• Katarine

Otřesný Chris Rock, otřesný překlad (ač chápu, že to není nic jednoduchého, pánové to občas bohužel hodně nedávali) a otřesné reklamy co 15 minut (Američani jsou v tomhle fakt magoři). Ale potlesk všem oceněným. Ač jsem některé filmy neviděla, což rozhodně v nejbližší době změním, tak si myslím, že bylo asi vše zasloužené.(29.2.2016)

• cihlenka

Velmi nezvládnutá role moderátora Chrise Rocka ještě víc pomohla k pravoplatnému označení tohoto večera za nepodařený. Již zmiňované narážky na utlačované menšiny nebyly vůbec vkusné (v tomto duchu byl k zasmání pouze výstup S.B.Cohena), výběr peněz převzatý a celkový výstup uvaděče silně podprůměrný (což by mohlo trošku přidat loňskému hostiteli N.P.Harrisovi, který nevím proč nebyl za svůj výkon veřejností pochválen). Ze samotných výsledků jsem celkem rozpačitá. Díky bohu přeci jenom existuje aspoň nějaká oscarová spravedlnost a nejlepší film právem získal Spotlight. A abych si vylila srdce. DiCaprio je jeden z mých nejoblíbenějších herců, je to chameleon Hollywoodu, mistr převleků a právem pan Herec, ale prostě neberu argument typu „UŽ bych mu to přál“ nebo „po 12ti letech by si to UŽ zasloužil“ HOVNO!! Ennio Morricone na svého prvního oscara čekal téměř 40let a převzal si sošku zaslouženě až letos. Ano, Leo měl mít podle mě oscary už minimálně dva (Co žere Gilberta Grapea a Letec, popř. Chyť mě když to dokážeš) bohužel ale důležitá nominace s potencionálním vítězstvím přišla v silném ročníku. Co se dá dělat, ale nedám mu ho se soucitem za film, kde neřekne téměř nic a s vidinou zlatého ocenění vleze polonahej do koně. Prostě ne, mě si rolí Revenanta nezískal a Iñárritu je pro mě nepochopeným režisérem s prazvláštním smyslem pro umění. Člověk se může snažit sebe víc, hrábnout si na dno jak nikdy, ale když máte nahovno scénář tak s tim ani ten nejlepší herec nic nenadělá – nebo by to aspoň tak mělo být. Takže v mých očích to byl oscar udělený z lítosti a mým pomyslným vítězem byl obhájce Eddie Redmayne. Naopak jsem mužskou vedlejší roli moc přála Hardymu, který v tom nesmyslným filmu skoro dominoval a je celkem škoda, že společně s výpravou za to trápení sošku nezískal. Zasloužený oscar šel právem do rukou Alicii Vikander i Brie Larson. Ale zase na druhou stranu ten večer mohl dopadnout ještě hůř..třeba děkovnou řečí Matta Damona...(29.2.2016)

I letos jsem přežil útrapné reklamy, ale ten Sly to prostě měl dostat! Jinak, přímo při předávání mě k mému překvapení nejvíce pobavil Sacha Baron Cohen a za ním asi Jared Leto. Nadávání na diverzitu bylo po určité době až přespříliš otravné. Celkově jsem se ale poměrně dobře bavil a samotné výsledky mě v mnoha případech velmi příjemně překvapily.(29.2.2016)

Na jedné straně zajímavě vybráni soutěžící a nejedno přepisování filmové historie, na druhé naprosto nezvládnutá show. Místo toho, aby šla do hloubky, když už se zabývá rasismem a utlačováním, tak jen klouže po povrchu, vypadá příliš křečovitě a hlavně devalvuje samotné ocenění. Úvodní sestřih filmů byl perfektním zopakováním uplynulého roku.(5.3.2016)

Moje první komplet zhlédnuté předávání Oscarů a až na nudného a nevtipného moderátora, kterého jsem přeskakoval, je to takové klasické předávání cen. Nahlédnutí na známé osobnosti ze světa filmů zase z trochu jiného pohledu a ačkoli byl celý průběh děsně nenápaditý, nemůžu říct, že by mě to nebavilo. Mezi pamatování hodné momenty patří především Ennio Morricone, malé vystoupení C-3PO a R2-D2, vymodlené vítězství Lea a hodně dobře vypadající Saoirse Ronan (a hlavně konečně vím, jak se vyslovuje její křestní jméno!).(29.2.2016)

• - Leonardo DiCaprio při předávání Oscarů využil svůj čas na pódiu, aby hovořil o globálním oteplování: „Naše filmová produkce se musela přesunout na jih této planety, abychom našli sníh. Změna klimatu je skutečná a opravdu se právě teď děje. Je to naléhavá hrozba, které musíme společně čelit. Neberte tuto planetu za samozřejmost.“ (Delock)

• - Již od vyhlášení nominací doprovázel tento ročník Oscarů skandál ohledně údajně rasistického přístupu Hollywoodu. V žádné ze čtyř (hlavní/vedlejší-muž/žena) hereckých kategoriích totiž nebyl nominován žádný Afroameričan. Na tuto událost reagoval nejznatelněji afroamerický režisér Spike Lee, který se odmítl ceremoniálu účastnit. Akademie filmového umění a věd reagovala velmi záhy, a to sice prohlášením presidentky Cheryl Boone Isaacs, že dojde k reformě přijímání členů Akademie, aby bylo větší zastoupení menšin a žen. Celá tato aféra totiž zřejmě vychází z faktu, že člen Akademie medián je 63letý bílý muž. (Gypaetus)