Sladké hry minulého léta (TV film)

• slovenský

Sladké hry minulého leta

The Sweet Games of Last Summer

(festivalový název)

Sweet Amusements of Past Summer

(festivalový název)

Československo, 1969, 66 min

• insurgentes

Ve filmu se hlavně souloží, potom ještě žere, kouří, plave na loďce, a všelijak zevlí. To vše v pravidelně se opakujících a bohužel i dosti protáhlých sekvencích. Ještě se tam dost nesnesitelně přehrává. Bylo vidět, že záměr byl jeden, ale osazenstvo se s ním dosti těžko ztotožňovalo. Dále bych se chtěl zamyslet nad tím, co vlastně vedlo socialistické soudruhy k interpretování tohoto zednářského díla. Zřejmě ta sexuální svoboda byla za socialismu jedinou svobodou, a tímto se to pracujícím inoktrojovalo. Podle mě Juraj Herz je prostě kokot, tak co taky čekat, že.(18.12.2013)

• MarekT

Vizuální stránka podařená, herci se snaží, ovšem co je to platné, když děj je naprostý hnus. Smysl filmu, respektive povídky, mi jaksi ušel, což se potvrdilo i v následujivší reflexi (film jsem sledoval v rámci školní výuky), kde jsem byl schopen o právě viděném sesmolit dvě věty. Zmínku si podle mě zaslouží lehce nadprůměrný hudební doprovod. Jinak nic nejsem schopen dodat, jen, že tohle je nad moje mužské chápání. 40%(23.2.2009)

Televizní adaptace Maupassantovy povídky Muška. Hravý příběh pěti bohémů z konce 19. století, kteří před každodenností přízemní měšťácké společnosti utíkají na chatu v přírodě u řeky. Spolu s mladou pradlenou, kterou všichni svorně milují, se věnují hlavně zábavě, vínu, projížďkám na loďce, milování a čisté radosti. Film je stylizovaný jako impresionistické malby a obzvlášť kamera je výborná (ve scéně v prádelně využil Jozef Dodo Šimončič dokonce 360 stupňovou otočku! a oprávněně dostal cenu za kameru na festivalu v Monte Carlu). Hravý film, který neřeší žádné velké světové problémy, ale zabývá se tím nejjednodušším a nejdůležitějším v lidském životě…(13.11.2007)

Nikdy jsem nepochyboval o Herzově schopnosti střílet svoje umělecké šípy do všech stran filmových žánrů. Pravda, některé netrefily čistý střed, ale tento zasáhl velice vzdálený terč průzračného artu a zaťal se do něj velmi hluboko. Režisér si přizval mladého slovenského kameramana Jozefa Šimončiče s neopotřebovaným okem a touhou experimentovat a to se mu bohatě vyplatilo. Artově náročný divák ve filmu nalezne rozmanité přírodní a figuriélní kompozice inspirované klasiky impresionismu a normální divák dostane lehounký, minimální příběh mladé, životem překypující pradlenky v maximalisticky vyvedené formě barev, čerstvého povětří a čistoty…(19.1.2009)

Rozpohybované impresionistické obrazy, dokonale navozená dobová atmosféra. Je to náladový film, hlavně tedy v tom smyslu, že samotný divák na něj musí mít náladu. Pokud se naladí na stejnou vlnu a stane se na hodinu jedním ze skupinky mladých mužů trávících léto v bezstarostném nicnedělání a koketování s jednou pihovatou dívkou, může být spokojen.(19.1.2009)

• - Film získal cenu za nejlepší barevný film na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu a cenu "Programme ayant contribué le mieux a l’idéal d’action pacifique internationale" (1970). (BLStryker)

• - Riaditeľ televízie sa pokúsil snímku z festivalu v meste Monte Carlo ako pornografický film stiahnuť, následne jej aj znemožniť získať akúkoľvek cenu. (Raccoon.city)

• - Snímka sa začínala pôvodne točiť ako televízny film a do kín sa dostala až po takmer tridsiatich rokoch. V čase svojho vzniku bola z nepochopiteľných príčin pre mnohých tŕňom v oku a jej uvedenie sa znemožňovalo. (Raccoon.city)