci s holkama a tak nějak to tam docela hodně bouchá, samozřejmě autíčka nesmí chybět, ale přijde mě to, jak akce bez ladu a skladu. To že tvůrci propadali z fyziky a s logikou se ještě neseznámili, to by až tak nevadilo, ale to, že postavy se tam ukazují jak právě vylosovaných šťatsných deset aniž by tam měli svůj smysl nebylo dobrý. Nejvíc mě bavil začátek a "stathamovský" dodatek. Ten vesmír, to bylo vysloveně trapný. Major Zeman měl 30 případů, tak uvidíme kolik rychlostí bude mít pan Toretto. ()

• Během natáčení se ošklivě zranil dublér Vina Diesela, Joe Watts. Při skoku z balkónu si poranil hlavu a z placu jej musela ihned odvézt rychlá záchranná služba. (mokki5)
  • Postava Cipher (Charlize Theron) je první, která se v celé sérii objevila hned dvakrát, jako hlavní záporná postava. (mokki5)
  • Film se natáčel od 24. června do 11. listopadu 2019. (fanda124)