Slunce života

• Německo

Nacktbaden - Manche bräunen, andere brennen

Komedie / Drama / Romantický

Řecko / Německo, 2016, 104 min

Tak pohodový doktor to bol, a takto ho zničila Láska? Jeden z tých "from Hero to Zero" filmov, tentokrát z gréckej produkcie v exotickom ostrovnom prostredí počas letných prázdnin. Základ tejto drámy bol veru výborný, aj samotná zápletka, ktorá sa zameriavala na zmenu prvotne hanblivého dobráka doktora Kostisa na paranoidné neodbytné monštrum. Na jednu stranu mi ho bolo ľúto, no zároveň mi bol odporný. Ale tak, Láska dokáže človeka naozaj zmeniť na nepoznanie - v tomto prípade tá platonická forma "Lásky". Čo sa týka celkovo filmu, tak musím viacmenej pochváliť, aj keď som čakal ešte o čosi väčšiu dramatizáciu toho celého. Ale aj tak, v podstate milé prekvapenie.(16.9.2017)

Perfektní studie osobního života stárnoucího chlápka, jemuž před pár lety ujel vlak a který si uvědomuje, že pokud by ještě chtěl rodinu, nezbývá než jít štěstí naproti a drapnout nějakou slušnou holku a co nejrychleji ji nabombit. Přičemž hrozí nebezpečí, že napoprvé trefí nějakou šlápotu, jíž pak bude po zbytek života klopit na výživném. Z praktického pohledu je Kostac sexuálním looserem, jemuž přivonění vehnalo krev do bicepsů a jeho samotného pak vehnalo do arény, kde se má porvat se všemi o jedinou plodnou samici.____Navíc se natáčelo na Antiparu, ostrově který jsme v 2016 na našem kykládském putování na jeden den navštívili. Dr. Kostis je dokonalým antihrdinou ve smyslu hollywoodského krasavce - pupkatý, připlešlý, chlupatý, s poněkud přihlouplým kukučem, sucharský doktor - tedy prototyp průměrného Evropana po čtyřicítce. V hlavní roli Makis Papadimitriou, Annu hraje Elli Triggou, dobrou roli má i Yannis Tsortekis - chlapíka jménem Takis, který pořád opakuje, že v létě tu bude "loads of pussy", kámo. Dívky jsou tu svlečené a protože se velká část filmu odehrává na nádherných plážích a průzračných vodách Antiparu, kde jsou nudisté tolerováni, nazí tu chodí i muži. Pro milovníky Egeje povinnost, ačkoliv konec je, hmmm, trochu tvrdý. A film v žádném případě není romantický!(27.1.2017)

Celou dobu na toho doktůrka řvu, hlavně se nezamiluj vole a prásk v půlce filmu bylo vymalováno. Přitom i podprůměrně inteligentní žirafa by danou situaci přečetla. Poslední třetinu film nabírá až thrillerový spád a abych řekl pravdu moc mně k tomu létu, plážím a bezstarostnosti nesedl. Rozumím hlavní postavě a jeho osamocení a bylo mně ho líto, ale měl se na to vysrat a být king momentální situace.(30.3.2017)

• Konev

Co to bylo? Děsně nesympatický doktor, kterého uvidíte chvilku ordinovat, ale pak už jen od rána do večera a od večera do rána chlastat, kolo bych si o něj neopřel. Jedna blondýnka nemá zrovna s kým, tak si to rozdaj a on pak celý zbytek filmu za ní běhá, aby ji znova měl. A ten konec, to bylo co? Jestli se takhle baví lidi na tom ostrově, tak se nedivím, že má Řecko tak velký dluh. A ty slečny, co chodí po večerech sami v temných uličkách? Poslal bych jim tam pár utečenců, dávaly by si pak slečny po nocích pozor!(30.10.2017)

Vzorové evropské drama, které z dané kinomatografie (v tomto případě řecké), předvádí to nejlepší z dramata, co předvést dokáže. Zajímavé prostředí ostrůvku Antiparos, neméně zajímavý náhled do života tamní populace pár řeckých lidí a jedna blbá holka, která si z tamního nešťastného Řeka udělá obětního beránka. Jenže to netušila, co se později bude dít. Závěr jede psychologicky totální hranu. Jen škoda, že režisér nebyl víc doslovný. Očekával jsem závěrečné strhnutí do temnoty, který dobře znám z filmové Skandinávie, ale té jsem se ve výsledku nedočkal. Škoda.(27.8.2017)