Reklama

Reklama

Oscar 2016

(pořad)
  • USA The 88th Annual Academy Awards (více)
Publicistický
USA, 2016, 210 min

Režie:

Glenn Weiss

Hudba:

Danny Elfman

Účinkují:

Chris Rock (moderátor), Margot Robbie, Jared Leto, Olivia Munn, Charlize Theron, Ryan Gosling, Jacob Tremblay, Lady Gaga, Benicio Del Toro (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Slavnostní vyhlášení 88. výročních cen Americké filmové akademie, živě z Dolby Theatre v Hollywoodu. Uvádí Ch. Rock, komentují T. Baldýnský a S. Michailidis. Cena Americké akademie filmového umění a věd se udílí pravidelně od roku 1929. Letos budou tedy vyhlášeny výsledky jejího již 88. ročníku. V přímém přenosu z Dolby Theatre v Hollywoodu se dozvíme, které snímky a tvůrčí osobnosti si letos odnesou legendární zlatou sošku, která, ačkoli jde o pouhou přezdívku, je po celém světě známá jako Oscar. Mezi nominovanými snímky letos mimo jiné najdeme tituly jako Šílený Max režiséra George Millera, Marťan Ridleyho Scotta nebo Most Špiónů Stevena Spielberga. Šanci na ocenění hereckého výkonu mají také Michael Fassbender, Leonardo DiCaprio či Matt Damon mezi muži a Jennifer Lawrence, Cate Blanchett nebo Brie Larson mezi ženami. Slavnostním ceremoniálem, který bude již podruhé moderovat herec Chris Rock, nás z pražského studia provedou také filmoví publicisté Tomáš Baldýnský a Saša Michailidis. (Česká televize)

(více)

Recenze (166)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

HBO přímý přenos předávání Oskarů po dlouhých letech vzdalo a tak tu loňský rok řada filmových fanoušků přímý přenos na internetu probrečela, protože se na něj pořádně nedalo pro jeho zasekanost koukat. Naštěstí rok 2016 zařídila Česká televize a já bych jí tímto komentářem moc rád poděkoval. Snad jenom škoda, že Chris Rock rozjel přesně druh humoru, který jsem nechtěl. Neustále sypal hlášky v rámci černí vs. bílí a to mě vůbec nebavilo. Nehledě na to, že nepřišel s ničím novým, zajímavým a vysloveně zábavným, co by stálo na zapamatování. O zábavu se tak museli postarat samotní herci, herečky, zpěváci nebo zpěvačky, což se nakonec taky povedlo. Lady Gaga předvedla hodně dobrou show poplatnou k tomu, k čemu skladbu složila. Z projevů byl zaručeně nejlepší Leonardo DiCaprio. Osobně jsem pak měl největší radost z Marka Rylance, který v Mostu špionů předvedl nádherný filmový zážitek. Největší překvapení pak přišlo v rámci nejlepšího filmu, kde by mě Spotlight nenapadl ani v momentě, kdy bych některého z obviněných kněží viděl na vlastní oči. Z předávajících pak byli nejlepší C.K. Louise a Ali G. Toť tak nějak vše k celému ceremoniálu. Bohužel v rámci legrace, vtipu a originality ten nejhorší ročník, co jsem zatím viděl. A na vrub českého komentáře snad jen dodám, že mě nijak zásadně neurážel. Na druhou stranu mi ale taky neřekl nic, co bych už nevěděl. Okna na reklamu podle mě mohli vyplnit nějakou filmovou diskuzí, což se nestalo a byla to škoda. Celkově tak celý ten komentář byl z 95ti procent čistý překlad, který, věřím, nebude nic jednoduchého a také klobouk dolů za něj, ale i tak ho mohli doplnit větším množstvím zajímavých informací, než se ve skutečnosti stalo. Jednou jsou to lidé, kteří se živí publicistikou a filmy jsou jejich koníčkem, což by bylo snem mnohých z nás, tak by pro to také měli mít nějaké větší nadšení a pochopení, ne? Tak třeba příště… ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Chris Rock zahazardoval, vsadil všechno na jednu kartu - a kdyby to šlo, prohrál by i vlastní kalhoty. Už po úvodním monologu přestalo být šití do černobílé problematiky posledních týdnů vtipné a i potenciálně silné momenty (Gaga) tak kvůli rozpačité kolektivní vině smutně zapadnou, v horším případě pak zavání parodií. V kombinaci se skutečností, že mnou nijak oblíbený Šílený Max dostal šanci stát se nejúspěšnějším snímkem večera, jsem nakonec překvapivě často zůstával slušně otrávený. Díky alespoň za zaslouženou sošku pro Leonarda, moje nervy při každé jeho nominaci tak konečně dostanou pohov. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

„I is here representing all of them that's been overlooked - Will Smith. Idris Elbow. And, of course, that amazing black bloke from Star Wars... Darth Vader.“ Nemusí se nám to líbit a můžeme to považovat za vrchol hollywoodského pokrytectví, ale podobně zpolitizované Oscary si doba žádá. Ochota o problémech současné americké společnosti (spíše než celého světa, jak tomu bylo loni) otevřeně mluvit na druhou stranu hlavně odváděla pozornost od neschopnosti tyto problémy řešit nad rámec toho, že o nich napíšeme dojemný song (Lady Gaga) nebo natočíme kvalitní film. Za nejnadějnější nakročení k efektivnímu prolnutí světa umění se světem politiky lze tak považovat pro mnohé nepřípustný výstup Joea Bidena, jakkoli i ten zapadal do celkového konceptu „Hollywood a liberálové sobě“ (zpestřením tak byla slova Adama McKaye, podporujícího krajně levicového Bernieho Sanderse, namířená proti kandidátce demokratů Hillary Clinton). Bohatí bílí lidé to sice z pódia v jednom kuse schytávali, ale víceméně jen v rámci přátelského škádlení a předem domluvené hry, a hlavně – slízli skoro všechnu smetanu. Kompromisní pojetí večera pro mě nejlépe vystihuje proslov prezidentky Akademie, která se kála za nedostatečnou rozmanitost v rozhodnutích stávajících akademiků, aniž by ovšem do budoucna slíbila konkrétní změnu. Chris Rock moderování každopádně ustál se ctí a jeho šlehy díky kauze #OscarsSoWhite alespoň mířily konkrétním směrem a z větší části byly tematicky sjednocené (oproti padni komu padni urážkám Rickyho Gervaise na Glóbech). Na problematiku třídních rozdílů v souladu s náplní svých stand-upů upozornil Louis C. K. a tón, v jakém se měl celý večer v ideálním případě nést (drzý, k věci, ale s velkým nadhledem), naznačil Ali G. Vyjma tradičního in memoriam žádné zdržující střihové koláže, písně spíše jen na zpestření než z povinnosti všechny představit (neboť všechny ani představeny nebyly) a nad rámec tak byly a večeru z poměrně svižného tempa ubíraly akorát medailony nominovaných filmů, zbytečné pro lidi, kteří ony filmy viděli a zároveň příliš stručné, aby něco řekly lidem, kteří je neviděli. Za mne po stránce toho, co bylo (zřejmě) předem připravené spokojenost. Kvalitu hlasování Akademie ani doprovodného komentáře a simultánního překladu živého přenosu na ČT 2 nehodnotím. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Kvality Chrise Rocka nechme stranou, stejně tak výsledky. Humor i vítězové jsou vždy diskutabilní záležitost, která vyhovuje jen části publika a je těžké se zavděčit všem (narozdíl např. od fantastických šatů některých krásných dám jako je Cate Blanchett nebo Olivia Wilde). Co chci hlavně zmínit je sledování přenosu na ČT2. Za prvé - díky za něj. Za druhé - šlo by pár změn? Trojice Baldýnský, Michailidis, Fuka mi nijak nevadí, i přes občas "špatný" humor TB jde o zajímavou trojici, která však zdaleka nevyužívá svůj potenciál. Kdy? Udílení cen má obrovské množství reklam, ČT do těchto bloků pouštěla "svoje" upoutávky na spíše programovou linii, než konkrétní programy (proč?), zde by klidně mohl být komentář nebo jiná diskuze zmíněné trojice. Právě ta jejich interakce mi chyběla, v podstatě Fuka překládal jak mohl, TB+SM (to je jak zkratka nějakých praktik:)) spíše drobně zakomentovali, ale pro trochu znalého diváka vlastně jejich komentář nepřinesl mnoho nového... Třeba mluvit o tipech, favoritech, další provázanosti dotyčných, zajímavostech z okolí, mohlo toho být mnohem mnohem více... Trochu škoda, v mých očích, ale i tak díky. Samotné udílení cen pro mě postrádá zásadní věc, postrádá šťávu. Vše je hrozně nahečmané, střižené reklamou, pak rychle předání další ceny nebo vtípek, rychlá řeč, zase pryč... není tu čas si užít to vítězství, to ocenění, v podstatě jsem měl na konci pocit, že pořad někdo pustil výrazně zrychleně:). ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Poprvé v historii Oscarů mně záleželo na tom kdo vyhraje, alespoň v některých kategoriích, protože jsem si ve Fortuně vsadil a nutno říci, že to bylo příjemné zpestření, zejména když jsem neprodělal. Samotný vyhlášení bylo jedno z nejméně vydařených co jsem viděl. Chris Rock potvrdil, že je megadebil, od začátku se chopil tématu černošského útisku a vydržel s ním opruzovat až do konce. Díky tomu bylo jasné, že atmosféra bude rozpočitá a polehkosti, humoru a uvolněnosti z minulých let ani stopa. Sušenky byly zkopírovaný z dřívejška, kdy se vybíralo na pizzu. S předávajících radši nikdo nic neříkal, děkovný řeči až na tu Leovu taky o hovnu. Tradičně nepřipravené duo Baldýnský - Michaiilidis mě už ani nepřekvapilo, bylo by fajn místo subjektivních názorů se na ten přenos trošku připravit a ne v přímáči přepočítavat, kolik má Rocky vlastně dílů, ale beztak to budou komentovat i příští rok, prachy dostanou, smlouvu taky, tak proč něco dělat jako profík, že ? Pár náznaků profi práce tam bylo, třeba zmínka o Tatře v Mad Maxovi, jenže bohužel subjektivní plky převažovaly a panové Baldýnský a Michailidis tak nepovažovali za nutné říct - připomenout, třeba pro čechy dobře znějící info, že oceněný Ennio dělal svou oscarovou hudbu v Čechách. To příjemnější z večera byl pohled na herečky, zejména Rachel a Reese, vzpomínka na pana Ondříčka, Lady Gaga a Stars Wars. Tak zase za rok, pokud teda nebude vadit že Oscar je plešatej a diskriminuje vlasatý. p.s. jestli zmínili tu hudbu jak píše kolegyně ellysea tak se omlouvám, ale trvám na to, že takhle amaterský český doprod už by měl jednou pro vždy skončit a ne naopak, pánové už mají praxi z HBO kde taky sklízeli kritiku. Abych byl opět konkrétní když si vybavím, kolik se toho dovím za 90 minut při komentování Míry Bosáka či Roberta Záruby možná jiná oblast, ale příprava a profesionální přístup je evidentní, na rozdíl od zdejsích pánů a jejich blábolů ala 4.cenová skupina. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (2)

  • Leonardo DiCaprio při předávání Oscarů využil svůj čas na pódiu, aby hovořil o globálním oteplování: „Naše filmová produkce se musela přesunout na jih této planety, abychom našli sníh. Změna klimatu je skutečná a opravdu se právě teď děje. Je to naléhavá hrozba, které musíme společně čelit. Neberte tuto planetu za samozřejmost.“ (Delock)
  • Již od vyhlášení nominací doprovázel tento ročník Oscarů skandál ohledně údajně rasistického přístupu Hollywoodu. V žádné ze čtyř (hlavní/vedlejší-muž/žena) hereckých kategoriích totiž nebyl nominován žádný Afroameričan. Na tuto událost reagoval nejznatelněji afroamerický režisér Spike Lee, který se odmítl ceremoniálu účastnit. Akademie filmového umění a věd reagovala velmi záhy, a to sice prohlášením presidentky Cheryl Boone Isaacs, že dojde k reformě přijímání členů Akademie, aby bylo větší zastoupení menšin a žen. Celá tato aféra totiž zřejmě vychází z faktu, že člen Akademie medián je 63letý bílý muž. (Gypaetus)

Reklama

Reklama