Oscar 2016 (TV pořad)

USA, 2016, 210 min

Glenn Weiss

Danny Elfman

Účinkují:

Chris Rock (mod.), Margot Robbie, Jared Leto, Olivia Munn, Charlize Theron, Ryan Gosling, Jacob Tremblay, Lady Gaga, Benicio Del Toro, Reese Witherspoon, Steve Carell, Kevin Hart, Julianne Moore, Tina Fey, Priyanka Chopra, Andy Serkis, Kerry Washington, Jason Segel, J.K. Simmons, Whoopi Goldberg, Quincy Jones, Pharrell Williams, Sam Smith, Morgan Freeman, Sacha Baron Cohen, J.J. Abrams, Steven Spielberg, Gena Rowlands, John Williams, Ennio Morricone, Russell Crowe, Kate Winslet, Pete Docter, Gabriel Osorio Vargas, Mark Rylance, Louis C.K., Sharmeen Obaid-Chinoy, Dev Patel, Daisy Ridley, Asif Kapadia, Louis Gossett Jr., Abraham Attah, Benjamin Cleary, Sofía Vergara, John Legend, Common, Olivia Wilde, Adam McKay, Lenny Abrahamson, Alejandro González Iñárritu, George Miller, Cate Blanchett, Brie Larson, Jennifer Lawrence, Charlotte Rampling, Saoirse Ronan, Bryan Cranston, Matt Damon, Leonardo DiCaprio, Michael Fassbender, Eddie Redmayne, The Weeknd, Emilie Livingston, Nicole Paradis Grindle, Love Larson, Mark Taylor, Stuart Wilson, Paul Massey, Hiromasa Jonebajaši, Wes Craven (a.z.), Saeed Jaffrey (a.z.), Miroslav Ondříček (a.z.), Robert Balser (a.z.), Lizabeth Scott (a.z.), Chantal Akerman (a.z.), Christopher Lee (a.z.), Robert Chartoff (a.z.), Jerry Weintraub (a.z.), James L. White (a.z.), Theodore Bikel (a.z.), Robert Loggia (a.z.), Maureen O'Hara (a.z.), Gene Allen (a.z.), Omar Sharif (a.z.), Patricia Norris (a.z.), Dean Jones (a.z.), Ettore Scola (a.z.), Alan Rickman (a.z.), Haskell Wexler (a.z.), John B. Mansbridge (a.z.), Alex Rocco (a.z.), Douglas Slocombe (a.z.), James Horner (a.z.), Bruce Sinofsky (a.z.), Frank D. Gilroy (a.z.), Holly Woodlawn (a.z.), Elmo Williams (a.z.), Roger Mayer (a.z.), Albert Maysles (a.z.), Melissa Mathison (a.z.), Richard Glatzer (a.z.), David Bowie (a.z.), Vilmos Zsigmond (a.z.), Daniel Gerson (a.z.), Leonard Nimoy (a.z.)

Reginald Hudlin
  • Peytl

Řešit to, kdo a proč měl plešouna dostat a komu se s ním měla maximálně provést kolonoskopie nechám na jiných, od toho je zde (a nejen tady) akademie, která je plná hlav pomazaných, fundovaných a s klasicky překrásnou lebkou. Stejně jako u nás, kde rozhodují například o populární hudbě takové kapacity, jakou je bezesporu například Leona Marešová. Ano, svět se v prdel obrací. A protože my vlastníme Leonu, Rakušáci Končitu Buřtovou, tak bratři zpoza velké louže nás znovu všechny trumfli a po nepovedeném mixu zmíněných monster vyrazili (po druhé) do světa s kreaturou Rockem. Takže protivný a buzerantsky afektovaný projev ovládl půlku přenosu, druhou zabraly tělnaté adolescentní skautky, ovšem správného původu. Pláč černých celebrit, které zase ojebal bílý muž, to už byla opravdu jen trapná švestka na tak již dosti přetrapném dortíku. Příště se bude losovat pořadí, ve kterém se budou vyhlašovat výsledky, feministky si už brousí piče. A děkuji Zářícímu, že před lety tvůrcům sochy rytíře vnuknul myšlenku a nechal je mečem zakrýt jeho vyleštěný peníz. To by byl poprask! Chtělo by to rovněž kvóty a připravit pár tisíc nových kategorií. Radit například cenu největší afro, nejblběji držený kvér,… to mi nepřísluší, byl bych nazván náckem a už jen proto, že se jednalo o 88!!! Oscara se multikulti kaji. Snad i okulti.(1.3.2016)

[viděno bez českého komentáře] Chris Rock mě nebavil a neustálé narážky na #OscarsSoWhite mi přišly otravné už po prvních třiceti minutách, byly tu ale naštěstí jiné aspekty, který můj celkový dojem výrazně ovlivnily. Cením si například nápadu s uvedením jmen, kterým chce výherce poděkovat, v dolní části obrazovky. Nebo způsobu, jakým byly sestříhány ukázky z nominovaných filmů, protože docela názorně ukazoval, o čem je daná kategorie, a pomohl tak i naprostému laikovi pochopit, co je sound editing nebo proč je důležitý production design. Taky reakce Jacoba Tremblayho na příchod C-3PO a R2-D2 byla mega roztomilá. Miroslav Ondříček byl uveden v in memoriam sekci. Ennio Morricone konečně získal Oscara. A pak Mark Rylance, samozřejmě. <3(29.2.2016)

• Foox

Jedna z nejhorších show co pamatuji, Chris Rock by měl mít doživotní zákaz moderování podobných akcí. Neuvěřitelně trapné neustálé připomíná a narážení na nedocenění černošských herců dokázalo z celého večera udělat jednu velkou frašku, která skoro zastínila dvě velká vítězství DiCapria a Morriconeho. 30 %(3.3.2016)

Děkuji České televizi, že se do toho pustila, i když trojice pánů, kteří večer simultánně překládali a vlastně moderovali, dost kazila zážitek - popravdě jsem měl místy pocit, že je to vysílání tří bláznů, kteří utekli z ústavu - z celého večera, který byl poměrně tradiční, hodně zaměřený na rasový "problém", ale s tím, že byli oceněni ti, co si to zasloužili, snad kromě Slye, který bohužel nevyhrál. Ennio Morricone si Oscara zasloužil už dávno.(1.3.2016)

• FTP

Zpolitizovaný večer ukázal světu, že už ani filmová tvorba nemusí být svobodná. Možná se dočkáme černošských kvót pro všechny filmy, a ještě dříve pravidla, podle kterého bude muset alespoň dvě a půl nominace (z pěti) na Oscara získat herec tmavé pleti... Celý můj komentář ke korektnosti Oscarů zde: http://subjektivni.blog.cz/1602/komentar-cernobile-oscary-a-politika-hollywoodu(1.3.2016)

• - Leonardo DiCaprio při předávání Oscarů využil svůj čas na pódiu, aby hovořil o globálním oteplování: „Naše filmová produkce se musela přesunout na jih této planety, abychom našli sníh. Změna klimatu je skutečná a opravdu se právě teď děje. Je to naléhavá hrozba, které musíme společně čelit. Neberte tuto planetu za samozřejmost.“ (Delock)

• - Již od vyhlášení nominací doprovázel tento ročník Oscarů skandál ohledně údajně rasistického přístupu Hollywoodu. V žádné ze čtyř (hlavní/vedlejší-muž/žena) hereckých kategoriích totiž nebyl nominován žádný Afroameričan. Na tuto událost reagoval nejznatelněji afroamerický režisér Spike Lee, který se odmítl ceremoniálu účastnit. Akademie filmového umění a věd reagovala velmi záhy, a to sice prohlášením presidentky Cheryl Boone Isaacs, že dojde k reformě přijímání členů Akademie, aby bylo větší zastoupení menšin a žen. Celá tato aféra totiž zřejmě vychází z faktu, že člen Akademie medián je 63letý bílý muž. (Gypaetus)