Hamam

The Turkish Bath: Hamam

Steam: The Turkish Bath

Drama / Romantický

Itálie / Turecko / Španělsko, 1997, 94 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $655,078Tržby Celosvetovo $1,850,000(19.3.2010)

Po naprostém zklamání z Posledního Almodóvara (Julieta) mi náladu spravil tenhle krásný snímek z pera mého dalšího oblíbence Ozpeteka, jehož "Falešné vztahy" určitě patří do mé top 20. Nenápadný a spíše komorní film s malebnou atmosférou tureckých lázní a myšlenkou, že někdy teprve změna prostředí může člověka posunout v jeho životním směřování a dost možná i naplnění. Citlivě vedená režie, postupné, letmé odhalování vztahů a překvapivý závěr. To všechno s typově přesnými herci a nádechem tajemství. Taková malá radost...(8.3.2017)

Krom pár záběru pěkných tureckých domů, lázní, tureckého jídla (sliny se mi sbíhaly) a špetka té turecké hudby nic zas tak světoborného. Nejlepší scéna: Jak sedí všichni u stolu při večeři a hlavní hrdina, jejich „vykupitel“ spí…..celá rodina ho zbožně pozoruje. Přišlo mi to vážně milý.(24.11.2007)

Osud člověka občas změní i spontánní rozhodnutí. Francesco chce být zprvu se vším hned hotový, ale nakonec se rozhodne udělat pravý opak, než co měl původně v plánu. Zůstat v Istanbulu pro něj znamená životní převrat hlavně v osobní rovině, postupem času se z něj stává jiný člověk, než ten který přijel do Istanbulu vyřídit pozůstalost, člověk, který poznal, co je radost a láska. nevnáší Do milostného vztahu Francesca a syna domácích nevnáší stín ani to, že je jejich láska utajovaná. Naopak, stín všem zúčastněným do života vnese až neznámý kolemjdoucí, který zazvoní u dveří. Velmi jemně laděný film s queer tématikou, žádné drama plné zvratů či divokých vášní. I přes svou nenásilnost jde ale o velice působivý snímek.(28.1.2019)