Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po velmi úspěšné novele genárala Lew Wallace, po úspěšné divadelní hře a po krátkém patnáctiminutovém krátkometrážním filmu z roku 1907 se Ben Hur dočkal velkolepého zpracování ve filmové podobě. A tou je němá verze z roku 1925. Židovský princ Juda Ben Hur žijící se svou matkou a sestrou v Jeruzalémě, se po letech setkává se svým dětským přítelem Messalou. Messala, vychovám římany, se stal tribunem a je naplněn římskou filozofií o dobývání světa, čímž mezi dávnými příteli vznikne nepřátelství. Při nešťastné nehodě je zraněn vysoce postavený římský důstojník a Messala pošle Ben Hura na galeje a jeho matku a sestru uvězní. Juda přežívá na galejích pouze díky touze po pomstě a víře v Boha. Při námořní bitvě, kdy je loď na které sloužil potopena, zachrání život římanu Qiuntu Arriovi, veliteli lodě. Quintus přijme Judu za svého syna a společně odjíždějí do Říma, kde se Juda stává idolem tehdejších obyvtel díky svým vítězství v závodech koňských čtyřspřeží. Odjíždí ale do své rodné Judee a Jeruzaléma, aby našel zbytek své rodiny a pomstil se Messalovi.

Na svou dobu byl Ben Hur velmi převratný, protože používal rané verze Trechnicoloru, mnoho kostýmů a scén. V době, kdy nejdražší filmy stály 200 000 dolarů, stál Ben Hur neuvěřitelné 4 miliony dolarů. Kromě příběhu Judy Ben Hura je film zaměřen i na příběh Ježíše Krista. Zajímavostí je i to, že na tomto zpracování se podíleli William Wyler a Sam Zimbalist, režisér a producent nejslavnější filmové podoby tohoto příběhu z roku 1959, který získal úctyhodných 11 Oscarů. (Sharlay)

(více)

Recenze (27)

Matty 

všechny recenze uživatele

Opravdový kmet mezi okázalými historickými velkofilmy. Film dlouhý, ale ne k nepřežití, film němý, ale nově opatřený vynikajícím orchestrálním soundtrackem dirigovaným Carlem Davisem, film černobílý, ale obsahující i několik barevných scén, film silně náboženský založený, ale až na posledních pár minut, jež by mohly posloužit coby ilustrace Bible, svou pobožností neprudící. Mnohé velkolepě pojaté scény se vám nejspíš vryjí do paměti, ať už přepadení římského loďstva piráty, nebo monumentální závod čtyřspřeží, známý hlavně z pozdější verze Williama Wylera. Ben Hur je pořádným kusem filmařiny, který dá připomenout zašlou slávu němého filmu a mistrovské způsoby vyprávění vlastní mnohým tehdejším režisérům, jako třeba právě Fredu Niblovi. 85% ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Strhující podívaná, ze které si veleslavný remake vypůjčil více, než bych čekal, a ještě to několikrát vylepšil. Překvapilo mě navíc, jak je tento Ben Hur odvážný až surový. Zejména tedy během námořní bitvy se dějí věci nevídané, ať už se zrovna mává hlavou nabodnutou na meči nebo proráží loď beranidlem s uvázaným otrokem. Nebýt rozplizlého závěru, kde je zbytečně zapleteno shánění legií na pomoc králi a naopak trochu odbyto shledání s matkou a sestrou, dal bych pět hvězd. ()

Reklama

Véča 

všechny recenze uživatele

Ben-Hur z roku 1925 je už druhou adaptací románu generála Lew Wallace.I když má v podtitulu příběh Krista je to především příběh o útrapách mladého židovského knížete Judy Ben-Hura.Dlouhý a těžko stravitelný román je zde převeden do kouzelné formy.Náladu a dojem z filmu umocňuje použití barevných filtrů.Zvláštně je zde zpodobněno malomocenství-malomocní mají obličeje tmavě nalíčené.Známý závod kvadrig nemá šanci v němém filmu tolik vyniknout,protože koně se hýbou příliš rychle než aby 18 snímků za sekundu mohlo zachytit plynulý pohyb,proto se pohybují trochu trhaně.V jednom z dokuentů o Ben Hurovi bylo řečeno,že při scéně námořní bitvy že lodě začaly hořet doopravdy a někteří komparzisti se utopili.Herci trochu své grimasy a gesta přehánějí,ale v celku to na výsledném efektu nezanechává žádný zvláštní dopad. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Ben Hur je asi jedný film, jehož remake byl úspěšnější a lepší než jeho originál. Nutno ovšem přiznat, že tento němý snímek mohl těžko konkurovat veleslavnému filmu s Charltonem Hestonem, jenž se poté stal rekordním sběratelem Oscarů. Němý Ben Hur má trochu pomalejší rozjezd. Přesto však v některých aspektech svůj remake dostihuje. Jsou to skvělé masové scény a rovněž famózní závod koňských čtyřspřeží. Kdyby tak šlo tuto němou verzi ozvučit, sám bych byl mnohem zvědav, která verze by v mých očích byla lepší. Jedno je nezpochybnitelné. Tato původní byla vzhledem k mrtvým koním krvavější. Originálního Ben Hura však lze milovníkům němých filmů jen doporučit a po mých zkušenostech nejlépe před zhlédutím verze z roku 1960. ()

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Ben-Hur ročník '25 rozhodně nezapře fakt, že jde o nejdražší film němé éry... Grandiózně pojatý příběh knížete Hura je od prvích okamžiků až po epilog napěchovaný napětím, krásnými nákladnými scénami, velkolepými námořními bitvami, závodem kvadrig atd. atd.... Prolínání životních osudů mladého knížete a Ježíše zdůrazněné kolorovaným odlišením "Kristových scén" sice na mě místy působilo rušivě, ale zřejmě mělo svůj smysl, jenž bude odhalen v závěru filmu (nechci spoilerovat), ovšem každému asi je jasné, jaký obecný smysl může mít Ježíšova přítomnost. Zfilmované úryvky evangelií jsou pojaty tradičně, typické je v tomto ohledu zpracování poslední večeře, která je do posledního detailu pohyblivou kopií da Vinciho fresky. Pouze Kristovu tvář během celého filmu ani jednou nespatříme. Ovšem tou hlavní postavou tady není "židovský král", ale mladý Juda, jehož strastiplný příběh je sice vyprávěn napínavě, ovšem scénář se v některých okamžicích nevyhnul dějovým zkratkám a okatým berličkám. I toho patosu v závěru by mohlo být míň. Celkově se mi ale tenhle snímek ohromně líbil a dlouho jsem váhal, jestli nedat plný počet. ()

Galerie (125)

Zajímavosti (26)

  • Filmu předcházel reklamní slogan: “Film, který musí každý křesťan vidět!” (Kulmon)
  • Pro roli Ben-Hura byli zvažováni Rudolph Valentino či Buck Jones. (Kulmon)
  • Je zřejmé, že spousta komparsistů lhala tvůrcům, osvém umění plavat. (Kulmon)

Reklama

Reklama