Sampo (festivalový název)

• Sovětský svaz

The Day the Earth Froze

Dobrodružný / Fantasy

Finsko / Sovětský svaz, 1959, 67 min

Shame on me, ale chvílemi mi to krutě připomínalo Mrazíka... avšak Lemminkäinen byl opravdu udatný, zachovaná rýmová forma Kalevaly dodávala příběhu na vážnosti, jen ta zima doslova profukující chýší a mrtvá labuť na lavici už byly vážně trochu moc.(5.8.2015)

Výprava jak u Mrazíka a patos jak u Alexandra Něvského. Takže někdy je to kapánek směšné. Byť, abych nepomlouval jen Rusy, německá filmová zpracování Niebelungů, která mi tento film připomněl, jsou na tom stejně. Jsem rád, že u nás se zfilmování našich národních bájí chopil Jiří Trnka, a ne třeba Otakar Vávra. Trnkovo loutkové podání si od patosu drží trochu odstup, přitom má monumentalitu a navíc notnou dávku poetičnosti.(27.1.2017)

[zhlédnuta finskojazyčná, 91minutová verze] Ano, stylizací to docela připomíná Mrazíka. A trochu i děda Vševěda nebo Souboj titánů. Nevidím na tom ale nic špatného, tehdejší triky měly svoje kouzlo a vidět takový film je vždycky zážitek. Tak jako tady. Dnešnímu divákovi sice občas musí cukat koutky nad směšným patosem nebo zmíněnými triky, sem tam se vyskytne píseň, co z ní nebude zrovna šlágr :), ale to jsou jen takové malé nedokonalosti, bez nichž by to prostě nebylo ono.(11.8.2015)

• Alex

Budete-li chtít znát Kalevalu, budete se muset seznámit s tímto eposem v literární podobě. Přestože děj filmu na něj odkazuje je to jen jeho malá část a to ještě značně poupravená. V době vzniku nákladný velkofilm, který dnes vyvolá spíše úsměv.(16.8.2015)