Short Stay

Kamera:

Sage Einarsen

Calvin Engime

boogieman

Už po tom ako som zhliadol môj prvý krátky film od Teda Fendta (Going out), tušil som, že to nebude len ďalší z rady amerických nezávislých filmárov. A s každým ďalším kraťasom sa mi to potvrdzovalo. Short stay je jeho celovečerný debut, ktorý naďalej rozvíja svet a režíjný štýl nastolený v jeho krátkometrážnych filmoch. Netreba tu hľadať silný alebo zaujímavý príbeh, ide predovšetkým o unikátny štýl budovaný viacerými prostriedkami. Film rozpráva o krátkom pobyte Mikea v byte jeho známeho ktorý odišiel na pár mesiacov do Poľska. Rozprávanie je úplne oddramatizované, čo dosahuje režisér viacerými spôsobmi - predovšetkým však začlenením dialógov ktoré vlastne ani nie sú dialógy. Ide o najmenšie možné výmeny slov, ktoré dvaja ľudia medzi sebou môžu mať. Aktéri filmu sú v podstate všetci neherci, a tak toto štýlové rozhodnutie nielen pôsobí zaujímavo ale aj dáva zmysel. Sám režisér povedal - the details that never make it into movies, that’s what I want to try to include more of. - a skutočne - film pôsobí ako zložený zo scén, ktoré by iní režiséri do filmov nikdy nezačlenili. Zábery sú často ustrihnuté v momente kedy by sa v iných filmoch niečo stalo, dialógy nikdy neprekročia hranicu zdeľovania esenciálnych informácií pre postavy. Tie nie sú ničím výnimočné, a prostredie filmu taktiež. Mike stretáva rôzne postavičky zo svojho okolia, a neprežíva s nimi nič zaujímavé. Dramatickým vrcholom filmu je peňaženka nájdená na chodníku. Pomocou tohto prístupu sa napriek tomu režisérovi podarí vybudovať zopár vtipných momentov, humor je tu suchý a zriedkavý, ale prítomný. Film sa odohráva v tom istom svete, a s tými istými postavami ako predošlé Fendtove krátke filmy, ktorých udalosti sú dokonca v jeden moment vo filme spomenuté. To všetko je natočené na zrnitejší film, ktorý dodáva filmovým farbám dušu, a podporuje celkovú civilnosť a nezávislosť filmu. Nič sa tu neudeje, no je to natočené unikátnym spôsobom, ktorý ma fascinuje, a teším sa na to kde sa režisérova tvorba bude ďalej uberať. Naviac to má skvelé tempo a minutáž, film sa vôbec nevlečie, práve naopak. Hoci by to tak mohlo na prvý pohľad pôsobiť, rozhodne nejde o neschopného režiséra, a všetky rozhodnutia ktoré robia film "nudným a o ničom" sú vedomé. Režisér je premietačom vo Film society of Lincoln Ćenter, pravidelne vytvára titulky k raritným francúzskym filmom, prekladá texty francúzskych klasikov (Godard, Rohmer, Moullet) a aby mohol titulkovať niektoré filmy od dua Straub a Huillet, naučil sa po Nemecky. Rozhodne nejde len tak o hociakého režiséra, a myslím si, že v budúcnosti bude o ňom ešte počuť. Toto je totiž americký nezávislý film v tej najčistšej podobe. ()