Spalovač mrtvol

The Cremator

Drama / Horor / Thriller / Psychologický / Komedie

Československo, 1968, 96 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 521)

Naprosto destruktivní záležitost, u který se neobejdu bez pořádné řádky nervů, protože Rudolf Hrušinský hraje tak dokonale, že strach jít z něj by ještě bylo hezké, ale tady je to ještě něco více. Ten film se promítal v Holandsku a lidi se tomu neskutečným způsobem smáli, když film promítali v Itálii, prožívali to na plátně jako ten nejkrutější horor, který kdy vůbec viděli, protože spalovat mrtvoly při premiéře v té době bylo zakázané a diváci z toho museli mít noční můry, ale když se film promítal tady, byl z toho každý šokovaný. Spalovač mrtvol je dost možná nejlepší český film v celé historii česko-slovenské kinematografie, ale já musím potvrdit, že českých filmů, a pětihvězdičkových existuje přeci jen více, i když čtyři hvězdičky tady jsou také hodně silné, jsou hlavně proto, že ten film nepřináší nic dobrého. Je to vlastně velký herecký koncert Rudolfa Hrušinského, protože zahrát někoho tak brilantně jsem snad ještě nikdy neviděl, nebo jsem nad tím minimálně po skončení filmu chvíli přemýšlel. Ze Spalovače mrtvol šel strach, ještě aby ne, tvůrci to prý točili proto, aby se lidi smáli, ale nakonec odvyprávěli tak zlý příběh, že černý humor zastřel celý ten příběh vlnou strachu. Mně se tento film líbil, tvrdím, že je to dost možná nejlepší český film, ale přesto dávám čtyři hvězdičky a na více se nezmůžu. Měl jsem z toho prostě tak zvláští rozporuplné pocity, kterým jasně vévodil Rudolf Hrušinský, ale taky fakt, že depresivní film, kde příběh jde od deseti k pěti stačí vidět jen jednou a víckrát už ne, a to je docela škoda. --- Dáš si rakvičku nebo věneček?(21.8.2008)

Tohle se nedá slovy popsat!!! Geniální výkon Hrušínského a podle mě vrchol české kinematografie!!! 100%."(25.8.2017)

Když jsem si tento film kdysi pustil, tak jsem u něj v půlce usnul, a když se mi stane že u filmu usnu, tak to zkrátka znamená, že neměl to, co by udrželo aktivitu mých mozkových buněk, proto budu hodnotit slabě za 3, a to hlavně za to, že jsem četl knihu jako povinnou četbu, která mě bavila víc. Možná tomu dám někdy ještě jednu šanci a uvidím, jestli svoje hodnocení přehodnotím.(30.8.2017)

Psychologicky horor ktory pôsobivo vystihuje morbidne bizardnu atmosferu a svet Fuksovej predlohy.Film zobrazuje prerod slušne pôsobiaceho človeka na psychopatickeho maniaka ktory je schopny aj tych najohavnejšich činov.Film vytvara portret zhubnej moralky ,postavenej na pretvarke a zrade ludkosti.Co robi tento film tak skvelim je okrem dokonalej Herzovej režije aj vykon Rudolfa Hrušinskeho vo svojej životnej roli a krasna hudba Zdenka Lišku.Dokonali film.(23.9.2017)

Silné, drsné, dechberoucí, exkluzivně zahrané... Na tuhle roli Rudolfa Hrušínského člověk jen tak nezapomene. Bomba! 5*(10.11.2017)

Karel Kopfrkingl opravdu miluje svoji práci a rodinu..... pan Hrušinský i Herz by si zasloužili Oskara(8.3.2018)

Brutalita ...... :-)(8.3.2018)

Film, který měl na to, získat tři Oscary, kdyby ovšem mohl. První - režie (nejlepší Herzovo dílo). Druhý Oscar by byl za kameru (technika "rybího oka" ještě znásobila i tak silný zážitek). A třetí? Rudolf Hrušínský. Ano, přátelé, Rudolf Hrušínský. Představuji si, že mu při vyhlášení vestoje aplauduje celý sál narvaný k prasknutí holywoodskou smetánkou... Vedle něho je i bůh mezi herci Anthony Hopkins herecký rekrut. S otevřenou hubou jsem sledoval naprosto neuvěřitelný, životní, dechberoucí výkon Hrušínského. Neuvěřitelné...Slovy se to popsat nedá, to se musí na vlastní oči vidět. A slyšet! Komouši zasraní, tento český film se mohl nesmazatelně zapsat do oscarové historie. Nejpůsobivější český film.(11.3.2018)

Na tento film jsem se odvážil podívat teprve nedávno ve svých 38 letech a už vím čeho jsem se obával.Film Vás odpočátku přitáhne svou syrovostí a nechutností ústřední postavy, skutečné psychologické drama jak má být + 50% navíc, kterému dominuje pan Hrušínský. Je to bez debaty film který stojí a padá na jeho fantastickém výkonu a kameře. Od začátku až do konce jsem mu to vše věřil a bylo mi z něj skutečně zle. Trpěl jsem úzkostí nad lidskou povahou ještě dva dny po shlédnutí. Film je skvělý , ale i když jsem jej viděl před dvěma měsíci nedokážu si představit, kdy si jej znovu pustím, takže na mně to zafungovalo na 200%.(10.4.2018)

• Calabria

Ten film je podle mě hroznej a nudnej. Ale Hrušínský to zahrál tak svěle a jak to jen šlo. Občas si vybavim jak popisuje ty věci okolo sebe. Dávám 2 hvezdy(25.5.2018)

97%(26.5.2018)

"No vidíš drahá, pořád mluvím o laskavé přírodě, milosrdném osudu, dobrotivém Bohu. Vážime a soudíme jiné, vytýkáme jim to a ono. Ale jací jsme sami?" Už od druhej triedy základnej školy mi pasáž odohrávajúca sa v kúpeľni vŕtala hlavou. Dlhšiu dobu mi tento titul s vynikajúcim pánom Hrušínským ležal pri ostatných DVDéčkach. A teraz ľutujem, že som si túto anti-totalitnú psychosondu do naších duší nepozrel skôr. PS: názor mojej pani: "Z popisu filmu by som vyhodila označenie komédia. Spalovača budem mať ešte dlhú dobu v hlave."(5.7.2018)

Jako první chci říct to, že dodnes, vždy když jdu do cukrárny, se ptám jestli si dá můj společník/společnice rakvičku, nebo věneček. Vždy na mě koukají v šoku, nebo se začnou smát. To krásně poukazuje na tento film, jak ho lidé vnímají různými způsoby. Pro mě osobně je Spalovač mrtvol jeden z největších klenotů české kinematografie. Rudolf Hrušínský, jakožto Karel Kopfrkingl, je velice bizarní a znepokojivý příklad člověka, který pro svoje cíle udělá cokoliv. Máte z něj strach, respekt a zároveň vás dokáže i dobře pobavit. Již zmíněný vtip s cukrárnou. Nebyla jediná scéna, kde bych pana Hrušínského neobdivoval za jeho herecký výkon. Samotný film je řemeslně mistrovsky zpracován za použití výborné kamery a tzv. rybího oka, které propůjčuje scénám náležitou hloubku a děsivost. Hudba jen dokonale dokresluje tíživou atmosféru té doby a daných situací, kdy panu Karlovi začíná šplouchat, tak trochu, na maják. Film drží pohromadě, má náležitou hloubku a představuje svůj vzkaz pro obecenstvo jasně. Nemám víc, co bych k tomuto dílu dodal. Jen snad to, že se Karlovi povedlo je všechny spasit.(14.7.2018)

Neskutočne nadčasový film, kedy si v druhej tretine uvedomíte, o čo ide a tretej už len ostávate s úžasom a zároveň nechuťou. Hrušinský v démonickej podobe blázna a psychopata, zaslepeného rastúcou hrozbou z Nemecka. Je až choré, ako sa podarilo precízne a po častiach dopracovať k finálnemu výsledku. 100%(5.8.2018)

Film o zajímavým tématu, ale mě teda nezaujal. Neustále kecy o smrti a první hodina o ničem, poté na konci filmu zjistíme že sledujeme blázna, který kvůli židovskému původu zabije svou rodinu a ještě si myslí jak jim pomohl. Vážně je mi záhada proč je tenhle film tak dobře hodnocenej.(13.4.2019)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec je geniální reflexí počáteční fáze genocid a poukazuje na tenkou hranici mezi okázalým filosemitismem a drsným antisemitismem. Jde o nadčasovou kritiku fascinace násilím, plnou skvělého černého humoru. Hrušínský zde sice předvádí životní výkon, ale perfektně tu podivné osoby hrají i Prachař a Štekl. Nádherně subverzivně působí manželská dvojice Menšík a Myslíková, která do vypjatých momentů vnáší humorné odlehčení. Stanislav Milota zde naplno zúročil svůj jedinečný kameramanský styl a vysoká kvalita snímku je do značné míry jeho zásluhou.(24.4.2019)

„SPASÍM JE VŠECKY!" Jsem zastánce toho, že některé filmy opravdu nejsou pro každého.Jsou filmy, které rozdělí lidi na dva tábory.Názorný příklad toho je SPALOVAČ MRTVOL.Jedna skupina lidí bude říkat, jak tento film je odporný a zvrhlý. Ale druhá, která bude o filmu mluvit jako o uměleckém díle.Jsem rád, že se řadím do druhé skupiny.Hlavně kvůli výborné kameře a dynamickému střihu film vypadá opravdu nadčasově.Během sledování jsem se několikrát ujišťoval, že film byl opravdu natočen v roce 1969.Opravdu mi připadal novodobý.Výborný scénář a životní role Rudolfa Hrušinského z tohoto snímku dělá opravdu mistrovské dílo.Závěrem bych chtěl jenom říct, že po dalších dvou shlédnutích je za mě Spalovač mrtvol jeden z nejlepších Československých filmů. /95%/(11.6.2019)

"U nás se na Štědrý večer nespaluje, což je škoda...Aspoň, že ten kapr z toho něco má" 😃(25.6.2019)

Tohle nemá obdoby. Kamera, střih, Hrušínského sólo, Menšíkovo vsuvky. Polovinu filmu mě divně mrazilo. Neustálé opakování některých vět ještě víc leze na palici. Nepochopil jsem tu tmavovlásku v průběhu celého filmu. Nejlepší hláška: "pan Dvořák" :D(3.7.2019)

I po deseti letech od posledního zhlédnutí neztrácí tento snímek nic na své mrazivosti,kterou navíc okořeňuje i množstvím ironie a sarkasmu,jichž si člověk všimne až s přibývajícím věkem plus se několikrát nahlas v letním kině zasměje:-) Děkuji NFA za digitální restauraci,Rudolfu Hrušínskému za strhující herecký výkon a Juraji Herzovi za životní dílo,kterému by Oscar slušel daleko více než Koljovi a Ostře sledovaným vlakům... Dokonalost sama.."DÁŠ SI VĚNEČEK NEBO RAKVIČKU? OBOJE...DEJ SI JEN VĚNEČEK,NEVEČEŘEL BYS":-) 100%(17.7.2019)

• Euroveo

Sorry, ale nevim co na tomto filmu všichni vidí.(6.8.2019)