El buque maldito

Horror of the Evil Dead

Ship of Zombies

Zombie Flesh Eater

Horor

Španělsko, 1974, 106 min (Director's cut: 85 min)

Raúl Artigot
  • Dexter1

Tretí diel Ossoriovej ságy o slepých mŕtvych má z môjho pohľadu niekoľko vážnych trhlín. Prvou je tempo, v celom filme sa v podstate nič nedeje a krivka napätia a gradácie sa od úvodu po záver pohne zhruba o centimeter, čoho výsledkom je niekoľkonásobný mikrospánok počas projekcie. Druhou je výrazná absencia gore scén s porovnaním predchádzajúcich dielov. K ukázaniu nejakej tej krvi, prípadne násilnej scéne príde len raz a aj tú scénu herečka pokazila tak ako len mohla. A treťou je nie príliš dobré budovanie napätia. Ossorio sa rozhodol vydať cestou strachu a nie krvi a násilia, čo mi k tejto sérií moc nesedí a celkovo to nepovažujem za zvládnutý počin. A celkovo mi ani nápad o lodi z inej "dimenzie" moc nevyhovoval.(1.5.2012)

Jednoznačně nejslabší díl celé série. Vážnost filmu potápí, stejně jako tu hořící papírovou lodičku na konci, toporné osazenstvo, jejich trapné dialogy a nepovedené efekty. Trvá dost dlouho, než se naši mrtví templáři ukážou na scéně, a když už se tak stane, jsou opravdu šíííleně pomalí! Ale musim uznat, že dostihnou každého! Kdyby tohle pokračování neobsahovalo šťavnatou scénu popravy uječené blondýny a povedený konec s vynořením, šel bych s hvězdičkou ještě níž. Ještě se sluší dodat, že snímek běžel kdysi na RTL pod názvem Loď plovoucích mrtvol.(18.4.2010)

Rozporuplný a kvalitatívne nevyvážený film. De Ossorio v tomto pokračovaní pritlačil na pílu, pohral sa s hororovou atmosférou a vylepšil masky, výsledkom čoho je niekoľko mrazivých pasáží s nemŕtvymi templármi, ktorí ukazujú, že im to svedčí aj mimo ruin ich domovského Berzana, no dojem z týchto vydarených okamihov je devastovaný vyslovene tupým scenárom, dialógmi a prostoduchými postavami.(13.9.2010)

• Flipnic

Ossorio ve třetím díle přesídlil na loď vypadající jako "Bludný Holanďan", což je sice velice zajímavé, ale jinak mu v rámci filmu jako celku dochází značně dech... Ve filmu se skoro nic neděje, děj je hloupý, dialogy hloupé, herci nesympatičtí, gore žádné ... To prostředí má úžasný potenciál, ale film jako celek vyloženě selhává. Zombáci se mi zdáli ještě pomalejší než v předchozích dílech a snad bych je osobně nominoval na "nejpomalejší zombáky ve filmu" ... Konec je výborný, mám dojem, že si zde pan "mistr" Fulci vzal "trochu" "inspirace" při závěru svého Zombi II (1979) ... Starý, nudný, utahaný horror ... Zvlášť, když ho vidíte postupně po předešlých dvou dílech ...(10.3.2009)

Třetí setkání s templáři jsem odkládal, ale nakonec jsem byl docela spokojený. Tedy žádná sláva, ovšem ani průšvih. Vpodstatě gotický horor, kdy místo tajemného hradu je Bludný Holanďan. Mlha, zlověstné plachty, ticho, nadzvedávající se víka sarkofágů, kostlivý hnát. Různorodá skupinka zachránců je přesvědčena, že má vše pod kontrolou. S nemrtvými se ale těžko bojuje. Pomohl by oheň, jenže veškeré dřevo je vlhké a benzin ze dvou zapalovačů vystačí jen na malý kříž.... Když někoho zaskočí stvůry, snaží se prchnout. Když zaskočí blondýnu, tak ta si stoupne a čeká na masakr. Dnešního diváka asi pomalé tempo nenadchne stejně, jako mizerné triky a legrační kostlivci. V té době by jim i na Barrandově (nebo dnešním Zlíně) udělali špičkovou maketu korábu.... Pro mě milá připomínka naivních hororů a jako bonus jsem měl vtipné titulky s neuvěřitelnými hrubicemi (ale i tak díky za ně).(27.8.2017)