Spalovač mrtvol

The Cremator

Drama / Horor / Thriller / Psychologický / Komedie

Československo, 1968, 96 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 520)

Naprosto destruktivní záležitost, u který se neobejdu bez pořádné řádky nervů, protože Rudolf Hrušinský hraje tak dokonale, že strach jít z něj by ještě bylo hezké, ale tady je to ještě něco více. Ten film se promítal v Holandsku a lidi se tomu neskutečným způsobem smáli, když film promítali v Itálii, prožívali to na plátně jako ten nejkrutější horor, který kdy vůbec viděli, protože spalovat mrtvoly při premiéře v té době bylo zakázané a diváci z toho museli mít noční můry, ale když se film promítal tady, byl z toho každý šokovaný. Spalovač mrtvol je dost možná nejlepší český film v celé historii česko-slovenské kinematografie, ale já musím potvrdit, že českých filmů, a pětihvězdičkových existuje přeci jen více, i když čtyři hvězdičky tady jsou také hodně silné, jsou hlavně proto, že ten film nepřináší nic dobrého. Je to vlastně velký herecký koncert Rudolfa Hrušinského, protože zahrát někoho tak brilantně jsem snad ještě nikdy neviděl, nebo jsem nad tím minimálně po skončení filmu chvíli přemýšlel. Ze Spalovače mrtvol šel strach, ještě aby ne, tvůrci to prý točili proto, aby se lidi smáli, ale nakonec odvyprávěli tak zlý příběh, že černý humor zastřel celý ten příběh vlnou strachu. Mně se tento film líbil, tvrdím, že je to dost možná nejlepší český film, ale přesto dávám čtyři hvězdičky a na více se nezmůžu. Měl jsem z toho prostě tak zvláští rozporuplné pocity, kterým jasně vévodil Rudolf Hrušinský, ale taky fakt, že depresivní film, kde příběh jde od deseti k pěti stačí vidět jen jednou a víckrát už ne, a to je docela škoda. --- Dáš si rakvičku nebo věneček?(21.8.2008)

Bez žádných dlouhých výmyslů nejlepší český film všech dob. Rudolf Hrušínský ve své životní roli mě naprosto odrovnal, s jakou lehkostí a vznešeností dokáže vraždit, až je mrazení v zádech naprosto běžnou záležitostí. Snímek, který je přecpán dusnou atmosférou a černým humorem a na který nikdy nezapomenu. Klenot českého filmu. Námět: ***** Scénář: ***** Režie: **** Herecké výkony: ***** Hudba: ***** Kamera: ***** Střih: **** Atmosféra: *****(16.12.2006)

Dokonalý film. Opravdu velice dokonalý po všech stránkách. Jsem v úžasu. Po technické stránce vysoce nadčasové. Kromě dokonalé kamery s hodně široce rozevřeným objektivem (rybím okem), jsem si všiml i vysoce specifického a zajímavého střihu. V mnoha chvílích kamera přechází elegantním šmiknutím, přes VO Hrušínského nebo přes jeho gesto, do podobného scény, aniž by divák stačil zaregistrovat viditelnou změnu v časové linii filmu. Mimo jiné unikátní výkon a charakter pana Kopferkingela a vysokíá promyšlenost detailů, které dokreslí superlativní celek. Pro mě necennější film, co zatím mohl spatřit jsem.(21.12.2006)

100% - Když jsem tento film viděl poprvé v roce 1989 v kinosále vysokoškolského filmového klubu, zůstal jsem sedět s otevřenými ústy. Kdykoliv jsem ho viděl později, věděl jsem už, co mě čeká, ale i tak na mě vždy zapůsobil. Rudolf Hrušínský tomu všemu vévodí, ale vynikající herecké výkony podali i ostatní - scéna, kdy se Vlasta Chramostová jako manželka pana Kopfrkingla nechá naprosto dobrovolně a bez odporu oběsit a pouze výraz očí prozrazuje, že pochopila, co se s jejím mužem stalo a že není cesty zpět, ta je vynikající.(1.1.2007)

Jak to říct....Film není zrovna mým šálkem kávy,ale je tady jedna okolnost,která mi neumožnila hodnotit jinak než za těch pět hvězd a to je jeden hrecký výkon.Já se vlastně ani nekoukal na ten film,ale jen na jednoho neuvěřitelnýho herce a to pana Hrušinskýho.Celý život ho mám v paměti jako Švejka či pana doktora ze střediskový vesnice a on tady zahraje takovou bezcitnou bestiální svini a nebo lidskou svini?Každopádně Hrušinský je PAN HEREC.(14.8.2007)

Film z kterého vám bude po zádech běhat mráz kdykoli si na něj vzpomenete. Rudolf Hrušínský ukazuje co to je herectví v té nej podobě. Aspoň, že ty kapři z toho něco mají.....(15.8.2007)

Při sledování Spalovače si vždy připomenu Coppolovu Apokalypsu. Byť tyhle dva snímky nemají na první pohled nic společného, to, co je v mé mysli spojuje je bestie ukrytá v obou hlavních hrdinech, lhostejno zda zjevná či skrytá. Bestie oděná do čistého až utopického altruismu, který se míhá na pozadí myšlenek a následných brutálních činů obou hlavních hrdinů (nevím, kdo mě děsí víc, jestli přímočarý, tichý, zdánlivě dobrosrdečný až něžný pan Kopfrkingl nebo skrytý, tajemný, jen v pozadí tušený a němě hrozivý Kurtz). Iluzorní pocit naprosté hrůzy, která následuje po děsivém pochopení souvislostí jakoby prostupoval celým filmem spolu s až neskutečnou osudovostí, s jakou se děj odehrává. Přímo cítíte neschopnost kohokoli cokoli jakkoli ovlivnit či dokonce změnit. Můžete prostě jen sledovat, jak to dopadne, i když konec je vlastně předem zřejmý. Mám takový pocit, jakoby se oba režiséři snažili svým filmem vyjádřit totéž, i když různými prostředky, jakoby chtěli lidem sdělit a zároveň je varovat, že největším nepřítelem člověka je zase jen člověk. A nejvíce ten, který to s vámi myslí dobře. Nezapomenutelně děsivý zážitek. V obou případech.(2.4.2008)

Začátek byl zvláštní...takový...řekl bych místy až literární (vím, zní to asi podivně), ale ten konec...to je síla!!! Skutečně výborný filmový zážitek, který diváka nenechá chladným.(10.7.2008)

Ruda Hrušínský je opravdu perfektně slizský.... a film má úžasnou atmosféru, obvzlášť konec, který graduje. Docela by mě zajímalo, kde vyhrabali Miliho :) Každopádně film byl bravurně natočený, ale na absolutní hodnocení u mě rozhodně nedosáhne, protože asi tak po dvou shlédnutích vám dá vše co v něm je a dále ho vidět nemusíte. Bez Hrušínského charisma, hlasu a projevu by film určitě skončil v propadlišti dějin, každopádně ukazuje svým způsobem důležitý a děsivý odkaz nacismu a ostatních režimů založených na zrůdných myšlenkách. Kdo nepochopí pointu filmu, evidentně má mezery ve vnímání naší historie a to je smutné. Chápu ale i lidi, kterým se tento film nelíbí, protože se nechytnou na stejnou vlnu atmosféry....(14.8.2008)

Na můj vkus az moc umělecké. Nemůžu upřít, že kdo hledá umělecký zážitek, tak ten si asi přijde na své. Avšak mě, jako řadového diváka to moc nebavilo. Tím nechci schazovat výkony všech zúčastněných, ať tvůrců, tak herců. Rudolf Hrušinský je pan herec, to všichni víme. I tady určitě odvádí poctivou práci, někdo tvrdí životní role, ale v celkovém vyznění mě jeho víceméně celofilmový monolog nudil a po hodině mi už lezl i docela na nervy. Protože co tam ten Kopfrfingl mlel... Nejsem žádný fajnšmekr a možná jsem ani moc nepochopil hlubší pointu, takže dávám 3*. Protože jedno zhlédnutí tohoto filmu mi bude asi stačit na celej život a spokojím se s tím, že mohu říct: "Jo, viděl jsem Spalovače mrtvol."(8.3.2009)

Film jako takový se mi moc nezdál, jediné, co bych asi ohodnotil kladně, by byl nepřekonatelný výkon mistra R. Hrušínského. Svým výkonem mi připomíná Jacka Nicholsona.(8.3.2009)

Úžasný snímok, z ktorého najviac vyzdvihujem prácu kamery a výkon R. Hrušinského.(7.7.2009)

Ačkoliv nemohu na adresu filmu uvést jedinou negativní poznámku, knížka mne zaujala víc. Veškeré momenty překvapení a mrazivé pocity už jsem si odbyla při čtení.(29.7.2009)

Brrrr...... to byla hrůza - když nepočítám Švejka, nikdy jsem Rudolfa Hrušínského neviděl v lepší formě... kdo se bojí smrti, ať se radši podívá na Princeznu ze Mlejna, tohle není film pro něj(30.7.2009)

Jeden z nejlepších českých filmů. Hodně mě fascinovala kamera a celková cyničnost celého snímku. 96%(3.8.2009)

"Citlivý lidé milují hudbu. A ja jsem citlivý člověk" Neuvěřitelně depresivní psycho, které nedokáží zlehčit ani scénky pana Menšíka, nebo hlášky typu "Dala bych si rakvičku!" nebo "Dáš si rakvičku nebo veneček?". V absolutní formě znázornéná totální změna (ne)obyčejného českého človíčka z patriota na totálního fanatika druhé strany. Vlastně v kostce znázorněné chování spousty kolaborantů té doby. Tento film jsem si opravdu zamiloval. Děkuji pane Herzi, poklona.(7.9.2009)

Velmi zvláštní a neméně zajímavé psychologické drama, které se asi hned tak nevidí. Herecký koncer Rudolfa Hrušínského, o jehož výkonu si nějací PÁNI herci můžou nechat jenom zdát, zvláštní styl kamery a mrazivě krásná hudba Zdeňka Lišky - to jsou hlavní prvky nezapomeutelné atmosféry tohoto filmu. Podle režiséra měl film vyznít groteskně a černohumorně. Já ale cítil pravý opak a jsem za to neskonale rád.(13.11.2009)

Zlatá šedesátá léta, které bohužel přerušila okupace vojsk varšavské smlouvy. Tato uvolněná doba umožnila vzniku velmi zajímavých, na tu dobu mnohdy převratných, filmů. Psychologický rozbor muže, pomalu ztrácejícího zdravý úsudek. Vynikající Rudolf Hrušínský.(11.2.2010)

Teda... už dlouho mi z žádné filmové postavy neběhal mráz po zádech tak jako z pana Kopfrkingla v podání Rudolfa Hrušínského. Z něj jde hrůza dokonce i když pronáší věty o tom, že se musí víc starat o svou milovanou rodinu nebo jak je násilí špatné. Především jeho neuvěřitelný herecký výkon dělá z tohohle filmu skutečný horor. Podle mě mnohem lepší než knižní předloha - ale znova už to vidět nechci ani náhodou.(25.3.2010)

Veľmi znepokojivý film. Tá atmosféra vytváraná použitou kamerou, hudbou a hlasom Rudolfa Hrušínskeho sa nedá napodobniť. Vďaka tomu som sa celý film cítil nepríjemne, čo aj bolo zámerov tvorcov. Určite je to výnimočný film, ktorý nemá obdoby s ničím čo som doteraz videl, ale zas by som ho toľko neglorifikoval. Konanie postáv je predsa len trochu nepravdepodobné a niektoré nápady (hlavne tie s dalajlámou) sú vyložene na hlavu. 8-/10(17.5.2010)

Dechberoucí mrazivé drama, které je podbarveno poetickým a hrůzostrašným komentářem něžného a uklidňujícího hlasu Rudolfa Hrušínského. Nadčsová kamera a střih, olympijský herecký výkon!(24.6.2010)