Reklama

Reklama

Muzikál o středověkém dobyvateli ženských srdcí. Na středověký hrad samolibého rytíře (Miloš Kopecký), obklopeného patolízalskými poddanými a milostnicemi, přijíždí toulavý trubadúr a bouřlivák Engelbert (Josef Laufer) se svou loutnou. Chlubí se, že pozná se zavřenýma očima podle vůně vlasů dívku, co s ní při loňské návštěvě strávil noc. Zkouška proběhne, hradní pán nechá „testovat“ i vlastní ženu (Jitka Molavcová-dvojrole hradní paní a děvečky z kuchyně) a trubadúr ji pozná. Ale ctí její pověst a raději sázku a s ní i svou loutnu prohraje. Engelbert však rozvrátí ustálené pořádky hradní společnosti. Ve verších objeví malodušným velikost, nesvobodným svobodu, utlačovaným ženám lásku. Po střetnutí s hradním pánem znovu odchází, zanechávaje za sebou svobodu a lásku v srdcích lidí. V postavě hradního šaška vystupuje Petr Čepek, v roli sluhy Jonatána Josef Dvořák. (Česká televize)

(více)

Recenze (17)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Přemýšlím, co je podivnější: Že Juraj Herz natočil tak rozjuchaný muzikál? Že je v něm středověký hrad plný hippies? Že Petr Čepek hraje dvorního šaška, který sebou mlátí o zem? V porovnání s Nocí na Karlštejně, která vznikla v ten samý rok, je Engelbert o dost méně vtipný, ale má více, dalo by se říci, pohádkovou a až kýčovitě romantickou atmosféru, leckteré jeho písně jsou neodolatelně chytlavé (scéna "party" po příchodu Engelberta na hrad je mimochodem i výborně natočená), a samozřejmě tu není taková herecká sestava. Miloš Kopecký bohužel nemá moc co hrát, nesympatický Josef Laufer, který by co hrát měl, zase hrát neumí, a tak nehraje (ale naštěstí dobře zpívá), Jitka Molavcová je roztomilá (jinak její výkon asi zhodnotit nelze) a nejzapamatovatelnějšími se tedy přece jenom stávají Petr Čepek v momentě, kdy svým hromským hlasem zvolá, že "Šašek si tropí z šaška šašky před šašky!", a Václav Štekl coby mnich - násoska. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Překvapilo mně, že takovou středověkou hříčku má na svědomí Juraj Herz. Od něj jsem zvyklá na něco trochu jiného. Přišlo mi, že na něj je to až moc rozverné. Musím říct, že mně stejně v dobrém překvapila i Jitka Molavcová v dvojroli holky z kuchyně a budoucí zámecké paní. Je to jednoduchý příběh. Vlastně se všechno seběhlo během jediného dne. Nedivím se, že moje maminka po Josef Lauferovi šílela. Já tyto středověké hippies můžu a to dost. Škoda, že je tohle dílko lehce pozapomenuté. Odprášit a pustit do světa. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Nejen po hudební stránce velmi zajímavý muzikál. Překvapí docela syrové pojetí a výprava (všichni jsou na středověk správně špinaví a omezení) i herci v docela netypických rolích (třeba Josef Dvořák v záporné roli). Příběh je sice prostinký, ale originální a navíc ani nekončí happy endem (nebo aspoň částečně ne). Josef Laufer se sice (obzvláště zde) poslouchat dá, ale nikdy pro mne žádnou velkou hvězdou nebyl - tou je zde Jitka Molavcová, která je ve své dvojroli neodolatelná. P.S.: Texty má na svědomí Viktor Dusil. 85%. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Na to, že se jedná jen o černobílý televizní film, je to silná konkurence pro jiný "středověký muzikál" ze stejného roku, tedy Noc na Karlštejně. Ba tento se mi líbí víc, je víc odvázaný, romantičtější, příběh více drží při sobě a muzika je zde kouzelná (a Jitka Molavcová taky). A hlavně není vůbec státotvorný-tedy nekazí ho přemoudřelé, státnické řeči panovníkovy, při kterých mi při sledování Noci... trnou zuby. Ani ten profláknutý Josef Laufer tu kupodivu nevadí. 4 a 1/2 *. ()

Ampi 

všechny recenze uživatele

S Engelbertem je to těžké, na jednu stranu má vyborné herecké obsazeni a atmosféru středověkého muzikálu, ale na druhou stranu možná cenzurní sestřih uškodil ději a přiběhu. Navíc mi do středověkého prostředí neseděly všechny písně. Jsou velmi silné tři hvězdy a nevylučuji, že se někdy vratí na slabé čtyři. Nevyhnu se ani porovnaní s Noci na Karlštějně, která je zkrátka lepši. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (3)

  • Natáčelo se na hradech Kost a Křivoklát. (M.B)
  • První verzi filmu vedení ČST neschválilo z důvodu drastických scén. Došlo na stříhání, všechno, co bylo jen trochu zajímavé, muselo jít pryč. Ale ani to nestačilo: náměstkyně ústředního ředitele ČST Milena Balašová vydala zákaz spolupráce televize s režisérem Herzem, který trval 14 let. (raininface)

Reklama

Reklama