Sladké hry minulého léta (TV film)

• Československo

Sladké hry minulého leta

The Sweet Games of Last Summer

Sweet Amusements of Past Summer

(festivalový název)

Československo, 1969, 66 min

Tato studie volnomyslenkarstvi s maupassantovsko-monetovskym vizualem me zcela minula ucinkem. Pet borcu se taha s takovou zrzavou prostou mysli, pak ji nekdo z nich udela dite ale nevedi kdo, porad ji dal tahaj po mejdanech, pak holka potrati, ale spolecne se tomu zasmejou. Pak je konec....mno. P.S.: moc hezka byla ale ta pihovata zrzka Plichtova v hlavni roli, tak pro ni udelim stred. Nevsadil bych si ale, ze jeste nekdy tohle dilko uvidim... 3-(3.5.2015)

Sladká televizní blbina, která těží především z osoby Jany Plichtové, která je vzhledem i projevem naprosto výjimečná. Osobně se vůbec nedivím, že parta neumětelských svůdníků-alkoholiků je z ní celá pryč, protože z herečky vyzařuje omamné mládí a erotično. Zbytek filmu je impresivní (impresionistická) koláž s četnými odkazy (Manetova Snídaně v trávě) a náladami, které drží pohromadě zejména díky poměrně krátké stopáži.(18.1.2009)

Je to sice poetické, plné optimismu, radosti z naprosté volnosti, ale bohužel mě to nijak vnitřně nezasáhlo. S atmosférou volnosti by se dalo určitě lépe zapracovat a nejen spoléhat na to, že záběry od vody odrážející lesk slunečních paprsků oslní diváka natolik, aby víc prožil příběh party kamarádů užívajících si jedné pihovaté holky. V rok svého vzniku to byl určitě kontroverzní film, který každý nemusel zrovna přijmout, ale podle toho se film hodnotit nedá. Shodou okolností byl v ten samý rok natočen film Jurajem Jakubiskem s název Vtačkovia, siroty a blázni, který se v podstatě zabývá stejnou látkou, avšak zpracování je na úplně jiné úrovni. Výsledek je prostý: mým favoritem je jasně Jakubisko.(18.1.2009)

• MarekT

Vizuální stránka podařená, herci se snaží, ovšem co je to platné, když děj je naprostý hnus. Smysl filmu, respektive povídky, mi jaksi ušel, což se potvrdilo i v následujivší reflexi (film jsem sledoval v rámci školní výuky), kde jsem byl schopen o právě viděném sesmolit dvě věty. Zmínku si podle mě zaslouží lehce nadprůměrný hudební doprovod. Jinak nic nejsem schopen dodat, jen, že tohle je nad moje mužské chápání. 40%(23.2.2009)

Všetci stále slopú a chcú trtkať. O tom to celé je. Bizarné je, že medzi nimi sú aj mladý Lasica a Satinský, čo je možno dosť ťažké si predstaviť. Koncom šesdesiatych rokov bola asi aj naša spoločnosť vďaka vrcholiacemu obdobiu hippies za oceánom sexuálne otvorenejšia a tak máme možnosť v tomto príjemnom letnom filmíku sledovať nahé ženské telá a kozy v detailoch. Sladké hry sú taká pocitovka, kde je dej druhoradý a postavy Vám sympatické príliš nebudú, pretože budete mať pocit, že v zrelých chlapoch žijú stále 18 roční nezodpovední chlapci. Prostredím film pripomína Renoirov Výlet do prírody, formou je ale úplne odlišný. Našťastie Herz chápe, že hodinka úplne stačí a film zbytočne nedramatizuje a jednoducho ho včas ukončí.(30.7.2013)

• - Film sa stal problémový nielen pre režiséra a hercov, ale aj pre neherečku Janu Plichtovú (Muška), profesorku psychológie, ktorá kvôli filmovej úlohe nesmela prednášať na Trnavskej Univerzite. (Raccoon.city)

• - Film byl prodán do mnoha zemí, mimo jiné i proto, že mu dělala reklamu tehdejší monacká kněžna, které se velice líbil. (raininface)

• - Juraj Herz získal za ocenění na festivalu v Monte Carlu odměnu 10 000 švýcarských franků, které na něm však vysoudila Československá televize. (Olík)