• Malarkey

HBO přímý přenos předávání Oskarů po dlouhých letech vzdalo a tak tu loňský rok řada filmových fanoušků přímý přenos na internetu probrečela, protože se na něj pořádně nedalo pro jeho zasekanost koukat. Naštěstí rok 2016 zařídila Česká televize a já bych jí tímto komentářem moc rád poděkoval. Snad jenom škoda, že Chris Rock rozjel přesně druh humoru, který jsem nechtěl. Neustále sypal hlášky v rámci černí vs. bílí a to mě vůbec nebavilo. Nehledě na to, že nepřišel s ničím novým, zajímavým a vysloveně zábavným, co by stálo na zapamatování. O zábavu se tak museli postarat samotní herci, herečky, zpěváci nebo zpěvačky, což se nakonec taky povedlo. Lady Gaga předvedla hodně dobrou show poplatnou k tomu, k čemu skladbu složila. Z projevů byl zaručeně nejlepší Leonardo DiCaprio. Osobně jsem pak měl největší radost z Marka Rylance, který v Mostu špionů předvedl nádherný filmový zážitek. Největší překvapení pak přišlo v rámci nejlepšího filmu, kde by mě Spotlight nenapadl ani v momentě, kdy bych některého z obviněných kněží viděl na vlastní oči. Z předávajících pak byli nejlepší C.K. Louise a Ali G. Toť tak nějak vše k celému ceremoniálu. Bohužel v rámci legrace, vtipu a originality ten nejhorší ročník, co jsem zatím viděl. A na vrub českého komentáře snad jen dodám, že mě nijak zásadně neurážel. Na druhou stranu mi ale taky neřekl nic, co bych už nevěděl. Okna na reklamu podle mě mohli vyplnit nějakou filmovou diskuzí, což se nestalo a byla to škoda. Celkově tak celý ten komentář byl z 95ti procent čistý překlad, který, věřím, nebude nic jednoduchého a také klobouk dolů za něj, ale i tak ho mohli doplnit větším množstvím zajímavých informací, než se ve skutečnosti stalo. Jednou jsou to lidé, kteří se živí publicistikou a filmy jsou jejich koníčkem, což by bylo snem mnohých z nás, tak by pro to také měli mít nějaké větší nadšení a pochopení, ne? Tak třeba příště…(29.2.2016)

Tenkrát poprvé... Vďaka drahej polovičke som si prvý krát pozrel udelovanie Oscarov a hneď v celej/nezostrihanej dĺžke (aj keď až na druhý deň). Milo ma to prekvapilo a na rozdiel od mnohých mi vôbec nevadil afro-humor. Vzklíčilo vo mne semienko nápadu pozrieť si Oscara budúci rok v priamom prenose. Len to chce trochu väčšiu spoločnosť ;)(29.2.2016)

• dO_od

// Jeden z nejhorších Oscarových večerů vůbec. Udělené ceny fantastické, tady snad až na Stalloneho a snub Sorkina nemám jediné výtky, ovšem samotný přenos? Od trapných keců k ještě trapnějším fórkům, nulové charisma Chrise Rocka, uřvané nic - zkrátka promarněná událost skrz naskrz. Kontroverze stranou, tohle byl fail. 2/10(29.2.2016)

• korbitch22

Ubohá fraška, jak nominace, tak předávání, ale to je vlastně takhle už několik let, tudíž žádné překvapení.Nejdřív se musím nahlas vysmát protestům, že Oscaři jsou bez černoškých nominací...to by nebyla přeci amerika, aby v historickém filmu o Čingischánovi nehrálo aspoň pět negrů.Jako by nestačilo, že v každém druhém filmu kde černoši nemají co dělat, až už tématem, prostředím nebo vzhledem k historii jich hraje padesát a jako bonus malý, roztomilý asiat, asi prostě nehrajete tak dobře, tak se nemůžete divit.Teď k nominacím a soškám samotným....zvracel bych ještě několik týdnů.Takový ubohý a tupý béčko, jako je Šílený Max je nominován na nejlepší film roku....jak proboha můžete neskutečně patetické, hloupé a nudné dvd béčko považovat za jakýkoliv art?Pochopím nominace co se týče technických kategorií a dejme tomu, že možná za tu kameru by si zasloužil ocenění, ale ten zbytek?To už se dědci v Akademii vážně sjížděj natolik, že jim mozek naprosto vynechává?Kde je sakra Deppův Black Mass?Kde je do prdele když ne Oscar, tak minimálně nominace pro Johnyho Deppa?DiCaprio si možná odbyl svojí povinnost v nablblém Revenantu, ale za tohle už se vážně dnes udělují ceny?Revenant je typický akademický kýč, který si tou prací kolem možná ocenění zaslouží, ale každý herec z áčkové ligy by to zahrál stejně....ať už by se tam promenádoval třeba Daniel Day-Lewis nebo Robert Downey Jr, všichni by si tu nominaci rutinně odchodily a co vlastně DiCaprio předvedl?Hezky zahrál napadení medvídkem....hůůůůstýýýý.Zbytek ocenění mi byl docela volnej, hlavně v herečkách, tam se letos vůbec nic nedělo a že Stallone nedostal cenu už jen kvůli celoživotnímu odkazu v podobě Rockyho je smutné.Proto jediným pozitivem letošních cen zůstává pouze cena za film, kterou po právu na úkor všech těch nezajímavých, hloupých nebo naprosto nepochopitelných nominací získal jednoznačně nejlepší film uplynulého roku a to strhující a výtečně odehraný Spotlight, aspoň že v tom jediném případě si akademici vyndali hlavy z prdele.Bohužel tyhle ocenění už jsou jen stínem toho, co představovali dříve.K malinám se ani vyjadřovat nebudu, nominace jen proto, že v tom hraje Sandler, nebo že se průměrné drama Padesát odstínů šedi bere moc vážně je ubohé a k smíchu.V loni vzniklo tolik filmové žumpy, že se v nich Padesát odstínu šedi dá brát jako jasný favorit na Oscara.Tahle doba je úplně v prdeli, v lidech, hudbě, chování, politice, puberťácích a bohužel i v tom posledním, co jsem celý život miloval...ve filmech.Tragédie.(29.2.2016)

• Elyssea

Na politický podtext letošních Oscarů si nebudu stěžovat. Rasismus a sexismus prostě v Hollywoodu existuje a není od věci na to čas od času upozornit. O menším poměru rolí pro nebílé herce (ostatně, kolik hlavních rolí pro černé herce, kde nehrají historické osobnosti jste zaznamenali?) není třeba ani diskutovat. Rock ale ve své kritice trefoval do příliš mnoha terčů naráz s velmi proměnlivými výsledky (třeba "pocta" Jacku Blackovi byla vyloženě pitomá) a celkově mi jeho řeč přišla smířlivá ve stylu "je to problém, ale k Hollywoodu to už patří". Proto paradoxně z celého večera nejsilněji vyzněla Lady Gaga a Joe Biden a velká skupina obětí/přeživších sexuálních útoků, kteří si vystačili s jedinou písní na silné téma. Co se týká samotného rozdělení sošek, tak mě překvapil jen Rylence (příjemně) a Spotlight. Leova proměněná nominace má pro mě pachuť Oscara za pět filmů dohromady. Co ale bylo na celém přenosu nejhorší vyjma tuny reklam byl český komentář dua Baldýnský a Michailidis. Takhle naprosto neprofesionální a nepřipravené komentování jsem už hodně dlouho neslyšela. Kromě pitomých poznámek neměli vůbec co nabídnout, většinou byli trapní. Poznámky ve stylu: "na animátory jsou hezcí" a "teď jsem se v těch pohlavích ztratil" u Dánské dívky jsou nejlepšími příklady jejich bezradnosti (mimochodem, pokud je nominovaný film s transgenderovou tématikou a dva herci za role, tak si snad alespoň zjistím správné pojmy a to jak je používat). P.S. Enšpígl zmínil, že mohli zmínit práci Čechů na Morriconeho hudbě. Pokud si to správně vybavuji, tohle jim zcela náhodou neuniklo.(29.2.2016)

• - Již od vyhlášení nominací doprovázel tento ročník Oscarů skandál ohledně údajně rasistického přístupu Hollywoodu. V žádné ze čtyř (hlavní/vedlejší-muž/žena) hereckých kategoriích totiž nebyl nominován žádný Afroameričan. Na tuto událost reagoval nejznatelněji afroamerický režisér Spike Lee, který se odmítl ceremoniálu účastnit. Akademie filmového umění a věd reagovala velmi záhy, a to sice prohlášením presidentky Cheryl Boone Isaacs, že dojde k reformě přijímání členů Akademie, aby bylo větší zastoupení menšin a žen. Celá tato aféra totiž zřejmě vychází z faktu, že člen Akademie medián je 63letý bílý muž. (Gypaetus)