Spalovač mrtvol

The Cremator

Drama / Horor / Thriller / Psychologický / Komedie

Československo, 1968, 96 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 529)

Naprosto destruktivní záležitost, u který se neobejdu bez pořádné řádky nervů, protože Rudolf Hrušinský hraje tak dokonale, že strach jít z něj by ještě bylo hezké, ale tady je to ještě něco více. Ten film se promítal v Holandsku a lidi se tomu neskutečným způsobem smáli, když film promítali v Itálii, prožívali to na plátně jako ten nejkrutější horor, který kdy vůbec viděli, protože spalovat mrtvoly při premiéře v té době bylo zakázané a diváci z toho museli mít noční můry, ale když se film promítal tady, byl z toho každý šokovaný. Spalovač mrtvol je dost možná nejlepší český film v celé historii česko-slovenské kinematografie, ale já musím potvrdit, že českých filmů, a pětihvězdičkových existuje přeci jen více, i když čtyři hvězdičky tady jsou také hodně silné, jsou hlavně proto, že ten film nepřináší nic dobrého. Je to vlastně velký herecký koncert Rudolfa Hrušinského, protože zahrát někoho tak brilantně jsem snad ještě nikdy neviděl, nebo jsem nad tím minimálně po skončení filmu chvíli přemýšlel. Ze Spalovače mrtvol šel strach, ještě aby ne, tvůrci to prý točili proto, aby se lidi smáli, ale nakonec odvyprávěli tak zlý příběh, že černý humor zastřel celý ten příběh vlnou strachu. Mně se tento film líbil, tvrdím, že je to dost možná nejlepší český film, ale přesto dávám čtyři hvězdičky a na více se nezmůžu. Měl jsem z toho prostě tak zvláští rozporuplné pocity, kterým jasně vévodil Rudolf Hrušinský, ale taky fakt, že depresivní film, kde příběh jde od deseti k pěti stačí vidět jen jednou a víckrát už ne, a to je docela škoda. --- Dáš si rakvičku nebo věneček?(21.8.2008)

No vida, a o ono se za komunistů natočilo i něco kloudného. Co kloudného - skvostného! Místy je film tedy úsměvný, ale pochopitelně převažuje ono psychologické drama a kodrcání žaludku ála 4D kino 60. let i bez spešlhejblátek. A jelikož je film předlohovaný, projde hlavní postava vývojem. Přeskakují se roky a všechny splívají. Autenticita a mrazivost si zaslouží oněch pět hvězdiček.(28.9.2013)

• zimi

Nuda, ale šílená!!! Kdyby to natočili Američani? ani by to nikdo neviděl a určitě,ty co tomu dali 5* by dali max 1*! Šílený nedokázal jsem udržet pozornost, pan Hrušinský je pan herec, tak jednu * dam, ale už nikdy to nechci vidět! 5*jo to musíte bejt na perníku, jste blázni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(6.10.2013)

K tomuto filmu mohu napsat asi jen toto: Je to hodně mimo rámec naší kinematografie šedesátých let, asi taky to byl jeden z důvodů proč skončil v trezoru, Pan Hrušínský je až neuvěřitelně věrohodný. Myslím, že v reálném světě by takhle myslící člověk skončil v psychiatrické léčebně už mnohem dříve než v literární předloze.(16.10.2013)

Co k tomuto dílu říct ? Výkon Rudolfa Hrušínského v tomto filmu absolutně nejde popsat. Je to něco co musíte prostě vidět. Troufám si tvrdit že to co předvedl pan Hrušínský alias pan Kopferkingel by takto věrohodně nepovedl nikdo v dějinách filmu!!!Tento film je legendou české kinematografie. 5*(16.10.2013)

Tak typicky morbidní a "ujetý" Juraj Herz.... neuvěřitelný výkon Rudolfa Hrušínského... Je to vynikající film s tak úžasně ponurou atmosférou, skvělou kamerou a dechberoucími monology pana Kopfrkingla.(20.10.2013)

Veliké zklamání. Hrušínský hraje famózně, o tom žádná, ale celkově na mě nedýchla ta mrazivá atmosféra, jakou jsem očekával. Své přičinění na tom měla i kamera, která mi vyloženě kazila dojem.(1.12.2013)

Ještě teď mě mrazí v zádech... Ta kamera! Úžasný zážitek.(7.1.2014)

S nelibosti si uvedomuij, ze asi uz nikdy nedokazu docenit kvality starych filmu...Spalovač mrtvol byl v té době jistě něco úžasného, avšak viděno po 45 letech po všech amerických trhácích i propadácích to ve mě mnoho nezanechalo...Pan Hrušínský opět nezklamal a jeho role byla opět fenomenální a i ostatní role byli obsazeny skrze legendami českého filmu. Nadruhou stranu právě kamera ve stylu rybího oka, mi hrozně vadila, i střich byl tak dobrý až mi také vadil a celkově na mě film působil vcelku chaoticky...Chtěl sem dát pouze dvě hvězdy,ale dávám i třetí, protože ikdyž se mi film nelíbil, nemohu své hodnocení brát jako objektviní...50,1%(19.1.2014)

Působiví film sloužící jako ukázka toho co všechno se může stát když jsou do sebe nesmyslně smíchány dvě nesmyslné ideologie. Přemýšlím o tom, kdyby pana Kopfrkingla hrál nějaký horší herec. Jak by to asi tak dopadlo. Rudolf Hrušínský předvedl působivý výkon kdy nevíte, zda máte nenávidět, štítit se, vysvětlovat a domlouvat nebo litovat.(28.1.2014)

• stuly

Asi mimo moje zmyslové vnímanie...tomuto druhu filmov neviem prísť na chuť. Fantasmagorický úlet!!!(2.3.2014)

Fuks,Herz a Hrušínský, není co více dodat,nejlepší horor v ČR! Dávám 9 z 10(26.3.2014)

Úžasný filmový zážitok! Z tohoto snímku mi behá mráz po chrbte. A to najmä vďaka tajuplnej a temnej réžii J.H. a fenomenálnemu herectvu a nenapodobiteľnej charizme R. Hrušinského. Každý okamih filmu má svoj zmysel, tie hlášky R.H. rezonujú v mysliach divákov snáď navždy. Obzvlášť oceňujem kameru a strih- jedna sekvencia končí a jednoduchý švenk nás v okamihu presunie do iného času a iné miesto, čo vyvoláva mierny pocit pozitívnej dezorientácie. Film je plný morbídneho pátosu a popri tom všetkom sa v ňom dá veľké ľudské posolstvo čítať aj medzi riadkami. Priznám sa, že kým som dokonale pochopil pointu musel som si film pozrieť asi trikrát, čo rozhodne nie je na škodu. Klinec do rakvy mojej vnímavosti zabil Zdeněk Liška svojou majstrovskou hudbou. Toto je pravdepodobne najlepšia vec od Herza, Hrušinského a Lišky, aj keď, kto vie... mňa osobne tento snímok za 96 minút premenil na popol. Dávam plný počet.(28.3.2014)

Trezorový film (film, ktorý bol mocenskými orgámni UV KSČ stiahnutý z distribúcie z dôvodu možného neblahého vplyvu na spoločnosť počas doby normalizácie), vynikajúce dielo režiséra Herza v hlavnom obsadení s Rudolfom Hrušínskym. Film, ktorý svoju pochmúrnu a depresívnu náladu zvýrazňuje čiernobielym prevedením. Pohľad do morbídneho života spaľovača mŕtvol, pána Kopfrkingla, ktorý svojou profesionálnou deformáciou nerobí rozdiel medzi svojím povolaním a súkromným životom. Svoju prácu a fascináciu smrťou vnáša do vlastného manželstva a každodenného bytia a s víziou spasenia postupne likviduje svoju rodinu... Nádherná hra s obrazmi a hudbou, scény sú prestrihané v štýle prelínania obrazu do obrazu, veľmi efektné umelecké dielo, miestami s čiernym humorom... Alfa a omega československej kinematografie, pre náročného diváka a milovníkov intelektuálnych filmov, nevhodné pre deti a filmových analfabetov.(23.4.2014)

"Chceš věneček nebo rakvičku?", prostě klasika. Snímek možná i o trochu lepší než samotná knižní předloha. Hrušínský posunul roli pana Kopfrkingla ještě o kousek výš. Krásný obraz toho, jak může jedna ideologie naprosto vymýt mozek. Černý až morbidní humor a mrazivá atmosféra po celou dobu filmu jen podtrhuje dokonalost celého díla.(24.5.2014)

Opravdový filmový skvost, zejména díky Rudolfu Hrušínskému. Je to asi jediný případ, kdy filmové zpracování dodrželo knižní předlohu a zároveň bylo snad ještě lepší. Dle mého soudu, Hrušínského nejlepší výkon. Jeho ztvárnění pana Kopfrkingla, psychicky narušeného pracovníka krematoria, je jakoby puntičkářsky přesné. Každý pohyb, každá grimasa má svůj význam. Svou absurditou a tíživou atmosférou předválečné doby to sice není film, který bych si pouštěla k odreagování, ale jako filmové dílo by si první desítku zasloužilo.(12.8.2014)

Uf ! Tak patnact mi bylo, kdyz jsem to videl. A pak mam bejt normalni.(2.11.2014)

• LiSaiFun

Dvakrát jsem u tohohle filmu usnul. Potřetí jsem si ho radši pustil až od poloviny. No, mohu si ho odškrtnout... Nevěřil bych, že mi někdy bude hlas pana Hrušínského vyloženě protivný... Petrolejové lampy jsem nedávno shlédl s očima vykulenýma, tohle pouze "z povinnosti". Vadí mi, když se mluví jako o hlavním námětu o "přerodu" hlavní postavy, přičemž tato postava je zjevně magor od samého začátku (viz Černá labuť, pokud se to dá srovnávat). Takže jakýpak přerod. Prostě příběh magora. Ale abych jenom nehaněl, je pravda, že mě zaujala myšlenka, jak v podstatě automaticky pan Kopfrkingl, jako "prázdná nádoba", přejímá a vstřebává myšlenky a fráze ze svého okolí, nicméně ty, v nichž tuší větší sílu (nikoliv moudrost, to je nad jeho možnosti), ty postupně nabudou vrchu. Velmi prosté, velmi běžné, velmi nebezpečné. Takových "prázdných nádob" je...(10.11.2014)

Ze zvrácenosti hlavní postavy v podání excelentního Rudolfa Hrušínského mne bylo chvílemi až fyzicky zle. Skvělé zpracování Fuksova románu o lidské zvrácenosti, strachu a touze po moci, která z milujícího manžela, otce udělá vraždící bestii.(14.11.2014)

Mistrovské,geniální herectví Rudolfa Hrušinského ! Skvělá kamera,střih !! Režie,scénář jest vynikající !! Oblíbená kniha o Tibetu...dáš si věneček či rakvičku...spolupráce s nacisty viz Renke...až na pozici ředitele krematoria !!! Mistrovské dílo !!!! atd.............(14.11.2014)

Film ztvárněný podle neuvěřitelné knižní předlohy od Ladislava Fukse. Nejen, že pan Hrušinský zahrál svou roli na 200%, ale film krásně ukazuje fanatismus tehdejší doby. Jak Hitlerovi muži přesně věděli ke komu sáhnout, aby plnil svou bezduchou práci s naprostou nevědomostí vůči okolnímu dění. Vřele doporučuji všem, kteří mají rádi kvalitu a filmy spojené se světovými válkami.(19.11.2014)